Çin kümelenerek büyüyor! Ya biz?

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kal'a'nın konuşmacı olarak bir programa katıldı..

Çin kümelenerek büyüyor! Ya biz?

Ahilik ve günümüzün iş dünyası

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından çeşitli zamanlarda düzenlenen özel ve anlamlı programlara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kal’a’nın konuşmacı olarak bir programa katıldı.

Ahmet Kal’a
(+)

İGİAD’da gerçekleştirilen programda “Ahilik Geleneği ve Ahilik Geleneğinin Günümüz İş Dünyasına Yansımaları” konusu ele alındı. Buna bağlı olarak; Ahilik ile ilgili tarihsel süreç, Ahiliğin modern iş dünyasına yansımaları, iş ahlakına dayalı Ahilik üretim modeli, Ahiliğin günümüze etkileri, Ahilik modelinin benzer yönleri vurgulanarak Uzakdoğu üretim modeline esin kaynağı olması (Endonezya-Türkiye ekonomik ilişkisinin kurulması örneğinde olduğu gibi teknoloji paylaşımı) ve ayrıca üretim alanlarında (gıda, enerji, makine sanayi, sağlık vb.) işbirliğinin kümelenme modeli ile ilişkilendirilmesi konuları da konuşuldu.

Kümelenmek şart!

Kal’a’nın sunumuyla başlayan program, iş adamları ve akademisyenlerin sorularıyla devam etti. Kal’a, Ahi Evran’ın iktisadi hayat dâhilinde, 1200’lü yıllarda başarıyla uyguladığı ve kendisinden sonra da yüz yıllar boyunca uygulanan “kümelenme modeli” üzerinde durdu. Bu modelin, Anadolu’da uzun yıllar devam eden ekonomik kalkınma ve istikrarın, güven ve huzurun temel bir noktası olduğunun altını çizdi. Günümüzde ise yaptıkları araştırmalar ve gözlemler neticesinde Uzakdoğu ülkelerinin, Ahi Evran’ın “kümelenme model”ini uyguladıklarını söyledi.

Endonezya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin son yıllarda ciddi anlamda büyüme hızı yakalamalarının altında yatan gerçeğin, bizim kültürümüze has bir geleneğin mahsulü olan “kümelenme modeli” olduğunu iddia etti. Verimli geçen program, İGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Yıldırım’ın, Prof. Dr. Ahmet Kal’a’ya sunulan plaket ile son buldu.

 

Cüneyt Çelik, İGİAD’a teşekkür etti

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2010, 13:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
beytullah emrah
beytullah emrah - 10 yıl Önce

devlet ile kapitalizm kümelerinin kesiştiği o kümede yüz milyonlarca insanın ölmeyecek kadar yaşadığı bir model nasıl örnek olsun? ekonomik göstergelere bakarken, insan hayatının üretim çarkları arasında değersiz bir dişliye dönüştüğünü nasıl görmeyebiliriz?

ahmet er
ahmet er - 10 yıl Önce

cini ornek alacaksak kapatalim siteyi, hepimiz calisma kamplarina gidip 1 ekmege calisalim gundelik

banner19

banner26