Çocuk yayıncılığı global pazara en yakın alan

Bundan sadece 8 yıl öncesine kadar Türkiye’den katılımın çok düşük olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’na bu sene 32 katılımcının yanı sıra 200 yayıncının alışveriş için gitmesi, sektörün ne kadar geliştiğinin bir işareti olsa gerek. Münir Üstün izlenimlerini yazdı..

Çocuk yayıncılığı global pazara en yakın alan

 

Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak anılan Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye bu sene 32 yayınevi ile boy gösterdi. Bundan sadece 8 yıl öncesine kadar Türkiye’den katılımın çok düşük olduğu fuara 32 katılımcının yanı sıra 200 yayıncının alışveriş için gitmesi, sektörün ne kadar geliştiğinin bir işareti olsa gerek. Yayıncılarımız “Frankfurt Kitap Fuarı’na gideceğim, masraf olacak” anlayışını artık terketmiş ve en az iki temsilci ile fuarda yerlerini alıyorlar ve görüşmelerini yapıyorlar.

120 ülkeden 7700 yayıncının katıldığı fuarda bu yıl 3500 etkinlik yapıldı. Dünya üzerindeki dijital yayımcılığın ve haberleşmenin çok kolaylaştığı günümüzde fuar çok ziyaretçi almadı. Ziyaretçinin düşmesi belki de işlerin arttığı anlamına gelir mi bilinmez ama en azından benim böyle bir beklentim var.

Gelecekte oluşacak siber sınıflarda kitap, kalem, defter, masa yok!

Bu sene “Konuk Ülke” statüsündeki Brezilya fuara iyi hazırlanmış ve Türkiye ile aynı salonda yerini almıştı. Brezilya 92 yazar, 480 program ve seçilmiş 117 kitabı ile katıldı fuara. Brezilya’nın en tanınmış yazarı Paulo Coelho fuarda yoktu! Genç yazarların fuara davet edilmemesi üzerine fuarı protesto etme hakkını kullandığı kulağımıza gelen söylentiler arasındaydı.

Frankfurt Kitap Fuarı yönetimi tarafından desteklenen ve dijital yayıncılığın bir ileri adımı sayılan, son teknolojik olanaklar kullanarak hazırlanan "3D Siber Sınıf" katılımcı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Gelecekte oluşacak siber sınıflarda kitap, kalem, defter, masa yok! Sınıfta sadece dijital bir ekran, 3D gözlük ve uzaktan kumanda bulunuyor. Bu deneyimi yaşamak kelimenin tam anlamıyla inanılmazdı!

Türkiye bu yıl yine aynı kadro ile, Kültür Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası ve salon 3.0’da bulunan Çocuk Yayınları alanında toplam 560m2 ile 22 kültür yayıncısı, 10 çocuk yayıncısı ile fuardaki yerini aldı. Özel olarak katılan yayınevleri, ajanslar ve matbaalar da kendilerine ayrılan yerlerde Türkiye’yi başarıyla temsil ettiler. Alanı genişleyen Telif Ajansları Bölümü’nde 10 ajansımız telif hakları hususunda profesyonel görüşmelerini gerçekleştirdiler. Standımızda Türkiye’den 200 yayınevinin 3000 eseri sergilendi. Etkinlikler kapsamında, Piri Reis tarafından yapılan Dünya Haritasının 500. yıldönümünün UNESCO tarafından 2013 yılı anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınması sebebiyle “Piri Reis: Akdeniz’in Piri - 500 Yılın Gizemi” isimli sergi ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Her zaman olduğu gibi fuarın kalbi yine herkesin ezbere bildiği 8. Salon’da attı. Amerikalı ve İngiliz yayıncıların görkemli standlarının yanında harıl harıl telif hakları görüşmeleri yaptıkları toplantılar ve attıkları imzalar fuarın gözdesiydi. En çok dikkatimi çeken durumlardan birisi de 6.1 salonunda Fransız yayıncıların alanı neredeyse tamamen kaplamış olmalarıydı! Fransızların bu azmi insanı kıskandıracak nitelikte ve çalışkanlıkta. Fransızlara dikkat kesilmek gerek!

Uluslararası alanda en çok beklentimiz çocuk yayıncılarından

Fuarda bizi ilgilendiren en büyük gelişme TEDA programının aldığı yol. TEDA programı sayesinde 1350 kitabımız desteklenmiş ve 1000’e yakın kitabımız 50 ülkede 55 dilde yayımlanmış! TEDA programı devam ettikçe bizim edebiyatımızın yurtdışına daha fazla açılması umudumuz giderek güçleniyor. Düşünün, 1923-2005 yılları arasında sadece 200 kitap başka dillere çevrilmişken, 2005-2013 son 8 senede 1350 kitaba çeviri desteği sağlanmış ve bunlardan 1000 tanesi başka dillerde yayınlanmış. Rakamlar bile insanın moralini yükseltmeye yetiyor!

Çocuk yayıncılarımıza ayrı bir parantez açmakta fayda var. Uluslararası alanda en çok beklentimiz bu arkadaşlarımızdan. Çocuk yayıncılığı global pazara en yakın alan. İllüstratörlerimiz ve çocuk kitapları yazarlarımız çok yetenekliler. Önümüzdeki dönemde çok ses getireceklerine inanıyoruz.

İstanbul Ticaret Odası ve Kültür Bakanlığı el ele verince güzel neticeler alındığını daha önceki yıllarda görmüştük. Bu birlikteliğin ilerleyerek devam etmesi en büyük arzumuz. İBB Kültür A.Ş.’nin uluslararası alandan ve biz yayıncılardan kopuşu umarım bizlere ders olur ve kurumlarımız birbirlerine kenetlenerek yollarına devam ederler.

Bir parantez de ajanslara açmak istiyorum. Ajanslar derken aslında Kalem Telif Hakları Ajansı demek daha doğru olur. Frankfurt’ta 7 kişilik ekibiyle Türkiye edebiyatını yurtdışına tanıtmaları ve TEDA projesine sahip çıkmaları gerçekten takdire şayan!

 

Münir Üstün haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 12:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13