Darboğaz'da Miraç Camii inşa ediliyor

Darboğaz’ın kapısı Miraç Camii ile açılacak..

Darboğaz'da Miraç Camii inşa ediliyor

 

İç Anadolu’da cennet köşelerinden biri olan Darboğaz kasabasının güzelliği, kasabanın girişine yapılan Miraç Camii ile katmerleniyor. Doğa harikası kasaba artık huzurun ve sevginin daha da güzel yaşandığı bir yer haline gelecek.

Darboğaz kasabası Anadolu’nun incilerindenDarboğaz, Ulukışla, Niğde

Darboğaz kasabası, Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı, Bolkar dağlarının eteklerine kurulmuş şirin bir kasaba. Darboğaz Kasabası’nı kısaca tanıyacak olursak; Bolkar dağlarına gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Darboğaz’ın çevresinde, kayak turizmine ve yayla turizmine elverişli Meydan Yaylası, kamp alanı Karagöl ve Çinigöl ve doğada keyifli bir yürüyüş ve kamp yapmak isteyenlerin  tercihi Karagöl ve Çinigöl, Türkiye’nin Ağrı Dağı’ndan sonra en zor şartlarda çıkılan zirvesi olarak bilinen Medetsiz Zirvesi (3524) yer alıyor.

Kasabanın geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturuyor.  2500 civarında kişinin ikamet ettiği bu şirin beldenin nüfusu, yaz aylarında gurbetteki hemşeriler ve yayla turizmine gelen misafirlerle 10.000’in üzerine çıkmakta. Darboğaz kasabası, ülkemizin kiraz ihracının büyük bir bölümünü de karşılamakta. Doğasının verdiği muhteşem görüntüye kiraz ağaçları ve meyveleri de eklenince Darboğaz kasabası İç Anadolu’da cennetten bir köşe izlenimi veriyor bu haliyle.

Bir Miraç gecesinde doğdu Miraç Camii

Darboğazlı olup da başka şehirlerde yaşayan insanların çokluğu, Darboğazlıları düğün, bayram, cenaze gibi merasimlerin önemini daha da artırıyor. Bayram namazlarında  camide oluşan büyük bayram zinciri, arefe günlerinde topluca yapılan kabir ziyaretleri kasaba halkının içinde var olan birlik ve beraberlik hissinin en büyük örneğini teşkil ediyor.

Darboğaz, Ulukışla, NiğdeMiraç Camii’ne gelirsek… Kasaba halkının birlik ve beraberlik içinde başlattığı yardımlarla kasaba girişine bir cami inşa ediliyor. Artık Bolkar dağları ve eteklerindeki bu engin ve mucizevî doğa harikası bu cami ile de anılacak. Kasaba halkının başlattığı bu değerli girişim ve yardımseverliğin öyküsü bir Miraç gecesinde projeye döküldü ve işte o yüzden kasabanın girişini süsleyen cami Miraç Camii adını aldı.

Anadolu’nun bu ender güzellikteki kasabasının girişinin aynı güzellikte bir cami ile donatılması hayırlı bir gelişme… Kasabaya ve Bolkar dağlarına ziyarete gelen misafirleri kasaba girişinde ağırlayacak olan bu camide namaz kılmak, yolu Niğde’nin Ulukışla ilçesine düşen tüm yolculara nasip olsun.

 

Ömer Gümüşoğlu Darboğaz’dan bildirdi

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2012 Perşembe 11:10 Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2012, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner26