Dünya hattatları İstanbul'da!

'Hattat Hasan Çelebi ve Dört Kıtadan Talebeleri Uluslararası Hat Sergisi' bugün açılıyor!

Dünya hattatları İstanbul'da!

Türkiye’de 1970’li yıllarda artık iyice unutulmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş olan gelenekli hat sanatını büyük hattat Hâmid Aytaç’tan devralarak günümüze büyük bir gayret ve başarı ileHattat Hasan Çelebi taşıdı hattat Hasan Çelebi.  16. asır Osmanlı İstanbul’unda Şeyh Hamdullah ve Ahmed Karahisarî tarafından kullanılan teknik ve metotla günümüz insanına bu sanatı öğretti Hasan Çelebi ve bu yolda büyük bir çığır açtı.

İstanbul, gelenekli sanatların başkenti yeniden

Onun 1964 senesinde başlayan bu sanattaki tek başına yolculuğuna bugün eşlik edenler artık yüzlerle, binlerle ifade edilmekte. Geçen 45 yıl zarfında Japonya’dan ABD’ye, Rusya’dan Hindistan’a neredeyse bütün dünyada, yabancı dil bilmemesine rağmen, aynı teknik ve metotla 60’a yakın talebe yetiştirmiş. Bu gayreti ve hizmetiyle Türkiye’nin ve İstanbul’un adını tüm dünyaya duyurmuş. Aynı şekilde başta kutsal topraklar’da Hz. Peygamber’in Mescid’i olmak üzere Güney Afrika, Rus Tataristan’ı, Kazakistan, Almanya, Belçika ve Körfez ülkelerinde 50’ye yakın mabedin kubbe, pencere, kapı, mihrap ve minberlerini yazılarıyla taçlandırmış Hasan Çelebi. Eczacı Prof. Uğur Derman’ın tabiriyle, İstanbul, onun açtığı bu çığır sayesinde XVI. asırdaki gibi gelenekli sanatların yeniden başkenti olmuş.

Dünya hattatları İstanbul'daBüyük üstada gerek Türkiye ve İstanbul’un tanıtılmasına yaptığı katkılar, gerekse bu sanatın günümüzde yeniden bozulmadan klasik nokta metoduyla ihya edilmesine yaptığı üstün hizmetten dolayı Beyoğlu Belediyesi bir sergi düzenlemeyi borç bilmiş.

Kimler katılıyor sergiye?

Bu sergi, Türk-İslam sanatlarına ilgi duyanları, hat sanatıyla ilgilenenleri, hat sanatının yaşamasına ve gelişmesine katkıda bulunanları, sanatseverleri, gençleri ve yetişkinleri buluşturacak, tanıştıracak, hattın kalbinin İstanbul’da attığını ispatlayacak bir kültür sanat buluşması olacak.

Sergiye şu sanatkârlar katılıyor: Hasan Çelebi, Berat Gülen, Davut Bektaş, Ayten Tiryaki, Efdaluddin Kılıç, Ferhat Kurlu, Ahmet Kutluhan, Bilal Sezer, Halil İbrahim Alperen, Hamit Soyyiğit, Hilal Kazan, İlhan Özkeçeci, Muhsin Demirel, Mümtaz Seçkin Durdu, Muhammed Mağ, Nalan Kutsal, Nurullah Özden, Deniz Bektaş, Ömer Faruk Özoğul, Betül Utku, Fatma Ülker, Ömer Şen, Sare Çizmecioğlu, Ahmet Bursalı, Ahmet Koçak, Zeynep Hacer Sevsevil, Tevfik Kalp, Halil Özsoy, Ayşen Uzun, Muhammed Zekeriya (ABD), Ayman Hassan (Suriye), Jassem Salih (Kuveyt), Soraya Syed Sanders (İngiltere), Nuria Garcia Masip (İspanya) Fatıma Saeed Bakkali (Dubai), Edhem Fadıl Caferi (Suriye), Enes Huri (Suriye) Abdunnasır B. Mustafa Bi’şan Al-Bedrani (Suudi Arabistan), Kazım Hacı Mejliç (Bosna Hersek), Said Ramil Abuzerov (Rusya), Ahlam Hazini (Suriye).Dünya hattatları İstanbul'da

Açılış: 9 Ağustos Pazartesi Saat:19.00

Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

No 217 Tünel – Beyoğlu

Tel.: 0212 249 26 10

 

Abdurrahman Halil Oğuz haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Ağustos 2010 Pazartesi 09:01 Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2010, 18:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
internetperver hasan
internetperver hasan - 11 yıl Önce

hepimiz google'ın paltosundan çıktık,yeni tarikatımız da internettir,şu siteyi de eklerseniz,sergiyi gezmek elinde olmayan insanlara bir shortcut gönderebilirsiniz: http://www.celebisanat.com/

Fatma Apaydın
Fatma Apaydın - 11 yıl Önce

Gayet güzel bir sergi.
İstanbul'da olanlar kaçırmasın.

h.fatih ağırman
h.fatih ağırman - 10 yıl Önce

hasan çelebi hocama sağlık ve sıhhatli uzun bir ömür diliyorum.

banner26