Emanetlerimizi unutamayız!

Madem yetimlerimiz İstanbul'daydı. Gidip görmek boynumuzun borcu idi. İHH Yetim Buluşmasındaydık!

Emanetlerimizi unutamayız!

Yetim buluşmasına gidiyorum dedim. Şaşkınlıkla ‘yetiminiz mi var hayırdır?’ diyen de oldu, ‘aa yetim olduğunu bilmiyordum’ deyip üzülerek cevap veren de.. İnanmak güç biliyorum ama bilmemezliğinin derecesi bu seviyede olan çok kişi var. Kimisine güldüm geçtim kimisine ‘haydi sen de gel!’ dedim.

Yetim bir peygamber’in ümmeti olmak yetmez mi bu gece orda olmak için? Sadece müslüman olmanın tadına varmak için.. İnsan olduğunun sevindirici yanlarını keşfetmek için..Yeter diyenleri, yolda hiç tanımadığım insanları peşime taktım. ‘Yolu biliyor musun?’ diyen herkese ‘evet’ dedim. Elele tutuştuk hep beraber.. Geniş bir heyet olarak vardık Sütlüce'ye… Oldukça kalabalık olduğunu daha mekana yaklaşırken geri dönenleri ve arabasında oturmuş ne yapacağını düşünenleri gördüğümüzde anladık. Pes etmedik,yılmadık, yolumuza devam ettik.Türkiye’nin muhtelif illerinden otobüsler park edilmişti sağa sola.Yol yorgunu şöför amcalar toplanmış rüzgara siper ettikleri elleri ile birbirlerinin sigaralarını yakıyorlardı. 

İHH Yetim Buluşması

Böyle yemek kermesi görülmedi..

Hayatımda gördüğüm en büyük yemek kermesi karşıladı bizi. Bu kadar çeşit, bu kadar ucuza! Tıpkı bir festival gibiydi ‘yetim kermesi’. Şuraya baksanız kıymalı börek, oraya baksanız ballı çörek. Hani şu marketlerde alışveriş yaptığımız sepetler var ya onunla gerçekleşiyor standlar arası yiyecek sevkiyatı. Herkes birşeyler alıyor,yiyor içiyor.. Kimse para üstü istemiyor. Bıraktıkları para üstünün gideceği yeri bildikleri için yediklerinin lezzeti 3’e hatta yer yer 5’e katlanıyor.

 İHH Yetim Buluşması

Ekstra 6 ekran yetmedi..

Asıl gösteri yapılan salonun dışında 6 yerde kurulan ekranlardan izleniyor program. Biz de en uygun olanın  önünde yerimizi alıyoruz. Kah Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda sanıyoruz kendimizi, kah Eurovizyon'da… Renk renk, sevimli mi sevimli bu çocukların yetim olduğunu unutturuyor yüzlerindeki eğlence. Program geçişlerine profesyonelce yerleştirilmiş ünlülerle ‘yetim’ üzerine yapılan söyleşiler hatırlamamıza yardımcı oluyor. Hüseyin Goncagül çocuklar kadar neşeli yaptı sunumunu. Ümit Sönmez ile göz ve kulak yormayan bir uyum içindeydiler. Sağanak yağmur beklenirken Rabbim gökyüzünü tuttu sanki o gece, birkaç damla düştüğü gördük sıcak çay kazanlarının üzerine o kadar. Çeçen çocuklarla kaynaştık, dillerimiz farklıydı ama anlaştık. Türk çocuklarımıza elma şekeri ısmarladık. Yedik, içtik çocuk öpmeye doyamadık.  

 İHH Yetim Buluşması

Ümmet senfonisi sadece bu sitede!!

Ömer Karaoğlu'nun ve tüm çocuklar o gece için bestelenmiş ‘Ümmet Senfonisi’ni İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak iki kere söylediler. Kuşkusuz gecenin en güzel yanı gülen yüzlerin birçoğunun yetimlere ait olmasıydı. O gece orda olmayanların kaçırdığı ve telafi edemeyecekleri yegane kayıp bu.. 

Ömer Karaoğlu'nun Ümmet Senfonisi'ni dinlemek için: //www.dunyabizim.com/video.php?id=49

 

Fotoğraf: Mehmet Gündüz

Galeri için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=98

 

Zeliha Akkaya

zelihaakkaya at gmail.com

 

 

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2009 Salı 17:41 Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2009, 08:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bsncmvsm
bsncmvsm - 12 yıl Önce

ne mutlu,
benliklerini yitirmeyenlere...

şefkat peygamberinin şefkatli ümmetinin insanlarına !

banner26