Can, mal ve evlat imtihanından bahsetti

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin Konya’daki bir sohbetine katıldım, yüzlerce kişiyle birlikte..

Can, mal ve evlat imtihanından bahsetti

 

Müslim’de bir rivayet var. Bu rivayet, Allah’ın bir kuluna olan sevgisinin, o kulun bütün kulların sevgisini kazanmasına vesile olan muazzam bir ilahi muhabbeti ifade ediyor: “Allah bir kulunu sevdiği zaman, Cibril'i çağırıp ‘Ben falan kulumu seviyorum, sen de onu sev!’ der. Cibril de onu sever ve sonra gökyüzünde şöyle seslenir: ‘Allah, falan kimseyi seviyor, siz de onu sevin!’ Bundan sonra göklerdeki bütün melekler onu sever. Sonra o kul yeryüzünde de herkes tarafından sevilip kabul görür.’

Allah’ın sevgisini kazanmak, ancak ittika ile mümkün. Gece seherlerde uyanık kalmayla, helal ve haram ölçüsüne riayetle, kısacası Kur’an ve sünnet ölçüsünde Rıza-ı İlahi için yaşamakla mümkün.

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi, can, mal ve evlat imtihanından bahsettiOsman Nuri Topbaş

Allah’ın bir kulunu sevmesi neticesi, silsile yoluyla insanların sevgisini kazanan böyle salih bir zat geçti bu hafta Konya’dan. Meram’ın yeşilliği içerisinde bir bahçe, yukarıda aktardığımız hadis çerçevesinde seven insanlarla doldu taştı. Bu güzel insanın nazarına muhatap olmak, sohbetinden istifade etmek için yüzlerce insan bahçeyi doldurmuştu. Bir saat Allah’ın sevdiği bir kul ile beraber olabilmek, “Salihlerle, sadıklarla beraber olun” emr-i ilahisine uymak için geldiler, kadınlar, çocuklar, erkekler. Bu insanları yazın sıcağı altında bir araya getiren sadece Allah için beraber olmaktı.

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin Konya’daki bu sohbeti çok kuşatıcıydı. Can, mal ve evlat imtihanından bahsetti. Bunu da Saffat Suresi’nde yer alan İsmail (a.s.)’ı kurban edecek kıvama eren İbrahim Peygamber’in evlat imtihanıyla örneklendirdi. Çocuklarımızla olan imtihanımızı, “popüler kültüre çocuklarımızı esir etmek” olarak nitelendirdi. Kişinin lokmasına dikkatten varın da iyi insanlarla beraber olmaktan, Peygamberimize meccanen ümmet olmamıza varıncaya kadar, orada bulunan topluluğa -tabiri caizse- nefis muhasebesi yaptıran bir sohbet icra etti, Hocaefendi.

Osman Nuri TopbaşHerkesi ateşten kurtarmak için çabalamak

Sevenlerine “emri bil maruf nehyi anil münker” yapmak, Hocaefendi’nin Kur’an’dan ve Rasulullah (s.a.v.)’den aldığı ana düstur. Her sene Konya’da onlarca sohbetini bu çerçevede yapar. İnsanları Allah’a kulluğa, Rasulullah’ı sevmeye çağırır. Bu çağrısını Konya’da yaptığı gibi, gittiği yurt içi ve yurt dışı sohbetlerinde de yapar. Kimsenin ateşe girmesine gönlü razı olmaz; kurtuluş ister, aşk ister, ibadet ve taat ister. Bir İslam âliminin gailesi de budur zaten: Herkesi ateşten kurtarmak için çabalamak. Bu çabasına ortak olanlara ne mutlu.

 

Sami Büyükkaynak haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2012 Pazartesi 19:29 Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 10:31
YORUM EKLE

banner19

banner36