Devlet tiyatrosu hangi devletin?

'Ölüleri gömün!' Ya bizim kaybettiklerimiz?

Devlet tiyatrosu hangi devletin?

Devlet Tiyatrolarında “Ölüleri Gömün” adında bir oyun sahneleniyor. Hafta sonunda izlemeye gittim. Oyunun görseline, ışık ve sahne düzenine hayran olmamak elde değil. Bir konu ancak bu kadar başarılı aktarılabilirdi sahneye. Bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Peki, ne anlatıyor “Ölüleri Gömün”

“Ne anlatıyor?” sorusuna geçmeden altı çizilmesi gereken temel bir sorun var. Sorun, oyunun anlattığı psikolojik alt yapıda gizli. Seyirci ve gişe derdi olmayan, ekonomik girdi ve çıktılarda sınırsız davranan devlet tiyatrolarındaki bu üst düzey kalite, maalesef oyun seçimlerinde aynı kaliteyi yakalayamıyor.

Çoğu zaman bir avuç insanın öngörülerine istinaden sahneye taşınan oyunlar, sıradan ve sokaktan herhangi bir vatandaş için çok şey ifade etmiyor. Devlet tiyatrolarına yön ve şekil veren zihniyetin de böyle bir derdinin olduğunu düşünmüyorum zaten.

“ Ölüleri gömün ”e dönersek yeniden, oyun, Amerikan askerlerinin eş ve sevgililerine, ailelerine, kadın ve paraya doyamamaları sonucu  “Biz gömülmeyi reddediyoruz.” başkaldırısının nasıl hallolacağının cevabını arıyor.

24500Evet.

İyi de tüm bunlardan bize ne?

Yeryüzünde acı çeken, zulüm gören birçok coğrafyada Amerika’nın izi yok mu?

Mazlum yerine zalimin yanında saf tutmayı kolaylaştırıyor bu oyun.

“Bak onların askerleri de neler neler yaşıyorlarmış yaaa…” diyoruz içten içe.

Dünyayı Amerika bozar, Amerika kurtarır

Sistemin eleştirisi yapılacaksa, onu da biz yaparız diyen Amerikan politikasını sağlamlaştırmak, kamuoyunu rahatlatmak ve günlük borsa, para politikalarını sorunsuz akıtmak için yazılan bu oyun, nasıl oluyor da bu ülkenin devlet tiyatroları repertuarına giriyor? Siz hangi Avrupa (ya da Amerika) tiyatrosunda Türkiye’ye ait bir senaryo duydunuz? Evrensel değerler, uluslararası kültürel hareketlilik mavalını bize okumayın boşuna. Derdiniz gerçekten bu ise, mazlum halkların acısını taşıyın insanlara. Tarihin hiçbir döneminde sömürge ve köle efendi kavramlarını yaşamamış bu medeniyetin çocuklarına, zalimlerden bahsetmeyin. Mazlumlardan bahsedin.

Ve içten içe Hıristiyanlık propagandası yapan “Ölüleri Gömün !”, onlarca misyoner kurum ve kuruluşun canı pahasına yapamadığı reklam ve propagandayı cesurca yerine getiriyor. Sahnenin ortasına kurulmuş dev haç kalkıp da bütün sorunları çözdüğünde nasıl da mutlu olmuşsunuzdur kim bilir?

24501Ya bu toprakların hikayeleri?

Sanki bu ülkenin hikâyeleri yok.

Sanki bu ülkenin evrensel değerleri yok.

Ortak insani değerlerine vurgu yapan gönül insanları yok.

Bu ülkenin tarihi yok.

Yaşatmak adına yaşamaktan vazgeçen kahramanları yok.

Her şey bir yana sadece Ezineli Yahya çavuştan 10 yıllık hikâyeler çıkarabilirim size.

Uzun ve “banal” diyorsanız, şu hikâye nasıl?

30 yıldır ülkenin başına bela olan terör örgütünce canına kıyılan bir grup er, “asgari ücreti, insani yaşam sınırına taşımazsanız (ki bu ailelerin kahır ekseriyeti asgari ücretle yaşamak zorundadır) böyle kurşunlar kafamızda ve gövdemizde, kanlar akarak her tarafımızdan, aranızda dolaşmaya devam edeceğiz…” diyerek isyan bayrağı açar.

 

Yaşar Elmas izledi rahatsız oldu, yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2011, 10:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Yanık
Murat Yanık - 10 yıl Önce

Bize tarihimiz, kültürümüz, inancımız öyle yabancılaştırılmışki, sırf modernlik olsun diye yabancı ülkelerin kültürlerine özen gösteriyoruz. Muhteşem yüzyıl diye Kanuni Sultan Süleymanı yerden yere vuruyoruz, dizilerde hep bel altı hikayeler oluyor, çocuklarımıza bale eğitimi veriyoruz... Mesela ülkemizde yeni sahneye konan "Benim adım rachel corrie" adında Filistinde israil tankları altında can veren bir gerçeği anlatan tiyatro oyunundan ne kadar haberimiz var. Sonumuz hayır olur inşallah.

sonsuzlukvebirgün
sonsuzlukvebirgün - 10 yıl Önce

Öyledir....Sivas'a bale salonu açıp sanatı yüceltecekler.Amerikan askerinin acılarını (!)anlatacaklar.Çünkü içlerindeki o ve dışlarına sızıyor.Sanat halkın ne zaman oldu?Kayıkçı Hattat iken fırıncı ebrucu iken,fındıkçı Karagöz iken.Haksızlık etmeyelim vardır iyileri de.Sanat halkın oldu çoğu zaman.

banner19

banner13

banner26