“Dert sâhibi insan” yetiştirmeyi amaçlayan bir proje: Genç Düşünce Platformu

İstanbul Çınar Koleji bünyesinde lise öğrencileri başta olmak üzere gençlere yönelik bir kademe programı olan Genç Düşünce Platformu 11. yılını başarıyla tamamladı.

“Dert sâhibi insan” yetiştirmeyi amaçlayan bir proje: Genç Düşünce Platformu

Genç Düşünce Platformu, İstanbul Çınar Koleji bünyesinde lise öğrencilerine yönelik uygulanan bir kademe programı. 2007 senesinde kurulan platform, bu yıl 11 yaşında.  Programda her sene bir kademe olmak üzere üçüncü kademenin sonunda mezunlara sertifika veriliyor. Her hafta kademelerin seviyesine göre sene başında belirlenen listelerdeki kitapları öğrenciler okuyor ve Genç Düşünce Platformu (GDP) ajandalarına haftanın tahlilini yazıyorlar. Lise 4'teki "sınav dönemi arası" sonrası tekrar “Mezunlar Kademesi”nde, üniversite dönemlerinde ve sonrasında nitelikli okuma faaliyetleri her hafta olacak şekilde devam ediyor.

Bunun yanında, her ay tüm kademelerin katıldığı geniş katılımlı ayın konuğu faaliyetinde ilim insanları, akademisyenler, sanatçılar, GDP'den mezun olup sahalarında ihtisas yapan isimler konuşmacı olarak dâvet ediliyor ve öğrencilerin istifâdesine sunuluyor. Mezunlar Kademesi de Erkekler ve Kızlar Kademeleri olarak ayrılıyor ve muhtelif okumalarını sürdürüyor.

Her senenin Mayıs ayında gittikçe genişleyen ve 250 kişiyi aşan “GDP Âilesi” Yalova'da bir tesiste önceden hazırlanan konu ve ekiplerle sunumlar yapıyor.

Genç Düşünce Platformu bütün bunları sessiz sedasız yapıyor ki, İstanbul’da yaşayanlar bile bu güzel çalışmalardan haberdar değil. Bu sebeple kendilerinden ve çalışmalarından sizlere bahsetmek istedik. Genç Düşünce Platformu sessizce gençlerin kitaplarla aşinalık kazanmasını, okuduklarını anlamalarını ve üzerine kısa da olsa yazı yazabilmelerini hedef edinmiş. Elbette bu süreçle elde edilecek birikimi de eklemek gerekir. Bu tablo karşısında daha ne olsun diyoruz.

Genç Düşünce Platformu insan yetiştirmeyi hedef almış, dünyayı kurtarmak gibi büyük iddiaları, sloganları yok. Projenin Koordinatörü Ali Ramazan Tokalı Bey ve ekibi en mühim şeyi dert edinmiş: “Dert sâhibi insan yetiştirmek”. En büyük ihtiyacımız da bu değil mi?

Bu güzel çalışma meyvelerini vermeye başlamış bile. Genç Düşünce Platformu, Horonta ve Heybeden adlı 2 dergi çıkartıyor. Programa dahil olan veya mezun olan gençlerin kaleme aldığı yazılar yayınlanıyor bu dergilerde. Böylelikle gençler hem yazmaya teşvik ediliyor hem de kaleme aldıkları şiir, hikâye veya makale, deneme yazılarını paylaşacakları bir mecraya sahip oluyorlar.

Genç Düşünce Platformu’na bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Ayrıca gençlere verilen okuma listelerinden birini örnek kabilinde paylaşmak istiyoruz. Listede görüleceği üzere gençlerimiz oldukça seviyeli okumalar yapıyorlar.

“III. Kademe Kitap Listesi”

Rasim Özdenören – Kafa Karıştıran Kelimeler

Rasim Özdenören – Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

Şerif Mardin – Türk Modernleşmesi

İsmail Kara – Türkiye’de İslâmcılık Düşüncesi III. Cilt

A. Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Taha Akyol – Ama Hangi Atatürk

Ebubekir Sifil – Hazreti Ömer ve Nebevî Sünnet

İsmet Özel – Üç Zor Mesele

Sezai Karakoç – İslâm Toplumunun Ekonomik Strüktürü

Hasan Ali Toptaş – Kuşlar Yasına Gider

M. Hamîdullah – İslâm Müesseselerine Giriş

Korkut Boratav – Türkiye İktisat Târihi

N. Fazıl Kısakürek – Çöle İnen Nur

Mustafa Kutlu – Beyhude Ömrüm

Mustafa Kutlu - Sır

İhsan Fazlıoğlu – Kendini Aramak

Dücane Cündioğlu – Keşf-i Kadîm

Mustafa Özel – Roman Diliyle İktisat

Luc Ferry – Gençler İçin Batı Felsefesi

A. Mithat Efendi – Felâtun Bey ve Râkım Efendi

Lütfi Özaydın – Söyleyen Bilmez Bilenler Söylemez

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 09:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26