Çocuklar inisiyatif alıyor artık!

Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri 'ne yapsak' diye düşündüler; Pakistan'a yardım için insanlara yol göstermeye karar verdiler.

Çocuklar inisiyatif alıyor artık!
Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri
(+)

Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri ders, dershane ve farklı aktivitelerle birlikte şimdi de sosyal bir sorumluluk projesiyle çalışmalarına devam ediyor. “Sessiz Kalamayız” diyen öğrenciler herkesi Pakistan için yapılan yardım kampanyalarına katkıda bulunmaya çağırıyor.

Heyecanları gözlerinden okunuyor

Pakistan’da meydana gelen sel felaketiyle sarsılan ülkeye, Bilgi Merkezi öğrencileri çalışmalarıyla bir nebze de olsun katkıda bulunmak istiyorlar. Ürettikleri kampanya afişleri ve dövizlerle Bayrampaşa’daki sivil toplum kuruluşlarını ve sokak iftarlarını dolaşarak halka duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulunuyorlar. Öğrenciler, para toplamak yerine yardım etmek isteyenleri neler yapabilecekleri konusunda bilgilendirerek yönlendiriyorlar. Kızılay ve Başbakanlık hesap numaraları hakkında bilgilendiriyorlar. Bu çalışmaları yaparken öğrencilerin heyecanlarını ve heveslerini gözlerinden okumak mümkün.

Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri
(+)

Kampanyada görev alan öğrencilerden bir kaçı ile yaptıkları çalışmalarla ilgili görüştük. Öğrenciler kampanya fikrinin nasıl oluştuğunu ve neler yaptıklarını anlattılar.

Cemrenur Duzakçı: Pakistan’da yaşanan doğal felaketler, o ülkenin insanlarının hayatlarına da felaket getirdi. Bu durumda insanlığın büyük bir duyarlılık örneği oluşturması gerekiyor. Bizler de, Bilgi Merkezi öğrencileri olarak yardımlaşma zincirinin bir halkası olmamız gerektiğini düşündük. Onların acılarını kendi acımız belleyip elimizden geleni yapmaya karar verdik. Arkadaşlarla birlikte Kızılay’ın devam ettiği kampanyaya biz de halkı bilgilendirerek destek vermeye çalışıyoruz.

Hayal Camgöz: Pakistan’da sel sonucu 1.500 kişi hayatını kaybetti. Birçok insan evsiz kaldı. 2 milyon kişinin acilen yardıma ihtiyacı var. Biz de neler yapabiliriz diye düşündük ve çalışmalarımızı başlattık.

Ecem Badur: Önce neler yapabiliriz diye düşündük. Öğretmenlerimizden yardım aldık. Pakistan için neler yapılabileceğini anlatan afişler ve dövizler hazırladık. Afişlerde Kızılay tarafından düzenlenen kampanyanın detayları ve Başbakanlık tarafından açılan yardım hesap numaraları bulunuyor. Önce Bayrampaşa’daki sivil toplum kuruluşlarını dolaşarak afişlerimizi bıraktık ve onlardan da destek istedik. Daha sonra Bayrampaşa’da kurulan iftar sofralarını dolaşmaya başladık. Ayrıca Bilgi Merkezi’ne Kızılay’ın kumbarasını koyduk.

Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri
(+)

Reyhan Yürük: Böyle bir çalışmada bulunduğum için çok mutlu ve huzurluyum. Biz, “komşusu açken tok uyuyan bizden değildir” hadis-i şerifini bilirken duyarsız kalamazdık. Bizim yaptığımız Pakistan’da yaşananlara dikkat çekmek ve yönlendirmek. Herkesi Pakistan için yapılan çalışmalara destek olmaya çağırıyoruz.

Bilgi Merkezi öğrencileri “Sessiz Kalamayız” sloganıyla hazırladıkları afişlerde neler yapılacağı konusunda şu bilgilere yer vermişler:

SMS: Tüm operatörlerden 2868’e boş bir kısa mesaj atarak 5 TL yardımda bulunabilirsiniz.

Banka: Tüm bankalardaki Kızılay hesabına ve Başbakanlık hesap numaralarına para yatırabilirsiniz.

Posta: 2868 numaralı Kızılay Posta hesap numarasına yardım yapabilirsiniz.

Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri
(+)

Telefon: Kızılay’ın 168 numaralı bağış hattını arayarak bağışta bulunabiliyorsunuz.  Ve tabii Başbakanlık hesap numarası da yine yardım kampanyasında hatırlatılıyor.

Ayrıca başta İHH (Tel: 631 21 21) olmak üzere çeşitli yardım kuruluşları da Pakistan için yardım kampanyalarına devam ediyor. Bilgi Merkezi öğrencileri, küçücük elleri ve kocaman yürekleri ile çalışmalarına devam ediyor. Hepimizi sessiz kalmamaya çağırıyorlar.

 

Sıdıka Dağlı haber verdi

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2010 Perşembe 17:43 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2010, 16:50
banner25
YORUM EKLE