Eleştirebilecek hiçbir şey bulamamışlar

Zafer Acar, bu sene ilki düzenlenen Malatya Kitap Fuarı izlenimlerini aktardı..

Eleştirebilecek hiçbir şey bulamamışlar

 

Bilindiği üzere ulusal ve uluslar arası birçok kitap fuarı yapılmakta… Dünya çapında Frankfurt Kitap Fuarı, Türkiye’de ise TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı ilk aklımıza gelenlerden. Bu fuarlara Malatya Kitap Fuarı da eklendi. İlk yıl olmasına rağmen gerek katılımcı yazarlar gerek okurlar gerekse basının ilgisi, bu kitap fuarının etkisini somut verilerle göstermiş durumda.

Malatya fuara iyi hazırlanmış

Cuma günü sabah 6.45’te İstanbul’dan kendi memleketim Malatya’ya uçarak gittim. Evet, uçarak. Beni bekleyen sürprizlerden habersizdim. Bu sürprizlerden ilki, iyi bir organizasyonla karşılaşmak oldu. Güler yüzlü beyler ve bayanlar bizi karşıladılar. Konuklara saygıda kusur etmemeye yeminliymişçesine hürmetkârdılar. Bir Anadolu şehri olan Malatya’nın, Batı şehirlerinden hiç de geri kalmayacak bir duyarlılıkla fuara hazırlandığı besbelliydi.Malatya Kitap Fuarı

Malatyalıyım, bunun için memleketimi durduk yere övecek değilim. Ama bu şehrin son yüzyıl içindeki konumuyla övülmeye değer çok yönü var. Bu şehirden Türkiye siyasetine ve düşünce hayatına yön veren isimlerin çıkması tesadüf değildir elbet. Malatya, ekipleşmenin, birleşmenin, cemaatleşmenin, her yönüyle imecenin şehri… Kitap fuarındaki organizenin mükemmele yakın olması, işte bu gelenekle ilgili.

Malatya bir tesadüfün değil, bir aksiyonun sonucu

Yetiştirici niteliğe sahip Malatya, Necip Fazıl’ın da memleketidir adeta. Necip Fazıl burada büyük topluluklara pek çok konferans vermiş ve o günün gençlerinin yetişmesinde öncü rol oynamıştır. O günün gençlerinden bugün hayranlıkla takip ettiğimiz imzalar çıkmıştır.

Malatya bir tesadüfün değil, bir aksiyonun sonucu.  Halk, yapılan her türlü güzel faaliyeti destekliyor. Çünkü toprağıyla bütünleşmiş, şehrini evlatları kadar çok seviyor. Ama iyi ama kötü, Malatyalılarda bir Malatyacılık vardır. Tabii, bu, başka şehirleri dışlamak manasına gelmez. Malatyalılar, ülkelerine de soylarına bağlı oldukları kadar bağlıdırlar. Malatya’da organik bağı, tek kelimeyle din sağlar.

Eleştirebilecek hiçbir şey bulamadım

Malatya’da çok iyi ağırlandık. Oteldi, restoranlardı vs. bu konunun ayrıntısına girmek istemiyorum. Fuar, yaklaşık TÜYAP İstanbul Fuarı büyüklüğündeydi. İrili ufaklı birçok yayınevine stant verilmiş, birçok yazar için imza günü düzenlenmiş. Fuar kapsamında önemli şair ve yazarlarımızın verdiği konferanslar da unutulmamalı. Malatya valisi, belediye başkanı ve milli eğitim müdürü el ele bu yükün altından kalkmışlar. İstanbul’a dönüş için havaalanında beklerken yazar arkadaşlara kulak misafiri oldum; şaşkınlık belirtisi bir ifadeyle “ya” dedi orta yaşın yazarlarından biri, “öyle mükemmel hazırlanmışlar ki, eleştirebilecek hiçbir şey bulamadım.” Bu söz, fuarın niteliğini özetlemekte bence.

Malatya Kitap FuarıCumali Ünaldı ve Ömer Erdem ile çıktığım yolculuk, Şaban Abak ve Rasim Özdenören ile devam etti. Cumartesi, Rasim Ağabey ile kahvaltıda sohbet ettik, geçmişin ve günümüzün edebiyat ortamı hakkında dönüp durdu sohbetimiz. Sonra kız kardeşim ve can dostum Yakup Kiyat da katıldı bize, birlikte fuarı gezdik. Öğle yemeği için restorana geçtiğimizde orada Adnan Özyalçıner ve eşi Sennur Sezer ile aynı masaya oturduk.

Rasim Özdenören ile Adnan Özyalçıner 50 yıllık dostlarmış gibi sohbet ediyor, birbirlerinin öykülerine haklı iltifatlarda bulunuyorlar. Hâlbuki bu, ikinci karşılaşmalarıymış. Rasim Ağabey okurlarıyla buluştu, kitap imzaladı, bir yandan da sohbetimize devam ettik. Bürokratlar, Rasim Ağabeyi standında ziyaret ettiler. Derken bir telefon: Mehmet Özger.

Sıkıla sıkıla, bir anlamsızlığın içindeymişim gibi ben de kitaplarımı imzaladım. Diri ile Suçsuzluğumu Affet birer yabancı gibi baktılar bana.

 

Zafer Acar Malatya Kitap Fuarı izlenimlerini aktardı

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 12:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 7 yıl Önce

Zafer Acar kitaplarını Nida Dergisi Yayınları-Okur kitaplığı standında kitaplarını imzaladı. Bunu eklemesi de benden olsun. ellerinize sağlık Zafer Acar.

banner19

banner13