Endonezya'da devlet gibi cemaat

10 bin eğitim kurumu, binlerce mescid ve cami, şirketler...Devlet gibi bir cemaat.

Endonezya'da devlet gibi cemaat

Cemaat içinde yaşamanın insana nasıl pratik kazandırdığını bilirsiniz. Malum insan “ben düşüncesinden sıyrılıp “biz” düşüncesinde yeşermedikçe cemaatin bir parçası olamaz. Kapitalizmin bireyi vahşice şekillendirip bir “ben” formuna dönüştürmesi “cemaat” düşüncesinin tekerine çomak sokmaktan başka bir şey değildir. “ben hiçbir cemaati beğenmiyorum” diyen insan da “ ben dağa çıkar orada kurtulurum” diyen hz. Nuh’un oğlu Kenan da aynı kefede değil midir bu yüzden... Modern zamanların yetiştirdiği bireyler için “biz” demek hendeği atlayan devenin altın madalya almasından daha zordur. Bu yüzden bir cemaatin ivme kazanması için evvela biz diyebilen insanlara ve onların desteğine ihtiyacı vardır. İşte Endonezya da tüm bu kavramların sırrına ermiş hayal gibi bir cemaat var: “Muhammediye Cemaati” Tam 40 milyon insan destekliyor! Çalışmalarına katkı sağlıyor ve yardımda bulunuyor.

 Yetimleri gözetmenin bereketi

8079Muhammediye hareketinin ilk öncüsü Ahmet Dahlan isimli bir yetimdir. 20. yüzyılın başlarında birkaç genç eğitim almak adına Hicaz’a gönderilir. Bunlardan biri de Ahmet Dahlan’dır. Ülkesine döner dönmez ilk iş olarak bir yetimhane açar Dahlan. Çünkü o bu dinin, yetimlerin hakkını gözetmekle insanları ve ülkeleri refaha ulaştıracağını öğrenmiştir. 17000 adadan oluşan Endonezya’nın her yerine yayılmıştır bu gün bu yetimler için açılan eğitim merkezleri..

Devlet gibi

Muhammediye cemaati ülkesinde siyasi alanda da etkisini hissettiren bir cemaat. Devlet başkanlarını eleştiriyor ve ekonomik bağımsızlığın siyasal bağımsızlıkla bütünleşmesini istiyor. Eğitime büyük önem veren cemaatin anaokulundan üniversiteye 10 bin eğitim kurumuna sahip olduğunu, yüzlerce hastane, banka ve şirket kurduğunu, binlerce cami ve mescidin mimarı olduğunu söylersek neden devlet gibi dediğimiz anlaşılır diye düşünüyorum.

 İyilik ve barış adına

8080Bu hareketin lideri Prof. Dr. M. Din Şemsuddin cemaati şöyle anlatıyor: “Muhammediye Cemaati, yıllardır insanları diyaloga, hoşgörüye çağıran bir sivil örgüt. Endonezya`daki farklı insanların birbirini anlamasına, birlikte yaşama kültürünü oluşturmasına destek veriyor. İnsanları bir araya getirip işbirliği imkânlarını konuşturuyoruz. Kültürler arasında yeni köprüler kurmaya çalışıyoruz. Mesela en son düzenlediğimiz `Doğu Asya Liderler Zirvesi'nde, bölge insanına dinin özünü nasıl ulaştırabileceğimizi konuştuk. 2006'da da Dünya Barış Forumu düzenledik.”

 Ayrıca, İslam'ın terör ile anılmasına karşı çıkan cemaat lideri Şemsuddin, ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton`ın akşam yemeği davetini de reddetmişti...

Müslümanların bu tarz yapılanmalarını çok önemsiyoruz. Endonezya'nın bu güzel örneğinin tüm ümmete örneklik teşkil etmesini diliyoruz.

Ayşegül Genç bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2010, 21:12
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
meraklısına cemaatsizlik öğütleri veren biri.
meraklısına cemaatsizlik öğütleri veren biri. - 10 yıl Önce

Ben hiç bir cemaaati beğenmiyorum diyen, nasıl olur da hz. nuh'un oğluna benzetilir ya hu. bu nedir allasen. kim nerden nasıl bir din ihdas edebilir bu mantıkla. akıllara zarar doğrusu. pes yani. pes....

hakkı
hakkı - 10 yıl Önce

evet, Hz. Nuh'un oğluna benzetmek insafsızcadır. Belki sayıları çok olmayacaktır ama bir cemaatin zihin setine sığmayacak müslüman kişiler her zaman olacaktır. Onların üzerine kusmaya gerek yok. di mi?

cemaatsiz
cemaatsiz - 10 yıl Önce

mevzu "benlik" ve ego olduğuna göre her ikisi bir noktada buluşabiliyor. egoizmin insanı nasıl şirke götürdüğünü bir nevi "kimseye ihtiyaç" duymama" duygusunu büyüttüğü düşünülürse ben dığa çıkar kurtulurum diyen kenan ve de ben cemaate ihtiyaç duymadan kurtulurum diyen insan aynı çekirdeği barındırıyor demektir. bu çekirdek bazısını küfre bazısını nifaka sürükleyebilir....

Numan
Numan - 10 yıl Önce

Yorumları buraya koyar ya da elerken kriteriniz nedir acaba?

banner19

banner13