Emir Sultan'da da kitap fuarı düzenleniyor

Bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi Burfaş Genel Müdürlüğü ve Yıldırım İlçe Müftülüğü yeni bir Ramazan etkinliğine imza attı Bursa Emir Sultan meydanında..

Emir Sultan'da da kitap fuarı düzenleniyor

 

Bursa, her görenin sahiplendiği ve hemen ardından da bu sahiplenmeyi kendi dilince ifade ettiği bir kadim şehir. Osmanlının kurucu iradesi olan yer... Şehrin tarihi izlendiğinde, şehrin kuruluş öyküsünde hep bir kutlu kişi görürüz. Hazreti Süleyman’ı ve vezirlerini ve cinlerini mesela. Ya da bir Hristiyan için Olimpos’taki tanrıları…

Bazısı için ‘Yeşil Bursa’dır burası, bazısı için de ‘Cennet Bursa’. Bursa’nın birçok inançta, birçok kültürde değişik sıfatları var. Mesela daha yakın zamana kadar Bursa’da ‘Olimpos’ adı da yaşıyordu şehrin adı olarak ve hatta bu isimde bir de meşrubat çıkarılıyordu. Velhasılı kelam, kayıtsız kalınamayan bir şehir Bursa.

Ama ben en çok Evliya Çelebi’nin Bursa’yı isimlendirmesini severim. “Ruhaniyetli Şehir Bursa” der bu kadim şehir için Seyahatname’sinde. Haklıdır Çelebi’miz, isabet buyurmuş, turnayı gözünden vurmuştur. Gerçekten de ruhaniyetli şehirdir Bursa. Her şeye rağmen hâlâ öyledir.

Bilmem ne kadar farkındasınız ama Bursa, bir kültür şehridir aynı zamanda. Eskiden beri öyleydi ya zaten. Bursa’da kültür-sanat dendiğinde sayılacak çok isim var ama ben sadece Mevlid müellifi Süleyman Çelebi’nin adını zikretmekle yetineyim.

Bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi Burfaş Genel Müdürlüğü ve Yıldırım İlçe Müftülüğü yeni bir Ramazan etkinliğine imza attı Bursa Emir Sultan meydanında. Diyanet Vakfı’nca yıllardır Ankara Kocatepe Camii avlusunda ve İstanbul Beyazıt meydanında düzenlenen ve Ramazan ayına mahsus yapılan Kültür ve Kitap Fuarı, Konya ile birlikte Bursa’da da açıldı: “Emir Sultan 1. Kültür ve Kitap Fuarı” Fuar, Bursa’nın sultanına mekân olan bir yerde düzenleniyor, Emir Sultan’da.

Emir Sultan 50 yayınevi standıyla canlandı

Fuar, Bursalı kitapseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Özellikle gündelik hayhuya çok fazla daldığımız şu zamanlarda fuar, dindar kesimin ilgisini tekrar kitaplara çekebilecek gibi. Bunun için iyimseriz çünkü standların başından okurlar hiç eksik olmuyor.

Fuarın lokomotifleri olan Yıldırım İlçe Müftüsü Osman Şen ve Burfaş Genel Müdürü Mustafa Çaltılı’ya teşekkür etmemek, haksızlık olur. Ve elbette bu güzel faaliyeti Bursalılarla buluşturup nitelikli bir Ramazan faaliyetine imza attıkları için Diyanet Vakfına ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e de teşekkür etmeli...

Fuarla ilgili düşüncelerini aldığımız Yıldırım İlçe Müftüsü Osman Şen bu konuda şu bilgileri paylaştı bizimle: “Ramazan,  bir maneviyat ayıdır. Temizlik ve arınma ayıdır. Namaz ve oruçla gönlümüzü ve ruhumuzu manevi kirlerden arındırdığımız gibi zekâtla ve sadakalarımızla da malımızın temizliğini yaparız, malımızı kirlerden arındırırız. Yine camilerin dolup taştığı teravih namazlarında omuz omuza saf tutan milletimiz ve Müslümanlar için birlik ve beraberliğimizin güçlendiği bir aydır Ramazan. Bu konuda milletimizin Ramazan sevicini daha güzel yaşayabilmesi için daha fazla çalışıp din görevlilerimizle birlik ve beraberlik içinde daha fazla mesai harcamak durumundayız.

Bu yıl ilçe müftülüğü olarak Emir Sultan meydanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Burfaş Genel Müdürlüğü ile ortak bir çalışmamız oldu ve Diyanet Vakfımız müracaatımıza olumlu cevap verdi. Emir Sultan’da, tıpkı İstanbul ve Ankara’da olduğu gibi, kültür ve kitap fuarı açıldı. 50 yayınevinin katıldığı ve 20.000’den fazla kitabın sergilendiği fuar, Ramazan boyunca okurları bekliyor.  Bunun için son derece sevinçliyiz. Bu etkinlik Ramazan için hem Bursa’ya hem de Emir Sultan’a farklı bir güzellik kattı. Bu konuda Diyanet Vakfımıza teşekkür ediyoruz. Otuz beş civarında yayınevinin katıldığı bu fuarın önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini umuyoruz.”

Suriye Çadırı’na da ilgi büyük

Kitap Fuarı’nın düzenlendiği meydana, merhamet iklimiyle yumuşayan kalplerin bu merhameti yankı bulsun diye Suriyeli kardeşlerimiz için bir yardım çadırı kondu. Yardım çadırına gösterilen ilgi ve yapılan yardımlar azımsanacak miktarda değil ama benim Bursam daha fazlasını yapar biiznillah.

 

Ahmet Serin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 15:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13