Edebiyatçılar turnuva düzenlerse!

Bu güne kadar bir çok futbol turnuvasına şahit oldunuz. Ama bu bir ilk..

Edebiyatçılar turnuva düzenlerse!
Daru'l Fünun Ayaktopu Turnuvası 2010
(+)

İstanbul Üniversite’si Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri bir futbol turnuvası düzenlediler. Turnuvaya her dönemden oluşturulmuş takımlar katıldı. Edebiyat fakültesinde vizelerin yaklaştığı bu günlerde öğrencilerinin tek gündemi bu turnuvaydı.

Bu turnuvayı diğerlerinden ayıran ne?

Bu turnuvayı diğerlerinden ayıran şey ne maçların oynandığı saha, ne de oyunun kuralları… Bu turnuvayı diğerlerinden ayıran şey öğrenciler tarafından oluşturulan takımların isimleri... Oluşturulan takımların isimlerini gördüğünüzde futbol tarihine yeni şeylerin eklendiğini düşünüyorsunuz. Daha turnuvanın isminden başlayan bir farklılık göze çarpıyor bu turnuvada: Darü’l-fünun Ayak Topu Turnuvası.

Sebatü Nucum takımına Prof.Dr. Şeyma Güngör sertifikalarını takdim ederken...
Sitemiz yazarlarınndan Abdüssamed Bilgili bölüm başkanı Prof.Dr.Mustafa Özkan'dan sertifikasını alırken...
Turnuva organizatörü İbrahim Bilgin'e Prof.Dr.Osman Fikri Sertkaya sertifikasını verirken...
Darü'l-fünün ayak topu turnuvası ödül töreni...

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın

Turnuvanın ismi edebiyatçıların bu işe el attığını tebarüz ettiriyor. Peki ya takımların isimleri? Onlar daha da dikkat çekici. Birkaç örnekle bunu gösterelim. Mesela turnuvada birinci olan takımın ismi: Kilk-i kaza yani kaza kalemi. Ya da Sebat-ü nücum. Bu isimde yedi yıldız demek takımların yedişer kişiden oluşturulmasından mülhem…

Ödül töreni de yapıldı…

Darü’l-fünun Ayak Topu Turnuvası yaklaşık bir aydır süren maçlardan sonra sonlandı ve turnuvanın sıralaması ortaya çıktı. Birinci olan takım; Kilk-i kaza ( Kaza kalemi), ikini olan takım; Alispor, üçüncü olan takım ise Kaffe-i udeba ( Bütün edebiyatçılar) oldu.

Kazanan takımlara madalyonları ve kupaları fakültede yapılan bir törende takdim edildi. Turnuvaya katılan ve emeği geçenlere ise birer sertifika sunuldu.

Ödül törenine katılım da yüksekti. Öğrencilerin yoğun olarak katıldığı törene Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden bir çok hoca da katıldı. Ödül töreninde ilk konuşan hoca Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya, fakülte tarihinde çok cam-çerçeve kırıldığını ama artık öğrencilerin böyle güzel etkinliklerle güzel işler yapmasını takdir ettiğini söyledi. Bu sırada salona giren bölüm başkanı Prof. Dr. Mustafa Özkan öğrenciler tarafından büyük bir alkışla karşılandı. Mustafa Özkan ise konuşmasında bu etkinliğin başka etkinlikler için bir başlangıç olmasını diledi.

Daru'l Fünun Ayaktopu Turnuvası 2010 - Katılımcılar
(+)

İbrahim Bilgin’e teşekkürü bir borç bilmek…

Darü’l-fünun Ayak Topu Turnuvası edebiyat öğrencilerinin okul anılarında güzel bir yer edindi. Tabi bu etkinliği organize eden, aynı zamanda da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrenci temsilcisi olan İbrahim Bilgin sayesinde… Turnuvanın en başından en sonuna kadar herşey de onun emeği ve gayreti oldu. Bütün bir bölümü organize edip 8 takımla bir turnuva yapmak kolay iş değil. Ama görünen o ki İbrahim Bilgin bu ayak topu turnuvasıyla yetinecek gibi görünmüyor. Yeni projeler tasarlıyor kafasında. Merakla bekliyoruz açıkcası…

 

Besim Bal bu habere top koşturdu! 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2010, 22:59
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
cebeli
cebeli - 9 yıl Önce

kalemine sağlık dostum. güzel bir haber olmuş...

fural
fural - 9 yıl Önce

helal olsun:)

banner19

banner13