Cem Sancar ile 'Asmalımescit'te Cinayet' Üzerine Konuşuldu

Selvigül Şahin ve Hasibe Çerko’nun birlikte düzenledikleri ‘Cümle Arası’ etkinliğinde, geçtiğimiz günlerde, konuk yazar Cem Sancar ile ‘Asmalımescit’te Cinayet’ romanı etrafında konuşuldu. Şakir Kurtulmuş etkinlikten notlarını aktarıyor.

Cem Sancar ile 'Asmalımescit'te Cinayet' Üzerine Konuşuldu

Selvigül Şahin ve Hasibe Çerko’nun birlikte düzenledikleri ‘Cümle Arası’ etkinliğinde konuk yazar Cem Sancar ile ‘Asmalımescit’te Cinayet’ romanı etrafında konuşuldu. 23 Nisan Cumartesi günü TYB’nin İstanbul Şubesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Cem Sancar, romanın esas olarak parçalanmayı, yarılmayı anlattığını söyledi.

Cümle Arası programının moderatörlüğünü üstlenen Selvigül Şahin, ‘Asmalımescit’te Cinayet ‘ romanının içeriğine kısaca değinerek, Cem Sancar’ın annaannesi üzerinden konuşmaya başlamasını istedi. Anneannelerimizi huzurevlerine gönderdiğimiz, kıymetini bilmediğimiz son zamanlarda Sancar’ın anneannesini romana taşımasının anlamlı olduğunu kaydetti.

Yazarın bunu bir malzeme olarak çok rahat bir biçimde kullanabileceğini ifade eden Cem Sancar, anneannesinin kendisi için oldukça önemli bir yerde durduğunu belirterek şunları söyledi: “Anneannem benim pirimdir. Genetik şifrelerime, kodlarıma girdi. Halkın dilinde, böyle kötülük yapmadan güzel söz söyleyen önemli isimler vardır. Tasavvufa değer verirler. Anneannem de böyle, tasavvufa ve mutasavvufa çok değer veren bir insan olarak benim için çok kıymetlidir.”

Hüzünlü olmak, hayal kırıklığı yaşamak gerektiğini vurgulayan Sancar, “hayal kırıklığı toplamındayız, yâr arızalıyız ancak arıza yoksa, hüzün yoksa, hayal kırıklığı yoksa bir insan yekpare bir mermer gibi bir insandır, böyle olmak istemeyiz” dedi. İnsanın arızada olduğunu ifade ederek, ama iyileşmek istiyorsa, o yolu izlemek istiyorsa ömrünün zekâtını vermek zorunda olduğunu söyledi. “Bizim düşüncemize göre insan insanın Hızır’ıdır” diyen Sancar, “sokakta gördüğümüz bir meczup öyle bir laf eder ki, bütün düğümleri çözer, işte o Hızır’dır, romanın ilk bölümünde bunu anlatmaya çalıştım” dedi.

Roman kendi içinde bir macera olarak devam ediyor

Büyük bir dönüşüm ve değişim içerisinde olduğumuzu kaydeden Cem Sancar, süren bu değişime rağmen ‘aşk’ın devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Büyük bir güç aşk. Bu aşkı bu kadar kötüye kullanmamalı. Romanda nasıl yapsın diye sorar kahramanımız. Kelimelere itibar etmeliyiz her şeyden önce. Yunus Emre’nin ‘Aşk’ kelimesine itibar ettiği gibi itibar etmeliyiz. Büyük Aşk’a âşık olduktan sonra her kitap seni yeni bir berzahtan geçiriyor. İnsan kendi içindeki macerayı estetik bütünlük içinde görüyor ve büyütüyor. İkinci kitapta bu daha da büyüyor, genişliyor.” Herkesin içinde kendisiyle konuşan birisinin varlığına dikkat çeken Sancar, “ben buna ‘içimdeki ihtiyar’ diyorum, bu vicdanın sesi mi yoksa bana verilen o ilk nefeste perçinlenen şey ayağa mı kalkıyor, bilemiyorum” şeklinde konuştu. Cem Sancar’a göre roman kendi içinde bir macera olarak devam ediyor. İnsanın arayışını, büyük Aşk’a olan özlemini, ilgisini anlatmayı deniyor.

Eleştirinin önemini vurgulayan Sancar, şu an var olan bir eleştiri geleneğinin olmadığını söyledi. İdealindeki edebiyat eleştirmeninin nasıl olması gerektiği ve nasıl yazması gerektiği üzerinde durulması gerektiğini belirterek, seküler olmaları dışında Sezer Tansuğ ile Fethi Naci’yi örnek gösterebileceğini ifade etti. Bir dönüşüm geçirdiğimizi vurgulayan Sancar, “gazetelerde bir takım köşeler hak etmeyenler tarafından kullanılıyor, bu belki zaman alacak ama ilerde bir süre sonra bu köşeleri hak edenler kullanacaklar” dedi.

Selvigül Şahin, Asmalımescit’te Cinayet romanının bugün insanımıza çok şey söylediğini, unutulan değerlerimizi yeniden kucaklamamız gerektiğini, arayışın her zaman sürmesi gerektiğini kaydederek şunları söyledi: “Temsil noktasında sıkıntımız var. İnsanlara göstermemiz gereken şeyleri gösteremediğimiz halde, mes’ul tutuyoruz onları. Burada bir yanlış var, bunu görmeliyiz önce. Önce ödevimizi, görevlerimizi tam olarak yaptığımızdan emin olmalıyız. Anlatmamız gereken, söylememiz gerekenleri söylemekten kendimizi sıyırıp, insanları mes’ul tutamayız.”

 

Şakir Kurtulmuş

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2016 Salı 12:23 Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 12:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26