Emin Saraç Hocaefendi Erbakan'ı anlattı

Uluslar arası Erbakan Konferansı’nda idik. Konuşmacılar Hoca hakkında bakın neler söylediler?

Emin Saraç Hocaefendi Erbakan'ı anlattı

 

Kısa adı ESAM olan Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin İstanbul Şubesi, Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda Uluslararası Erbakan Konferansı’nı gerçekleştirdi. Ülkemizden ve yurt dışından birçok önemli ismin katıldığı konferansın bir de çok özel bir konuğu vardı. Medresenin sembol isimlerinden hocaların hocası Emin Saraç Hocaefendi ilerlemiş yaşına rağmen bu konferansa iştirak etti.Emin Saraç ve Recai Kutan

ESAM İstanbul Şube Başkanı Ekrem Arıkan'ın oturum başkanlığını yaptığı konferansın sonunda kısa bir konuşma yapan Emin Saraç Hocaefendi, konuşmanın ardından yaptığı kısa bir dua ile sözünü bitirdi. Konferansın sonunda ESAM Başkanı Recai Kutan Bey, Emin Saraç Hocaefendi’nin yanına gelerek onunla ve Erbakan Hocanın kardeşi Kemalettin Erbakan Bey’le bir müddet sohbet etti. Bu muhterem insanlar birbirleriyle o kadar güzel muhabbet ediyorlardı ki okunan şiirler ve latif sözler sohbeti daha da tatlı hale getirdi. Bize de bu güzel karelere şahit olmak düştü.

Her ne kadar birileri medreselerin üzerimizdeki hakkını inkar etse de bilenler bilir ki burada yetişen âlimler sayesinde bugün sahih İslam anlayışını, usulünü, metodolojisini kaybetmedik. İşte Emin Saraç Hocaefendi bu zatların en önemlilerindendir. Bu toplantıda Emin Saraç Hocaefendi’nin Merhum Erbakan Hoca hakkındaki hüsn-ü şahadetine de şahit olduk. İşte yapılan konuşmalardan aldığımız notlar:

Türkiye’yi motor çağına soktu

Recai Kutan (ESAM genel başkanı): Erbakan Hocamızla 1947'de İTÜ'de tanıştım. Dünyada başlayan İslamî uyanışta Erbakan Hocamızın çalışmalarının büyük katkısı vardır. Bunun için Erbakan Hocamız hedef olmuştur.  Hocamız 85 yıllık ömrü boyunca Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanmak, hakkı hâkim kılmak, hak ve adalet merkezli yeni bir dünya kurmak için çalıştı. Erbakan Hocamız bir ilim adamı olarak rahat ve sıkıntısız bir hayatı da seçebilirdi. Ancak kendisi mücadelelerle dolu zor bir yolu seçti. İleride Erbakan Hocamız daha iyi anlaşılacaktır. İnşallah bu topluma Erbakan Hocamız rehber olmaya devam edecektir. Herkesin üzerinde emeği vardır, Allah'tan Hocamıza rahmet diliyorum.

Nevzat YalçıntaşProf. Dr. Nevzat Yalçıntaş: Hoca çok büyük bir devlet adamıydı. Necmettin ne demek? Dinin yıldızı demek. Hoca dinin yıldızıydı, Türkiye’nin de yıldızıydı. Bu halkın içinden çıkmış tertemiz bir aileye mensuptu. Babası ağır cezada hâkimdi. Hocamız çok çalışkan bir insandı, yorulmak bilmezdi. Devleti çok iyi tanıyan birisiydi. Ondaki devlet fikrinin temeli Selçuklulara ve Osmanlılara dayanıyordu. İla-yı Kelimetullah prensibine sahipti. İstişareye çok önem verirdi. Danıştığı kimseleri dinlerken sayfa sayfa not alırdı. Aynı zamanda Türkiye için kalbi çarpan bir ilim adamıydı. Türkiye’yi motor çağına sokmuştu.

Muhterem kardeşlerim, devlet geleneği alan bir ülke olarak tanklarımızın modernizasyonunu İsrail’e yaptırıyorduk. Mavi Marmara gemisinden sonra İsrail tanklarımızın bakımını yapmadı. Bunun üzerine ilk defa yerli tank üretimi projesine geçen sene başlanıldı. Erbakan Hoca tam kırk sene önce “yerli tankımızı üretmeliyiz” demişti. Biz onun sözünü yeni idrak edip de bir tank yapmaya başladık. Erbakan’a karşı olanlar Türkiye’nin kalkınmasına karşı olanlardır. Bir kısmı ise cehaletten dolayı karşı olmuştur.

İntegral ve türev hesaplarıyla israfı anlattıAziz Akgül

Prof. Dr. Aziz Akgül: Hocamız başbakanken baş danışmanlığını yaptım. Tam bir devlet adamıydı. Benim israfı önleme ile ilgili çalışmalarım vardı. Başbakanlığı esansında o yoğun temponun ortasında bana tam bir saat israf konusunu anlattı. Matematik formüllerle, integral ve türevlerle bu konuyu öyle bir anlattı ki hayretler içinde kaldım. Otuz yıldır üniversitede ders vermeyen hocamın bu formülleri kullanması gerçekten onun büyük bir bilim adamı olmasıyla açıklanabilir. Erbakan Hocamız dünyada gördüğüm en zeki insanlardan birisiydi. Ve aynı zamanda çok zarif bir insandı. Otururken dahi ceketinin iliğini açmazdı. Başbakanken odasına gittiğimizde bizi ayakta karşılar, kapıya kadar da yolcu ederdi. İşte böyle zarif ve muhteşem bir insandı.

Bosna’ya öyle bir yardım etti ki…

Mustafa Tahan (Uluslararası SOU Genel Başkanı, Kuveyt’ten): Erbakan, Türkiye’nin çehresini değiştiren bir liderdir. Tarihin akışına yön veren bir liderdir. Erbakan Hoca Filistin’e destek olmuştur, Bosna’ya da destek olmuştur. Bosna savaşı esnasında bir konferans düzenlemişti. Hem silah hem de diğer yardımlar olarak her türlü desteğini verdi. İzzetbegoviç, İstanbul’a geldiğinde Erbakan Hocamızdan yardım istedi. Öyle bir yardım etti ki ona, bu yardımı size söylesem hepiniz hayret içinde kalırsınız. Ruslar, Afganistan’a girdiği zaman oraya da yardımlarını gönderdi. Yani dünyadaki bütün Müslüman topluluklara yardım etti. Müslümanların birliği ve beraberliği için çok gayretler sarf etti. Müslümanlar arasındaki koordinasyonu bizzat kendisi gerçekleştirdi. Asya ülkelerini dolaştı ve İslam birliğini kurmak için büyük bir çaba gösterdi. Son olarak şunu söylemek istiyorum: Erbakan hocadan sonra ihtilafa düşmeyin. Bu ihtilaf sizi iyiye götürmez. Hepinize Erbakan’ın yolundan gitmenizi tavsiye ederim.

Eşref BedrettinDr. Eşref Bedrettin (Mısır Milletvekili): Erbakan Hocamız İslam’a hizmet etti, yılmadan yorulmadan bu zor yolda yürüdü. Ve İslam’ın sesini çok uzaklara ulaştırdı. Erbakan Hocamız bütün hayatını Müslümanlara davet ve cihat şuuru vermeye adadı. O ilmen ve amelen örnek bir şahsiyetti. Bize doğru yolu gösterdi, biz de onun yolundan yürümeye devam ediyoruz. Allah’a şükrediyorum ki böyle büyük bir mücahit ilim adamıyla hayattayken tanışmakla müşerref oldum. Biz Hocamızdan şunu gördük: Kimse kendisi için yaşamayacak, herkes başkası için yaşayacak. O, çok derin bir ilme sahipti. Hocamız Müslümanları aydınlatmaya devam ediyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada bir nur gibi parlıyor. Bugün Türkiye’deki İslam’a yönelmenin arasında hocamızın gayretleri vardır. Vefatı doğuda ve batıda herkesi gözyaşlarına boğdu. Şunu da söylemek istiyorum ki Erbakan Hocamız hiçbir zaman Filistin davasını unutmadı ve her zaman bu davaya destek verdi. Her yerde Siyonizm’i anlattı ve hiçbir zaman da o zalimlerden korkmadı.

Mavi Marmara’nın mimarı Erbakan’dır

Alam Bilal (Gazze İmar Komisyonu Başkanı): Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra dünyada üç önemli Müslüman şahsiyetin tesirleri büyük oldu. Birincisi İmam Hasan El Benna’dır. Müslüman kardeşler hareketini başlattı. İkincisi Pakistan’a yön veren İmam Mevdudi’dir. Üçüncü şahsiyet ise Türkiye’ye yön veren Erbakan Hoca’dır. Hocamız Müslümanları toplamak, birleştirmek ve birlikte hareket etmelerini sağlamak için çok çalıştı. Kudüs davasına da en fazla sahip çıkan insanlardan biriydi. Gazze ambargosu için onun yanına gitmiştim. Ambargoyu nasıl delebiliriz diye bunu konuştuk. Türkiye’den bir yardım gemisi gitmesi istediğimizi söyledik. Hiç tereddüt etmeden yardımcısını çağırdı ve Bülent Yıldırım’ı arayıp bu işi halletmesini söyledi. Mavi Marmara’nın mimarı ve mühendisi Hocadır.

Elinde yeni bir dünya düzeni programı vardıMustafa Kurdaş

Mustafa Kurdaş (Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni): Erbakan Hocamızın çıkış noktası Kur’an ve sünnetti. Ve tarihimizdeki bütün Müslüman âlimlerin bugüne kadar taşıdıkları o değerler silsilesi idi. Biliyorsunuz hocamız birkaç sene önce İran’a bir ziyarette bulunmuştu. Tekerlekli sandalye ile o yaşına rağmen bu geziye gitmişti. Gitmeden önce hava alanında bir gazeteci sordu; “Hocam bu geziye sağlığınız el verecek mi?” dedi. Hocamız orada dedi ki: “Bir yerde İslam için hayır varsa oraya gerekirse sürünerek gideriz.” Elinde yeni bir dünya düzeninin programıyla on iki gün boyunca İran’da çalmadığı kapı bırakmadı. Ahmedinecat’tan Ali Hamaney’e kadar herkesle görüştü.

1969 öncesinde neredeyse cami cemaati bile “günaydın, tünaydın” diye selamlaşırken Erbakan Hoca 1969’da çıkmış Konya’da “Es Selamu aleykum” diyerek konuşmasına başlamış. Yine bu dönemde bir modernlik göstergesi olarak insanlar “Tanrı” kelimesini kullanırken, 12 Eylül savcılarının iddianamesine göre yüzlerce kez hocamız Hak ve Allah lafzını kullanmış.

Hocamızdan bir anekdot anlatmak istiyorum. Bir doktora öğrencisinin tez konusunun “Türklerden sonra İslam” olduğunu öğrenince ona demiş ki: “Gideceksin o tez danışmanına söyleyeceksin, tez konusunu İslam’dan sonra Türkler diye değiştireceksin.” Hocamız sohbetlerinde helal- haram konusuna geldiği zaman bir soru sorardı. Derdi ki “3 mü büyüktür 5 mi?” Sonra da, “helal olan 3, haram olan 5’ten büyüktür” derdi.

Emin SaraçEmin Saraç Hocaefendi: Es selamu aleykum ve rahmetullah ve berekatuh. Üstadımız veya asrımızın mürşidi diyebileceğimiz bir zatın şahidiyiz ki kendilerini, daha gençlik çağından itibaren kendilerinden istifade ettiğimiz hocalarımızın yanında gördük. Kardeşi Kemalettin Bey ile beraber Fatih Camii’nde Hüsrev Efendi’nin etrafında idiler. Son anına kadar aramızda ciddi bir muhabbet devam etmiştir. Allah gani gani rahmet eylesin. Burada söylenen sözlerin hepsini ziyadesiyle tasdik ediyoruz. Bu muhterem beyefendi asrımıza hakikaten büyük bir ufuk açmıştır. Onun şu sözü onun hayatının da fikrinin de bir hülasasıdır: “Hak yol İslam yazacağız” vecizesiyle tanınmıştır. Türkiye’nin karanlık devresinden sonra hak yolun İslam olduğunu ispat etmek için çalışmıştır ve bu şekilde hüsnü hatime ile vefat etmiştir. O cenaze günündeki Ümmet-i Muhammed’in büyük bir kalabalıkla şahitlik etmesi onun hüsnü hatimesine şahittir. Biz dünyada iken sevişen insanları inşallah Cenab-ı Hak beraber haşreder, onu niyaz ediyoruz.

 

Aydın Başar’a nasip oldu

Hocamızın konuşmasını seyretmek için buyrunuz

Yayın Tarihi: 07 Mart 2012 Çarşamba 11:21 Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2012, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
S.M.
S.M. - 11 yıl Önce

Onu ve çilesini çektiği davayı çok iyi tanımaya ve anlamaya çalışmak durumundayız. Özlüyoruz, anlamaya çalıştıkça özlemimiz katlanıyor, azmimize ekleniyor..Rabbim sevenleriyle birlikte cennete buluştursun.. Ve duamız;"Allah'ım yol boyunca, tarih boyunca başıboş bırakma bizi!"

hatice hiranur tüfekci
hatice hiranur tüfekci - 11 yıl Önce

Bu kadar güzel insanlar bir araya gelmiş hakikaten bu da aydın abiye nasip olmuş. Emin hocamızın dilinden Erbakan hocamızı dinlemek bizide hisse sahibi yaptı. Allah binlerce kez razı olsun hepsinden. Mavi marmara mimarı Erbakan hocamızdı ama bunu kabullenmeyen insan çoktu. Allah hayr vere

banner19

banner36