Dil muhafazakarlığından ötesi şart!

‘İstanbul Türkçesi’ konulu deneme yarışması ödül törenine başbakan yardımcısı Bülent Arınç da katıldı..

Dil muhafazakarlığından ötesi şart!

 

2 Ekim Salı akşamı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği “İstanbul Türkçesi” konulu deneme yarışmasının ödül törenine katıldık. Doğrusu, sadece ödül alan lise öğrencileri için değil, biz konuklar için de harikulade bir organizasyon oldu.

Öyle ki, Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve sunuculuğunu -leziz bir üslupla- Niyazi Gedik'in gerçekleştirdiği gecede, başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği başkanı Ekrem Erdem, İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Milli Eğitim müdürü Muammer Yıldız gibi kıymetli isimler de söz aldılar ve Türkçenin değerini merkeze aldıkları konuşmalarıyla dinleyicilerin ufkunu genişlettiler. Devletin zirvesinden böylesi hayati bir alanda duyarlı bir ses yükselmesi, dilimizin gelişimi adına bizleri oldukça sevindirdi. Bu organizasyonun ardında, atak ve edebiyat çevrelerini yakından tanıyan Üzeyir İlbak ve ekibi bulunmaktaydı.Bülent Arınç, TDED

F klavye önemli

Gece, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nin ve yanısıra Dil ve Edebiyat dergisinin kuruluş aşamalarını anlatan bir sunumla başladı. Bu sunumda, derneğin Eyüp'teki merkezi tanıtıldı ve dernek bünyesinde gerçekleştirilen Osmanlıca ve diksiyon kursu gibi etkinlikler ortaya kondu, derneğin kurulusuna katkı sağlayan kimi isimler zikredildi, Dil ve Edebiyat dergisinin ilke ve hedefleri detaylandırıldı.

İlk konuşma dernek başkanı Ekrem Erdem tarafından gerçekleştirildi. Erdem, Türkçenin dünya dilleri arasındaki konumunu özetledi, dilimizin dünya genelinde konuşulan bir İngilizceden hiçbir eksiği olmadığını, üstelik bilinenin aksine kelime hazinesiyle ondan daha kapsamlı bir dil olduğunu söyledi. Türkçenin okunduğu gibi yazılan bir dil olmasından yola çıkarak diğer dillere göre birçok avantajı olduğunu yineleyen Erdem, aynı gün çıkan Bizimki Türkçe Sevdası adlı kitabından da söz açtı. Konuşmasını, “f” klavyenin önemini dile getirerek bitirdi.

Bülent Arınç, TDEDÖdül alan liseliler

Hüseyin Avni Mutlu, Ali Karaçalı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Kültür Dairesi Abdurrahman Şen'den sonra söz alan Bülent Arınç ise, gene veciz konuşmasıyla konuklarda hayranlık uyandırdı ve konuşma üslubunu yaptığı yoğun okumalara borçlu olduğunu söyledi. Gençlere de hem dilimizi korumaları hem de geleceğimize sahip çıkmaları adına okumalarını artırmalarını önerdi.

Niyazi Gedik'in Necip Fazıl'dan “Canım İstanbul” şiirini okuması ve plaket töreniyle devam eden program, yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla noktalandı. Yarışmada birinci, Sultan Fatih Lisesi’nden Eslem Beyza Karakaş; ikinci, Mahmutbey Lisesi’nden Rümeysa Ceylan; üçüncü ise Kartal Mehmet Akif Ersoy A. İ. H. Lisesi’nden Sümeyye Olgaç oldu.

Geceden kalan izlenimimiz ise şöyle: Devlet adamlarımız, dilimizin sorunlarına doğru teşhislerle yaklaşıyor ve çözümler oluşturabilmek için sistematik adımlar atıyor. Bunların hepsinin ötesinde dilimizi seviyor, en az halkını sevdiği kadar seviyor üstelik. Yine de atılması gereken çok adım var. Ve bu işler dil muhafazakarlığı ile çözülecek işler değil!

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 02:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13