Dostları Atasoy Müftüoğlu'nu anlattı

Vakti Kuşanan Adam-Atasoy Müftüoğlu belgeselinin galası geçtiğimiz günlerde yapıldı. Belgesel önümüzdeki günlerde de TRT ekranlarında olacak..

Dostları Atasoy Müftüoğlu'nu anlattı

 

20 Haziran Perşembe günü Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Atasoy Müftüoğlu’nun hayatını anlatan ve onu tanıyanların dilinden Müftüoğlu’nun anlatıldığı, Mavera Gençlik Hareketi ve Üsküdar Belediyesi’nin ortak hazırladığı “Vakti Kuşanan Adam: Atasoy Müftoğlu” belgeselin galası gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Selahattin Kocaarslan’ın yaptığı gecede, tanıdık birçok isim vardı. Mustafa Kara, Zeki Bulduk, Hüseyin Su, Asım Gültekin, Ahmet Kot, Müftüoğlu’nun eşi, çocukları ve kardeşleri, M. Fatih Kutan… Geceye katılım da yoğundu. Program başlamadan evvel yiyecek ve içecek ikramı oldu, katılacağını belirten konuklara davetiyeleri verildi.

Belgesel öncesinde konuşan Mavera Gençlik Hareketi’nin koordinatörü Yavuz Selim Güneş, çalışmalara 2,5 ay önce başladıklarını belirtti. Yoğun bir koşuşturma içerisinde hazırlanan belgesel için İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir arasında mekik dokuduklarını kaydeden Güneş, Atasoy Müftüoğlu’nun kendisi için ifade ettiği anlamı konuklarla paylaştı. Ayrıca önümüzdeki süre içerisinde Fethi Gemuhluoğlu’nun hayatının anlatıldığı belgeselin de haberini konuklarla paylaştı. Arka planda destek veren herkese teşekkür ettikten sonra konuşmasına son verdi Güneş.

Belgesel çalışmasına destek veren Üsküdar Belediyesi adına, belediye başkanı Mustafa Kara bir aksilikten dolayı geç kaldığı için, belediye başkan yardımcısı Ömer Saraç konuştu. 1984 senesinde Atasoy Müftoğlu’yla beraber vakit geçirdiklerini söyledi Saraç. Bir an önce belgeselin başlaması için konuşmasını kısa kesti ve sıra belgesel gösterimindeydi.

Önümüzdeki günlerde TRT ekranlarında olacak

44 dakikalık Atasoy Müftüoğlu belgeselinin yapımcı yönetmenliğini Yavuz Selim Güneş, senaryo yazarlığını M. Fatih Kutan, metin yazarlığını Zeki Bulduk yapıyor. Danışman olarak ise Asım Gültekin ve Nabi Avcı yer alıyor. Seslendirmesini de Zeki Bulduk’un yaptığı belgesel, ciddi bir emek ürünü olduğunu belli ediyor. Özellikle, çeşitli kişilerle yapılan söyleşiler, bu çabanın gözle görülür sonucu. Bu isimler arasında Abdullah Gül, Nabi Avcı, Cihan Aktaş, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Hüseyin Su, Ahmet Kot, Haydar Ergülen, Asım Gültekin, Yıldız Ramazanoğlu, Ali Haydar Haksal, Emin Hızlı, Nazif Gürdoğan, Hüseyin Atlansoy, Mehmet Kahraman, Metin Önal Mengüşoğlu, Mehmet Özdemir, Sadık Yalsızuçanlar, Selahattin İpek, Şakir Kurtulmuş, Tarık Tufan, Yusuf Kaplan yer alıyor.

Başta da belirttiğimiz gibi, ciddi bir emek ürünü olduğu izlenimi veren bu belgesel Mavera Gençlik Hareketi’nin ilk belgesel çalışması. İçerik olarak, sevenlerinin dilinden yıllardır bu ülkede Müslümanların sevdiği- saydığı Müftüoğlu anlatılıyor. Onun zorda kalmış öğrenciye burs vermek için yaptığı uğraşlar, Eskişehir’deki ofisine simitçisinden üst düzey devlet adamına kadar herkesin ‘aynı seviyede’ gelişı ve Müftoğlu’nun hepsiyle de aynı ciddiyetle ilgilenişi, cep telefonu- elektronik posta kullanmayışına karşın daktilo kullanışı… Bunlar ve daha birçoğu belgeselde yer alıyor.

Kişiliği, yıllardır yaptıkları, öğütleri, duası ve duruşuyla Müftüoğlu’nun anlatıldığı Vakti Kuşanan Adam belgeseli, önümüzdeki günlerde TRT ekranlarında olacak.

 

Esad Eseoğlu aktardı

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2013, 16:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13