Cam fanusta imza günü

Fuara temkinli gelen ziyaretçilerin yanında bir yazar vardır ki, domuz gribine karşı aldığı önlemle bütün dikkatleri üzerine çekti.

Cam fanusta imza günü

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.veTürkiye Yayıncılar Birliği tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Beylikdüzü’nde 31 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarı 8 Kasım 2009 Pazar akşamı 329 bin okurun ziyaretiyle sona erdi.

550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’nda yurt dışından 28 ülke ve 62 katılımcı yer alırken 51 yabancı  yazar konuk oldu. Dokuz gün süresince 297 kültür etkinliği gerçekleştirilen fuar imza günleri ve etkinliklerde yüzlerce yazarı okurlarıyla bir araya getirdi. Fuarda en çok Ergenekon ve açılım kitapları ilgi gördü.  

Maskeliler

Domuz gribi salgınının ziyaretçi sayısında belirgin bir azalmaya sebep olduğu söylentileri arasında fuara katılan bazı ziyaretçilerin maskelerini de yanlarında getirmesi, İstanbul Kitap Fuarı tarihinin en ilginç sahneleri olarak kayıtlara geçti.  

Turgut Özakman

Bu nasıl imza günü

Fuara temkinli gelen ziyaretçilerin yanında bir yazar vardır ki, domuz gribine karşı aldığı önlemle bütün dikkatleri üzerine çekti. Bu yazar Turgut Özakman’dı. Önce Şu Çılgın Türkler, ardından da Diriliş kitaplarıyla özellikle ulusalcıları peşinden sürükleyen Özakman domuz gribi önlemi olarak kendisini bir kabin içinde koruma altına alarak, kitaplarını ağzında maske, kabin içinde imzaladı. 

Bu ilginç görüntü kulislerde, “Çılgın Türklerin yazarı kendini Çılgın Türklerden mi koruyor?” dedikoduları yapılmasına sebep oldu. En güzel yorumu ise bir okuru yaptı: “Türk’e bir şey olmaz deyip okurlarıyla kucaklaşıp öpüşse, hastalığa yakalanıp hayatını kaybetse kesin kahraman ilan edilirdi”. 

Turgut ÖzakmanTartışmalar

Turgut Özakman’ın bu görüntülerine Ahmet Kekeç bir yazıyla tepki gösterdi. Kekeç yazısında :

“Dün bir internet sitesinde fotoğraflarını gördüm. Gerçek mi diye baktım...

İnanamadım, bir daha baktım...

İnanamadım, bir daha...

Evet, dibine kadar gerçek... Telefon kulübesini andıran cam fanusun içindeki kişi, yazar Turgut Özakman... Yüzünde, sadece gözlerini açıkta bırakan beyaz bir maske var... Ellerde sterilize eldivenler...

Fanusun üzerindeki tabelada “Turgut Özakman” yazıyor.” dedi.

Özakman’ın bu görüntüleri sosyal paylaşım siteleri ve sözlüklerde de tartışmalara sebep oldu. Turgut Özakman’ın hasta olduğunu dile getirerek bu görüntülere hak verenler oldu. Karşıt görüştekiler ise “madem hasta neden evinden çıkıyor, hepiniz müşterisiniz” diyerek tepki gösterdiler. 

 

Selman Maltaş gördü 

selmanmaltas at gmail.com

Yayın Tarihi: 10 Kasım 2009 Salı 10:05 Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2009, 09:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mesut ışıkara
mesut ışıkara - 11 yıl Önce

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?i=19457&y=GokhanOzcan

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

bu konuyla ilgili gökhan özcanın yeni şafaktaki şahane yazısını tavsiye ediyorum müthiş.

bekir yıldız
bekir yıldız - 11 yıl Önce

turget özakman ağır bir akciğer ameliyatı geçirdi. programı iptal etmek yerine bu hasta hali ile kitap fuarına geldi. yazık ki ne yazık size! bu kadar zalim olunmaz ki! allah akıl fikir versin!

emre
emre - 11 yıl Önce

gülünüp geçilecek, üstünde fazla durulmayacak bir ayrıntı. ama sitede bu şekilde haberleştirilmesi yakışık almamış.

bu kadar dikkat çekici yapan nedir? bir yazarın bu yolla okurlarıyla arasına mesafe koyması mı, yoksa bunu yapanın düşüncelerini paylaşmadığımız biri olması mı?

Merve
Merve - 11 yıl Önce

Bu nedir ya huu??? Habere döndüm döndüm bir daha baktım.. Yalan haber servisi mi acaba diye bir daha baktım.. Değilmiş.. ''Türk Aydını'' kendini fanuslara koymaya devam etsin bakalım.. Nereye kadar bayım? Çıkın dışarı da tokalaşın, halkçısınız ya halklık bulaşır.. Hınzır gribi değil! Peh!

Fatih Demir
Fatih Demir - 11 yıl Önce

Mizah bazan böyle olsa gerek. Belki de magazinel bir haber. Bizi çok enterese etmez özakmanın ne yaptığı ama işin özüne bakıldığında özakmanın işi büyüttüğü de bir gerçek. Ama işin içinde yazdıklarından hiçbirinde aklı selim bulmadığımız bu adamın bir açığını bulduk saldıralım mantığı olmadığını da rahatlıkla içimde hissettim ben. Müsterih olun başkasının hakkını en çok aklı selim sahibi olan Müslüman bir akıl ve duygu düşünür.

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 11 yıl Önce

türk aydınının bir fanus arkasından kendine baktığını bilmek için tüyap kitap fuarına gerek yoktu.Fakat şöyle bir durum var ki tırnak içinde sevgili yazarımız ciğerlerinden geçirdiği perasyon neticesi steril ortamlarda yaşamak zorundaymış.

nefrette itidal kamil br iamın alameti farikasıdır

selin
selin - 11 yıl Önce

adam hastadır belki... doktoru izin vermemiştir de o da kendince böyle bir çözüm bulmuştur...belki hastalığına rağmen ordadır. belki ölmek üzeredirde okuyucusu ile son kez kucaklaşmak istemiştir.... fikri düşüncesi ne olursa olsun böyle bir tepki bize yakışmaz. ahmet kekeçe, haberi yazana ve yorumcu arkadaşlara biraz vicdan ve merhamet nakli lütfen....


banner26