En yüksek maaşı Valide Sultan alırdı

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, Fatih'te katıldığı konferansta neler anlattı?

En yüksek maaşı Valide Sultan alırdı

19 Nisan Salı günü, Fatih Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübü’nün düzenlediği “Yakın Tarihin Kara Delikleri” konulu konferansta, tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, Fatih Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. Oldukça faydalı ve keyifli geçen söyleşisi ile ara ara güldüren Bahadıroğlu, coşkulu, samimi tavrıyla gençlerin azami memnuniyetini sağladı.

Geçmiş ve gelecek

Geçmişi anlatırken aslında geleceğe atıfta bulunmaya çalıştığını söyleyen Bahadıroğlu, “Ben tarihi sadece tarihi bilgiler aktarmak için değerlendirmem; bir tarihi konu güne ışık tutuyorsa onun üzerinde dururum ve kitaplarımı da o anlamda yazarım.” dedi.

Yakın tarihin kara delikleri

Yakın tarihin kara deliklerine şahit olmanın bir yolunun da ders kitaplarını incelemek olduğunu vurgulayan Bahadıroğlu “Ders kitapları bir devletin nasıl bir millet istediğinin göstergesidir.” dedi. Kendi lise döneminde, okutulan resmi ders kitabından da kesitler sunan Bahadıroğlu, devlet ideolojisinin kendi menfaatine göre kimi zaman dindarları, kimi zaman solcuları, kimi zaman da milliyetçileri dışlayabileceğini belirtti. Ayrıca yıllardır, Türkiye’de yaşayıp da Türk olmayan milletlerin, ırkların inanılmaz bir şekilde inkar edildiğinin altını çizdi. “Kültür kaynaklarınızı yolarsanız, bu bağlamda başka fikirler dayatmaya kalkışırsanız zihinleri keşmekeşe döndürürsünüz ve bir süre sonra yetiştirdiğiniz çocuklar size düşman olur. Terörün de kısa izahı budur.” dedi.

Vasilissa Teyze gitti

Yavuz Bahadıroğlu“Halıcıoğlu’nda otururken annemin Rum komşuları vardı. Benim mahalledeki en iyi teyzem, bana bakan Vasilissa teyzeydi. Rumlarla aramızda dostça bir ilişki olmasına rağmen, 6-7 Eylül olaylarından sonra hepsi gittiler; annem arkalarından günlerce ağladı.”

“Farklı düşüncelerin, farklı inançların bir araya gelip konuşabildiği bir atmosfer vardı Türkiye’de. Onlarla birlikte Türkiye daha renkli olabilirdi, müsamahayı öğrenebilirdik.”

Osmanlı ve Türkiye

Bahadıroğlu, kimi politikacıların kendisine katılmadığını belirterek, “Türkiye, bugün Osmanlı coğrafyasını arıyor; Türkiye, geçmişin izlerinde geleceğe yürüme cehdini tekrar gösterecek ve yoluna devam edecektir. Bunu tarihçi kimliğimle geçmişten geleceğe bakarak söylüyorum.” dedi.

“Osmanlı Kostantiniyye’yi fethetmek üzere organize olmuş bir medeniyettir. Bu bağlamda, Osmanlı Devletine bir sünnet devleti demek caizdir; çünkü bir sünneti hayata geçirmek için kurulmuştur. Kurulan medeniyet de doğal olarak “sünnet-i medeniyet” tanımlamasına layıktır, pek çok yanlışları ile birlikte.”

Osmanlı’da kadın

Osmanlı’da kadının yerinin (eğitimi, konumu...) çok önemli olduğunu vurgulayan Bahadıroğlu, padişah eşlerinin cariyelerden olmasının haklı gerekçelerini anlattı. Ayrıca, “Osmanlı sarayında en yüksek maaşı alan padişah değil, valide sultandır. Bu da kadına verilen değeri vurgulamanın en büyük yollarından biridir.” diyerek günümüzde ortaya atılan redd-i miras kaynaklı Osmanlı’da kadının geri planda olması gibi söylemlerin aksini ispatlamış oldu.

Yavuz BahadıroğluDiziler gerçeği yansıtır mı?

“Tarihin filmini çektiğini iddia edenler tarihin değil kendi zihinlerinin dizilerini çekiyorlar. Televizyondaki diziler bilgilendirmek için değil, eğlendirmek ve vakit geçirmek içindir. Kaybedecek zamanınız varsa buyurun seyredin”.

“Osmanlı padişahlarının birçoğu aynı zamanda müthiş bir şair, yazardır.”

Edebiyattan anlamayan tarihçinin, Osmanlı döneminde yazılmış edebi eserlere dair çok yanlış yorumlar yapabileceğini belirten Bahadıroğlu, konferansın sonunda Kanuni Sultan Süleyman'ın, eşi Hürrem Sultan için Muhibbi mahlasıyla yazmış olduğu şiiri okudu.

Yavuz Bahadıroğlu, oldukça keyifli geçen konferansın ardından kitaplarını imzaladı.

Eğer siz de tarihi sevdiren adamı dinlemek isterseniz, onun Moral FM’de devam eden radyo programlarını takip edebilirsiniz.

 

 

Fatma Alpay tarih sevgisi ile yazdı

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2011 Perşembe 01:52 Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 17:12
banner25
YORUM EKLE

banner26