Ebristan'daki hadis sohbetlerine ara verildi

Ebristan, ayda iki kez düzenlenen tasavvuf sohbetlerinin sonuncusunu, Bedrettin Çetiner'in katılımıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi

Ebristan'daki hadis sohbetlerine ara verildi

 

Bilindiği gibi İstanbul Ebru Evi Ebristan, dünyaca ünlü ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil ile tezhip sanatçısı eşi Füsun Barutçugil'in özen ve çabasıyla 1996'dan beri İstanbul kültür ve sanat hayatına hizmet etmekte. Salacak'ta muhteşem manzaralı tarihî bir konak olan Ebristan'da her ayın ilk ve üçüncü Salı akşamı yapılan sohbetlerin kapanışı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bedrettin Çetiner'in konuşması ile oldu.Ebristan

Bedrettin Çetiner “terhib” konulu hadislerden birini açıkladı

Mustafa Özdamar'dan sonra Bedrettin Çetiner tarafından yürütülen sohbet programı, her seferinde ayrı bir hadis etrafında işleniyor. Çetiner son sohbette, Arapça 'sakındırma, uzaklaştırma, korkutma' anlamına gelen 'terhib' konulu hadislerden birini açıkladı. Çetiner, hadisi Abdül'Azim İbnu Abdi'l-Kavi el-Münziri'nin Et-Terğîb Ve´t-Terhîb kitabının Arapçasından okuyarak anlattı. Prof. Çetiner'in çok önem verdiği ve Türkçede yeniden basılmasını istediği Et-Terğîb Ve´t-Terhîb, iyi amellere teşvîk edip kötü amellerden nehyeden, caydıran hadisleri, muhtelif kaynaklardan seçerek cemeden bir kitap.

Sohbete konu olan hadis, Ebu Osman el-Medini'nin Ebu Hureyre'den rivayet ettiği bir hadisle ilgili. Et-Terğîb Ve´t-Terhîb'de anlatıldığına göre Ebu Osman El-Medini Ebu Hureyre'den, onun Hz. Peygamber'den duyduğu ve ezberlediği bir hadisi nakletmesini istiyor ve Ebu Hureyre hadisi nakletmeden önce o kadar heyecanlanıyor ki üç kere bayılıyor. Çetiner, bu durumu günümüz insanının anlamakta zorluk çekebileceğini, ancak Peygamberimizin vefatından sonra sahabenin onun yokluğuna uzun zaman alışamadığını, sahabedeki Peygamber sevgisinin ne kadar şiddetli olduğunu örneklerle anlattı.

Efendimizin meclisine en çok devam edenlerden, onunla en çok vakit geçirenlerden biri olan Ebu Hureyre'nin Ebu Osman'a naklettiği hadis, kıyamet gününde Allah'ın haklarında hüküm vermek için çağıracağı üç kişinin anlatıldığı hadis. Bunlar sırasıyla, Kuran-ı Kerim'i okuyan, ezberleyen kimse, Allah yolunda öldürülen kimse ve çok malı olan, cömert kimseler. Allah onlara 'Benim için ne yaptın?' diye Bedrettin Çetinersorduğunda her biri bu yaptıklarını sayar. Allah ise 'Yalan söylüyorsun!' der. Zira onlar yaptıklarını Allah’ın rızasını kazanmak için değil, dünyalık nedenlerle, başkalarının gözünde yükselmek için yapmışlar, nitekim bu istediklerini de dünyada almışlardır.

Cehenneme atılan ilk üç kişi kim olacak?

Çetiner özellikle, hadiste anlatılan 'Kuran'ı güzel okuyan kimse' üzerinde durdu. Önemli olanın, öğrenilen ilmin ne kadarıyla amel edildiği olduğunu anlattı, sahabenin 'Biz Kuran'dan bir ayeti okuyup ezberleyip onunla önce amel etmeden bir başkasına geçmezdik' dediği metodunu örnek verdi. Kuran'ı güzel okuyan kimsenin, başkaları 'Ne güzel okuyor' desin diye okuduğu, karşılığında para almak için okuduğu vakit, ahirette ona bu işin karşılığını zaten dünyada aldığının söylenmesi tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlattı. Hadiste anlatıldığına göre bu kişilere sert davranılacak ve cehenneme ilk atılan, bu üç kişi olacak.

Çetiner, 'Bu üç kişiye bunlar yapılacaksa diğerlerinin hali ne olacak?' diye sordu. Acımasızlığıyla bilinen Muaviye'nin bile bu hadisi duyduğunda katıla katıla ağlamaya başladığını, etrafındakilerin onun ağlamaktan ölmesinden korktuğunu anlattı. Dünyada, dünyalığı isteyerek amel ettiğimiz zaman karşılığını da dünyada aldığımıza değinen Hoca, yapılan işi Allah'ın rızasını kazanmak için yapmanın önemini vurguladı. Çetiner, “Yükseklerde yılana da rastlanılır, kartala da” olarak çevirdiği Arap atasözünü hatırlattı. 'Yükseğe biri sürünerek, diğeri uçarak çıkar. Niyetleri halis olanlar yükseğe uçarak çıkarlar. Niyetleri dünyalık olanların işini ise Allah-u Teala zorlaştırır” dedi. Dünyaya kalbimizi bağladığımız zaman onun esiri olduğumuz üzerinde durdu.

Ebristan'ın huzurlu ve sıcak atmosferinde yapılan tasavvuf sohbetleri yaz döneminde tatile girecek. Dolayısıyla bu sohbetleri özleyeceğiz. Bedrettin Çetiner sonbaharda yeniden başlayacak olan sohbetleri Et-Terğîb Ve´t-Terhîb kitabından okuduğu hadisler ışığında sürdüreceğini söyledi.

 

Yusuf Emre haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 14:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13