Büyüklerin ayak izlerine davet...

Siyer araştırmaları için bir merkez açıldı. SAMED'de etkinlikler hızlı başladı.

Büyüklerin ayak izlerine davet...

Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın ismini gerek televizyon programları aracılığıyla, gerekse de yazıları ve kitapları aracılığıyla duymuşsunuzdur sanıyorum. Türkiye’de siyer ilmine dair var olan büyük boşluğun doldurulmasında önemli bir yere sahiptir üstad. Nitekim bugün sizlere bahsetmek istediğim mevzu da, bu boşluğun doldurulmasına yönelik olarak atılan güzel adımlardan bir tanesini haber vermektir muhterem okuyucu.

İhlâs ve samimiyet timsali üstad

Muhammed Emin Yıldırım deyince, benim zihnimde öncelikle “Anadolu insanı” tanımlaması yer buluyor. Üstadın Allah katında şahitlik edebileceğim ihlâsı, tevazuu ve samimiyeti de bu bozulmamış ‘insani ilişki biçimleri’nin bir ürünüdür kanaatimce. İstanbul’un metropol kimliği, insanları sadece fiziksel olarak çevrelemeyip, aynı zamanda ilişki biçimlerini de samimiyetten soyutlayarak ‘formal’ bir hale sokarken; Muhammed Emin Yıldırım Hocamız gibi ‘içli’ insanları bulmak pek kolay olmuyor bu şehirde. Bu yönüyle de ayrı bir değerdir üstad bizler için.

Kapısını herhangi bir mevzuu danışmak için çaldığınızda, asla asık bir surat ile karşılaşmazsınız; bilakis ‘biraz daha yanında kalayım’ dedirten bir sıcaklık çepeçevre sarar sizleri. Gençlere verdiği önem ile de kanaat önderleri arasında farklı bir pozisyonu vardır hocamızın. Bu sebeple, henüz kendisi ile tanışma fırsatı bulamamış olan tüm kardeşlerimize tavsiyemiz odur ki; Eyüp’teki Siyer Araştırma Merkezi’ni bir ziyaret etmeli ve bu vesileyle üstadın sıcaklığını yakından teneffüs etmeli…     

Siyer Araştırmaları MerkeziSiyer’in yeni merkezi: SAMED

Bilmeyenler için biraz Siyer Araştırmaları Merkezi’nden bahsetmeli sanıyorum. Efendim, Muhammed Emin Hoca’nın yıllardır Hikmet Vakfı’nda süren çalışmaları, yaklaşık 2 ay önce Eyüp’te kurulan Siyer Araştırmaları Merkezi ile yeni bir ruh ve heyecana büründü. Kısa adı SAMED olan bu merkez, adından da anlaşılacağı üzere Siyer çalışmaları açısından ciddi bir öneme haizdir. Bu merkezin 10 ilkesinden bir tanesini burada paylaşmak, sanıyorum bu çalışmaya verilen önemi anlamamız açısından bizlere yardımcı olacaktır:

“Samed, Hz. Peygamber’in (sav), hayatın her alanına ve her anına yönelik, mutlaka söylediği bir sözü; gösterdiği bir adımı olduğu gerçeğini unutmadan adımlara rehberlik ve sözlere ayar olacak yegâne ölçütün nebevî miras olduğu hakikati ile hareket edecektir.”

SAMED‘de genç/yaşlı, kadın/erkek herkes için istifade edebilecek programlar mevcut bulunuyor. Bunların herbirinin ayrı bir titizlik ile programlanmış ve istifademize sunulmuş olmaları hasebiyle her bir çalışmayı burada ayrı ayrı tanıtabilmemiz pek olası gözükmüyor. Bu konuda, ilgilenenler için Siyer Araştırmaları Merkezi’nin internet sitesinin son derece faal olduğunu hatırlatmak isteriz. Gerekli bilgi ve irtibat için: www.siyerarastirmaları.org

 

 

İsmail Duman haberdar etti

Yayın Tarihi: 13 Aralık 2010 Pazartesi 13:30 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2010, 19:01
YORUM EKLE

banner19

banner36