En güzel şiirler İstanbul'a yazılır

Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen Edebiyat Festivali’ndeki önemli etkinliklerden biri de “Şiirlerde İstanbul” paneliydi. Şafak Çelik'in yönettiği ve Adnan Özer, Ercan Yılmaz, Mustafa Uçurum, Raşit Ulaş’ın konuşmacı olarak katıldığı panele dair izlenimleri Sıddıka Zeynep Bozkuş yazdı.

En güzel şiirler İstanbul'a yazılır

Pendik Belediyesi, ilkini düzenlediği Edebiyat Festivali kapsamında ana tema olarak belirlediği İstanbul’u; roman, hikâye, deneme, şiir gibi başlıklarla ele alarak hafta boyunca çeşitli etkinliklerle dopdolu bir şekilde edebiyatseverlerin beğenisine sundu.

Pendik Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen panellerden birinin konusu Şiirlerde İstanbul idi. Özellikle Karabatak dergisinden tanıdığımız şair Şafak Çelik’in yönettiği panele konuşmacı olarak katılan Adnan Özer, Ercan Yılmaz, Mustafa Uçurum ve Raşit Ulaş gibi değerli isimler dinleyenlere İstanbul'u anlattılar.

Her zaman güzeldir İstanbul

Panelde her katılımcı İstanbul'u farklı yönleri ile ele aldı. Özellikle gençlerin dinleyici olarak katıldığı programda İstanbul güzellemeleri ile dolu hoş vakitler geçirdik diyebilirim. Adnan Özer “Şehirler ve İstanbul” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. İstanbul'un karşısında yer alan dünya şehirlerini anlattı. Bir seyyah hassasiyeti ile dünyayı gezen bir şair olan Özer’in İstanbul ve diğer şehirleri karşılaştırmaları dikkate değerdi. Her türlü olumsuzluğa rağmen iyi tarafından bakabildiğimiz  müddetçe güzelliğinden ödün vermeyen bir İstanbul portresi çizdi gözümüzde.

İstanbul ve şiir dendiğinde akla gelen ilk isimdir Yahya Kemal. Ercan Yılmaz da Yahya Kemal'in İstanbul'unu anlattı. Süleymaniye’de Bir Bayram Sabahı’ndan başlayıp İstanbul'un dillere destan güzelliğini Yahya Kemal'in dizeleri ile sundu bizlere.  Yılmaz'ın en çarpıcı cümlesi ise şuydu: “İstanbul için artık lirik şiirler yazılamayacak.”

Programa İstanbul'un dışından katılan tek şair Mustafa Uçurum’du. Panele Tokat'tan katılan Uçurum’un konuşmasına Tokatlı bir şair olan Cahit Külebi'nin “ İstanbul” şiiri ile başlaması oldukça manidardı. “Başlığı dışında içinde İstanbul geçmeyen ama İstanbul'u en iyi anlatan bir şiirdir bu.” sözleri ile Külebi'nin şiirine dair dikkat çekici notlar paylaştı. Uçurum’un konuşmasının merkezinde Anadolu’dan İstanbul'a bakmak teması vardı. Konuşmasını nükteli sözlerle de süsleyen Uçurum’un Anadolu’dan getirdiği samimiyet, izleyicileri rahatlatarak salona hâkim olurken tüm panelistlerimizin keyifli konuşmalarıyla programın enerjisi yükselerek devam etti.

Son konuşmacı Raşit Ulaş; Mehmet Akif Ersoy ve Tevfik Fikret bağlamında anlattı İstanbul'u. Dünya görüşleri farklı iki şairin İstanbul'undan örnekler veren Ulaş “İstanbul’a nereden bakılırsa nasıl görülür?” bağlamında konuşmasıyla dikkatleri çekti. Tevfik Fikret’in Sis şiiri Mehmet Akif'in Süleymaniye Kürsüsü’nden şiiri Ulaş’ın konuşmasındaki ana başlıkları oluşturuyordu.

Şafak Çelik'in de konuşmacılara yönelttiği sorularla bu şehrin enine boyuna edebiyat masasına yatırıldığı program İstanbul'un kulağını oldukça çınlatan bir paneldi.

Değerli yazar Adnan Özer, bir soruyu yanıtlarken “Bu şehrin şiiri sağır şiirdir” diyordu. Şehrin karmaşasına, gürültülerine, renklerine rağmen şehri duymaktır onu dinleyip çözümlemektir şairin işi derken yeni neslin şairlerini işaret ederek sesleniyordu kürsüden. Yine sorularla İstanbul’un güzellikleri tüm renkleriyle anlatılırken Schopenhaur’ın sözlerine binaen “ Mimarî donmuş müziktir” Şairin işi bu donmuş müziği çözmektir yorumları yapıldı. Yahya Kemal’in dizelerindeki Osmanlı kadını zarafeti ve benzetmeleri konuşuldu.  Rap müzik ve edebiyat üzerinde durulurken, günümüz şiirinin gelecek kuşaklara intikal etmesi için neler yapılmalı, gibi doğaçlama bir samimiyetle gelen sorular panel sonuna kadar keyifle ve heyecanla yanıtlandı.

Dinleyicilerin sorularıyla da katkı sağladıkları panelden çıkarılabilecek sonuç şöyleydi: İstanbul'a tarihin her döneminde en güzel şiirler yazılmıştır, bu şehrin kendisi şiir değil midir zaten?

Sıddıka Zeynep Bozkuş

Yayın Tarihi: 21 Ekim 2019 Pazartesi 12:00
banner25
YORUM EKLE

banner26