Dergi Fuarı Dolu Dolu Geçiyor

Kültür, sanat, çocuk, mizah, tarih, edebiyat, ekonomi, gençlik gibi alanlarda Türkiye'den yaklaşık 500, yurt dışından ise 25 ülkeden 150'den fazla derginin katıldığı 9. Uluslararası Dergi Fuarı’nın ilk iki günü oldukça yoğun geçti. Fuara dair izlenimlerimizi paylaşırken; fuar katılımcılarından Kadın dergisi yayın yönetmeni Kübra Sönmezışık'a, Kitabın Ortası dergisi yayın yönetmeni Ezgi Aşık ve Makas dergisinin yayın yönetmeni Deniz Ersoy'a fuar hakkındaki görüşlerini sorduk.

Dergi Fuarı Dolu Dolu Geçiyor

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union -WPU) tarafından düzenlenen ‘9. Uluslararası Dergi Fuarı’ Sirkeci Tren Garı'nda başladı.

Bu yıl teması "Çocuk Dergiciliği" olan fuarın açılışı 8 Mayıs Salı günü yapıldı.

Açılışta İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Dünya Türkçe Dergiler Birliği Başkanı Mehmet Arif, Dünya Dergiler Birliği Başkanı Dr. Abed Khouja, Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin, Esma-i Hüsna Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senai Demirci'nin yanı sıra, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mehmet Nezir Eryarsoy, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Belada ve fuarın onur konuğu "İtibar" dergisinin yazı işleri müdürü Furkan Çalışkan da birer konuşma yaptı.

Fuar neden ziyaret edilmeli?

Bu yıl kültür, sanat, çocuk, mizah, tarih, edebiyat, ekonomi, gençlik gibi alanlarda Türkiye'den yaklaşık 500, yurt dışından ise 25 ülkeden 150'den fazla derginin katıldığı fuarın ilk iki günü oldukça yoğun geçti.

Öğrenciler, sıkı dergi okurları, eski dergi meraklıları ve ilim-kültür-edebiyat dünyasından Rasim Özdenören, Cevat Özkaya, Mustafa Şen, Şakir Kurtulmuş, Şefik Memiş, Suavi Kemal Yazgıç, Emrah Kısakürek gibi birçok yazar, şair, ilim adamı ve yayıncı fuarda yer alan standları dolaştı, dergiler hakkında bilgi aldı.

Yazar Erol Erdoğan’ın söylediği gibi “gençlerin gayretlerine şahit olmak, gençleri anlamak; okulların dergi/yayın çalışmalarını görmek; çocuk dergilerindeki çeşitliliği incelemek; sanat, edebiyat, kültür dergileri ile tanışmak ve dergi editör ve yazarları ile sohbet etmek için” mutlaka bu fuar ziyaret edilmeli.

Birçok etkinliğin, söyleşilerin, imza günlerinin yapıldığı fuarda neler oluyor/olacak öğrenmek isterseniz, fuarın twitter hesabı @dergifuari ‘nı takipte fayda var.

Bilimevi bünyesinde çıkarılan Kadın, Kitabın Ortası, Makas, Dış Politika ve İktisat dergileri de bu yıl ilk kez dergi fuarına katılıyor. İlk iki günde Bilimevi standını ziyaret eden okurlardan çok güzel geri bildirimler alan dergilerin yayın yönetmenleri Kübra Sönmezışık, Ezgi Aşık ve Deniz Ersoy’un dergi fuarı hakkındaki görüşlerini aldık. Fuar kapsamında Ezgi Aşık'ın Cumartesi günü saat 14.00'te, Kübra Sönmezışık ve Deniz Ersoy'un da Pazar günü 15.00'de okurlarıyla buluşacaklarını hatırlatalım.
Buyurunuz:

Kadın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kübra Sönmezışık:

Bu fuarda yayın yönetmenliğini yaptığınız Kadın dergisinin okuyucuya sunulması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Dergi fuarı çok iyi düşünülmüş bir proje. Kemikleşmiş dergi okurunu ve yayıncıları tek çatı altında toplaması açısından ayrı bir önem taşıyor. Düşünce dünyamızın temelini oluşturan köklü pek çok önemli dergi var. Dergi okurları sadık, bilinçli ve özel okurlardır. Bu fuar sayesinde takipçisi oldukları dergilerin geçmiş sayılarını da bulma imkanı elde edecekler. Ayrıca fuar sayesinde biz de dergi okuruyla biraraya geleceğiz.

Genel itibari ile fuarları size karşı geri dönüş olarak buluyor musunuz?

Bilimevi Kadın dergisi genç bir dergi. Henüz bir yılını yeni doldurdu. Genç olmasına rağmen dergimize olan ilgi beni çok memnun ediyor. Kadın dergisi her sayı da işlediği toplumsal içerikli dosyalarla kaynak oluşturacak bir dergi aynı zamanda. Bu fuar vesilesiyle tarihi geçen sayıları da okuyucuyla buluşturmuş olmayı önemsiyorum.

Makas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Ersoy: 

Bu fuarda yayın yönetmenliğini yaptığınız Makas dergisinin okuyucuya sunulması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yayıncılıkta emek verilip ortaya konulan her eser son derece kıymetlidir elbette. Ancak dergi yayıncılığı bir tık daha önde gibi. Derginin içeriği kadar tasarımı da merak uyandırıyor, ilgi çekiyor. Makas, yayınevimizin şimdilik en yeni yayını ve ayağının tozuyla daha ilk sayısıyla 9. Uluslararası Dergi Fuarı’na katılmış olması da bizim için son derece heyecan verici. Bir nebze de olsa katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize.

Genel itibari ile fuarları size karşı geri dönüş olarak buluyor musunuz?

Okuyuculardan çok güzel geri bildirimler aldık. Mutluluğumuzun üzerine omuzlarımızda daha büyük bir sorumluluk taşıyoruz şimdi. Her sayıda daha iyisini yapabilmek istiyoruz. Diyoruz ki hayata makas atıp güzelleri görmeden geçmeyelim. Hayattan Makas alalım. Tam yüreğinden...

Kitabın Ortası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ezgi Aşık:

Bu fuarda yayın yönetmenliğini yaptığınız Kitabın Ortası dergisinin okuyucuya sunulması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Dergi Fuarı’nda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Çünkü okurlarıyla iç içe olmayı hedefleyen bir dergiyiz. Fuar sayesinde de birçok okurumuzla tanışmış olduk ve dergimiz bünyesinde içerik üretmek istediklerini dile getiriyorlar. “Genç Kalemler” platformu kapsamında zaten dergimizin kapılarını okurlarımıza açmıştık, fuarlar sayesinde platformumuzu sahaya indirmiş olduk. Sabit ve artan okur kitlemiz ile güçlenmeyi istiyoruz. Bunlara ek dergimizi Mayıs ayı itibariyle satışa çıkardık, artık tüm bayilerdeyiz… Kısaca ekip olarak dergi fuarı bizler için verimli geçiyor, diyebiliriz.

Genel itibari ile fuarları size karşı geri dönüş olarak değerlendiriyor musunuz?

Kitabın Ortası dergisi olarak her sayımızda sanatın ve kitabın nabzını tutuyoruz. Amacımız kitap okuma alışkanlığını arttırmak ve toplumumuzu sanat faaliyetlerine yönlendirmek. Entelektüel bir okur profilini hedefliyoruz. Bu yüzden dergimizde yer vereceğimiz kitap veya konuların seçiminde titiz ve seçici davranıyoruz. Seçici oluşumuz okurların da dikkatini çekiyor, fuar boyunca güzel geri dönüşler aldık. Aynı zamanda dergimiz artık satışta. Daha iyisi olmak ve daha çok insana hitap edebilmek için tüm ekip olarak çalışmaya devam ediyoruz.

 

Haber-röportaj: Feyza Karakaş

Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2018 Perşembe 13:25 Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 13:47
banner25
YORUM EKLE

banner26