Camiyi seviyorum tişörtü dağıttılar!

Bazı fotoğraflar imrenilecek anların şahididir. Geçtiğimiz hafta bir camide böyle enstantanelere şahit oldum.

Camiyi seviyorum tişörtü dağıttılar!

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Camiler Haftası vesilesiyle “çocuk ve cami” konusunda birçok etkinlik ve kampanyalar düzenledi. Cami ve çocuk buluşmasını hedefleyen Diyanet İşleri Başkanlığı “Yaşasın Camiye Gidiyorum” adında bir kampanya başlatarak çocukların camiye alıştırılması için toplumda bir bilinç uyandırmaya çalıştı. Geçtiğimiz hafta okutulan hutbede, camilerde çocukların azarlanmaması gerektiği ve cemaatteki ihtiyarların çocuklara küçük hediyeler vererek onları camiye ısındırmaları gerektiği konusu işlendi.

Geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri camiler haftası dolayısıyla düzenlenen faaliyetlere katılmak amacıyla Şehremini’ndeki Şeyh Raşid Camii’ne gittim. Camiler Haftası’nı hareketli geçiren camilerimizden biri olan Şeyh Raşid Camii geçtiğimiz Cuma günü yazar Mustafa Topaloğlu’nu misafir etti. Yazar Mustafa Topaloğlu’nun camide verdiği evlilik ve aile konulu sohbetle bu camideki yazar cemaat buluşmalarının ilki gerçekleştirilmiş oldu.

Cemaate ikramlar dağıtıldı

Simit dağıtılıyor...
Camiyi ve alimleri seviyorum

Cuma namazı sonrasında Simit Sarayı sahibi Bayram Sağkok Bey cemaate simit ikramında bulundu. Ayrıca çocuklara Ömer Butik’ten Hüseyin Karan ve Asyanur Eşantiyon Mağazası’ndan Şükrü Şimşek Bey’in katkılarıyla bastırılan “Camiyi seviyorum” tişörtleri dağıtıldı. Namaza gelen çocuklar bu tişörtleri sevinçle giydikten sonra cemaatteki yaşlı amcaların yanına giderek ellerini öptüler. Tişörtleri alan çocuklar kadar onlarla birlikte fotoğraf çektiren ihtiyar amcalar da bundan memnun oldu.

Cuma namazı sonrasında cemaatten Şükrü Şimşek Bey’in davetiyle Osman Gülşen Hoca, Mustafa Topaloğlu Bey ve Evrensel Hafızlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Mustafa Cumhur Bey yemeğe geçtiler. Ben de bu yemek vesilesi ile davetlilerle tanışmış ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi almış oldum. Yemek sonrasında sağolsun Mustafa Topaloğlu Bey bizi Eyüp Sultan’a bırakma inceliğini gösterdi.

Çocuklar Pamuk Dede’yle buluştular

2 Padişah ve 11 Cumhurbaşkanı gören 103 yaşındaki Ali Yıldırım Hoca’yı tanımak ve onun çocuklarla buluşmasına şahit olmak için cumartesi günü ikinci kez Şeyh Raşid Camii’nin yolunu tuttum. Gittiğimde Osman Gülşen Hoca yeni gelen çocuklara tişörtlerini dağıtıyordu.

Ali Yıldırım Hoca ile çocukları buluşturmak ne güzel bir fikirdi. Öyle ki çocukların “Pamuk Dede” dedikleri Ali Yıldırım Hoca ile buluşmalarının sembolik bir anlamı vardı. Çocukların onun elini öperken çektiğim fotoğrafları inanıyorum ki görenlerde güzel bir tesir bırakacak ve onlara anlamlı bir mesaj verecektir. Çünkü bizim çocuklarımızı görmek istediğimiz fotoğraf bu fotoğraftır. Bu fotoğraf, büyüklerini bilhassa hocalarını, âlimlerini tanıyan, seven ve onlara hürmet eden neslin fotoğrafıdır. 

Muhterem Ali Yıldırım Hoca çocuklarla bir müddet vakit geçirdikten sonra bendenizin sorularını yanıtlamak üzere camiinin bir odasına geçti. İnşallah kendisiyle yaptığımız konuşmanın detaylarını daha sonra sizlerle paylaşmak nasip olur. Bir saat kadar bana vakit ayıran Ali Yıldırım Hoca ikindi sohbetini yapmak üzere mihrabın önündeki rahlenin başındaki yerini aldı. Sohbetin ardından kılınan namazdan sonra Osman Hoca ile birlikte yemeğe gidildi. 

İmam ve mahallelinin kaynaşması

Bu iki günde Osman Gülşen Hoca’nın mahalleli ve esnafla kurduğu güzel iletişime şahit oldum. Mesela simitler dağıtılırken Osman Gülşen Hoca’nın camiinin karşısındaki berberin payını ayırması önemli bir detaydı. Zira cemaatle kaynaşmasının sırrı bu detaylarda gizliydi. Bu detaylardan birisi de Osman Hoca’nın yolda gördüğü herkese selam vermesi ve hal hatır sormasıydı.

Osman Hoca ile yolda yürürken birçok genç ve çocuk yolumuzu kesti ve onun ve Ali Yıldırım Hoca’nın elini öptüler. Osman Hoca da bana o gençler hakkında bilgiler verdi ve onları İslam’a teşvik edici cümleler sarf etti. Osman Hoca’nın Ali Yıldırım Hoca ile birlikte dükkânına kazayla araba giren esnafa uğraması ve onu teselli etmesi de gözümüzden kaçmadı.

Pizzacıda...103 Yaşındaki Ali Hoca Pizzacıda

Yemek için meşhur Pidem Pideciliğe gidildi. Bu pide salonunda bize İstanbul’da yediğimiz en güzel pizzalar ikram edildi. Ali Yıldırım Hoca garsondan pizzasının bol sucuklu ve çayının da demli olmasını rica etti. Osman Hoca’dan öğrendiğimize göre mekânın sahibi beyefendi her cumartesi günü Ali Hoca’mızı yemeğe davet ediyormuş.

Yemekten sonra Mervecan Eczanesi’ne gittiğimizde eczane sahibi Gündüz Teğin Bey de Ali Hoca’nın elini saygıyla öptü. O da her hafta arabasıyla Ali Hoca’yı evine götüren abimizdi... Şehremini Mahallesi’nin camisine böyle sahip çıkması ve mahallelinin hizmetten payına düşeni severek yapması imrenilecek bir durumdu. O halde ben de bu güzelliği herkesle paylaşmalıydım…

 

Aydın Başar haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Ekim 2011 Perşembe 22:51 Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2011, 00:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ferdi gürbüz
ferdi gürbüz - 10 yıl Önce

osman hocamız mahallemizin abisi dert babası bizim gibi genclerle menfaatsiz ilgilenen gönüllerimizin hocası...camiyi dini insanlara sevdirmek icin calışan tam bir gönül adamı allah kendisine ve ailesi hayırlı ömürler nasip eylesin...

OZGUR
OZGUR - 9 yıl Önce

ben boyle karşılıksız ve hayır sever bir insan çok az gordum hayırların ve allah rızası için başarılarınızın devamı sonsuz olsun rabbim sizinle her daim beraber olsun degerli hocam

banner26