Edebiyat Tasfiyeyle direniyor

Uzun zamandır takip ettiğimiz Tasfiye dergisini editör ve yazarlarından Beytullah Emrah Önce'den dinledik.

Edebiyat Tasfiyeyle direniyor

Tasfiye dergisi 2005 yılında Tokat’ta, TOKAD derneğinin yardımıyla ortaya çıkan bir dergi. Tasfiye Dergisi “Direnen Edebiyat” sloganıyla karşılıyor bizi. Ve bizden nasıl bir edebiyat sorgulamasını yapmamızı istiyor.

Sakarya İlahiyat Fakültesi Mavera Öğrenci Topluluğu olarak Tasfiye Dergisini konuştuk bu hafta. Biz de aynı soruyla yola çıktık ve “Nasıl bir edebiyat?” sorusunu Tasfiye Dergisi editör ve yazarlarından Beytullah Emrah Önce ile konuştuk.          

Beytullah Emrah Önce Tasfiye’yi anlattı

Tasfiye dergisiBeytullah Emrah Önce “Dergiler vahyi dayanağın kaleleridir ve sesimizi, mesajımızı ulaştırabileceğimiz en önemli işleve sahiptir bugün.” derken Tasfiyenin de bu mesajı ulaştırmak amacıyla yola koyulduğunu vurguladı. Edebiyat söyleyecek sözü olanların kullandığı en önemli silahtır. Düşüncenin kıyafetidir. Yine Önce, edebiyat anlayışımızın ideolojilerden bağımsız olmaması gerektiğini vurguladı. Çünkü ideolojiye sahip olmak sorunlarımıza karşı sorumluluklarımızı arttırmaktaydı.

Edebiyata Tasfiye’nin yüklediği anlam ‘direnmek’. Edebiyata dergi tarafından yüklenen bu anlam kamusal alanda oluşturduğumuz bir iktidarın da temsilidir aslında. Tasfiye, çiçek böcek edebiyatına direnerek kelimelerin tutsak olduğu şehirlerin insanlarının hayatlarına dokunarak evlerine misafir olan ve oradaki insanın çabasını, emeğini hikâyeye; duygularını şiire aktaran bir dergi. Bu insanların acılarını sorgulayarak sorunlarına içeriden bakan bir göz olma niyetini içselleştirmiş bir dergi aynı zamanda. Tasfiye, biraz da hayatı ıskalamadan insanların hikâyelerine dokunma ve onlara ortak olma çabasında bir dergi. İnsan hikâyelerine dokunmak ve onları anlamak derginin asıl hedefi denilebilir. Yine Tasfiye; İslam’a, vahye, hayata davet eden bir edebiyat anlayışından gocunmaz.

Tasfiye ne zaman çiçek böcek edebiyatı yapar?

Çiçek böcek edebiyatına karşı olan Tasfiye, çiçek böcek edebiyatını da ancak hayvanların, doğanın yok edilmesi karşısında harekete geçerek yapar. Oradaki bitkilerin, hayvanların sesi olur ve onların haklarını koruyan metinler üretir.

Tasfiye önemli bir yazar kadrosuna sahip aynı zamanda. Dergi; Ahmet Örs, Asım Öz, Mustafa Kıyak, Beytullah Emrah Önce, Süleyman Ceran, Sinan Ceran… ve burada isimlerini sayamadığım birçok başarılı kalemin sesi.

Tasfiye Dergisiyle gerçekleştirdiğimiz bu sıcak sohbetimizi derginin bazı sayılarının dosya konularını gözden geçirerek ve Edebiyata, Tasfiyeye dair merak ettiğimiz soruları Beytullah Emrah Önceye sorarak tamamladık.

Tasfiye insan hikâyelerine samimiyetle dokunan kalem erbablarını bekliyor.

 

 

Selma Elmas direnen edebiyatı anlattı

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2011, 11:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Örs
Ahmet Örs - 8 yıl Önce

etkinlik için tebrilk ediyorum. ancak ufak bir düzeltme yapmalıyım. tasfiye 2004'te yayına başladı, o zaman henüz TOKAD yoktu. derneğimiz tasfiye'den üç yıl sonra kuruldu. tasfiye bir bakıma TOKAD'ın, Özgür Yazarlar Birliği'nin, Tokat Özgür Eğitim-Sen'in çekirdeği, öncüsü oldu.

teferruc
teferruc - 8 yıl Önce

Beytullah Önce'den önce tasfiye daha bir mülayim idi, hep Beytullah karıştırıyor işleri:) yaşasın çiçek böcek edebiyatı (!)

cevdet
cevdet - 8 yıl Önce

Edebiyatı konu ve zaman olarak sınırlamak kulağa hoş gelse de hayat gerçekliği açısından altı boş bir argümandır. bu dünyada görünen ve görünmeyen her şey edebiyatın nesnesi olabilir. kendi içinde bu çizgiyi oturtmaya çalışıyor olabilir ancak kendisinin de bu şekilde farklı bir yabancılaşmayı yaşadığının farkında olmalı. Kur'an'da canlının türlü örnekleri merkezinde hayatı anlama çabasına davet olduğunu da unutmamalı...

banner19

banner13