Endülüs Çalışma Grubu

Endülüs! Kaybettiğimiz ve değerini hiçbir zaman tam olarak idrak edemediğimiz bilgi ve estetik uygarlığı!

Endülüs Çalışma Grubu

Pek Yakında Endülüs Çalışma Grubu

Endülüs! Kaybettiğimiz ve değerini hiçbir zaman tam olarak idrak edemediğimiz bilgi ve estetik uygarlığı... Bilmiyorum bu duruma duyarsızlığımız mı; yoksa bilgisizliğimiz mi sebep?Fakat şimdilerde Endülüs hakkında yeni yeni kitaplar görüyoruz raflarda. Akademik araştırmalar artıyor. Bunlar güzel haberler... Endülüs diye bir yaramız var ama onu unutmaya çalışarak yaraya tuz biber ekmeye çabalamışız. Halbuki onu hiç olmazsa kültürüyle diriltmeye çalışmış olsak, bugün birçok konuda daha ilerde olurduk.

Endülüs konusunda yakınmak yetmiyor tabii ki... Selman Maltaş yakınmak yerine bir an önce harekete geçmeyi düşünen bir genç. Ve Endülüs çalışma grubunu şu sözlerle anlatıyor bizlere:

“Endülüs, Haçlı savaşlarının ve yeniden fetih ideası olan reconquista'nın başladığı ilk yerdir.
Endülüs'ü anlamak, Endülüs'ün günümüze yansımalarını çözümlemek istiyoruz. Bu devasa tecrübe imparatorluğuna karşı kayıtsız kalmamak için Endülüs hakkında bir çalışma grubu kuracağız. Bu çalışma grubuyla birlikte Endülüs hakkında akademik olmasa da teori bazında güçlü bir arşiv oluşturmayı ve bu oluşturduğumuz arşivi basın-yayın yoluyla farklı gazete, dergi, tv gibi iletişim araçları vasıtasıyla toplumla paylaşarak, Endülüs'e yüzyıllar sonra tekrar sahip çıkmayı düşünüyoruz. Endülüs'e bizzat gitmeyi, görerek dokunarak bir tarihi yeniden beynimizde inşa etmeyi düşünüyoruz.”

Endülüs Çalışma Grubu önümüzdeki günlerde ilk meyvelerini vermeye başlayacak. Bu grubu takip etmenizi öneririm.

Sami Yaylalı

Yayın Tarihi: 05 Ekim 2008 Pazar 19:22 Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2010, 10:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Demiray
Mustafa Demiray - 13 yıl Önce

C. Ersin Adıgüzel
İşbiliyye'nin Endülüs'ün Siyasi ve Kültürel Tarihindeki Yeri
başlıklı yüksek lisans tezini (İstanbul Üniversitesi, 2008)
21 Ekim 2008 Salı günü saat 16:00'da
Bilim ve Sanat Vakfı'nda ilgililerle paylaşacak.

yıldız ramazanoğlu
yıldız ramazanoğlu - 13 yıl Önce

ne kadar ilham verici bir adı var. içinden büyük bir iyilik ve güzellik adalet ve estetik salgını çıkacak gibi. kolaylıklar dilerim

Döndü Sağlık
Döndü Sağlık - 12 yıl Önce

Böylesi bir çabanın içinde bizzat yer almayı çok isterim
Grupla ilgili haberlerinizi de takipteyim

Melik Alp
Melik Alp - 12 yıl Önce

Selman kardeşimizin duyguları samimi belki fakat artık endülüs konusunda biran evvel müesseseleşmek ve somut bilimsel-sosyal-kültürel araştırma projeleri üretmek lazımdır. Hedefimiz ve projemiz arşiv oluşturmak değil, bugün Endülüs'te ilgi bekleyen o eski fakat şimdi halen hıristiyan olan ispanyollarla ilişkiler kurup geliştirmek ve onları islama kazandırmak olmalıdır. lütfen hamasi-duygusal çıkışlara değil, aklı başında fikirlere prim verelim..

banner26