Büyük kâşif için ne dediler?

Prof. Dr. Fuat Sezgin yine yeniden gündemimizde. Onun gibi insanlarımız hiç bir zaman gündemden düşmese..

Büyük kâşif için ne dediler?

11170

İBB'den beğenilen etkinlik

Hafta sonu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği “Yitik Hazinenin Kâşifi” Fuat Sezgin hocayı anma toplantısına katıldım. Bu toplantı son zamanlarda en beğendiğim ve heyecanla dinlediğim bir programdı. Konuşmacılardan Prof. Dr. İrfan Yılmaz Fuat Sezgin hocanın hayatını, eserlerini ve çalışkanlığını anlattı.

11179Hocaya hürmet

Daha sonraki konuşmacı Ethem Sancak ise kendisinin farklı bir girişimci olduğundan bahsetti.Kitaplara olan ilgisi özelliklede tarihe olan hakimiyeti dinleyenleri cezp etti. Her gece 3 saat kitap okuması ise herkesin örnek alması gereken bir davranış.

Star gazetesi'inin sahibi oalrak tanıdığımız Ethem Sancak; Kant, Hegel, Konfiçyus, Marks, İbni Haldun gibi  birçok filozofu okumuş, engin bir tarih bilgisine sahip başarılı bir entelektüel. 10 yıl kadar önce Fuat Sezgin’i keşfetmiş. Fuat Sezgin’i tanımasıyla Batı medeniyetinin İslam medeniyetinden doğmuş olduğunu tarihsel vesikalarla gün yüzüne çıkmasına heyecan duymuş. Adeta bizlerin aşağılık kompleksinden kurtulmamıza sebep olacak araştırmalarla yeni bir ivme kazanabileceğimizi söylemiştir.

43 milyonluk genç nüfusumuzla yeni bir şahlanış yapabileceğimizi heyecanla anlatmıştır. Hatta bu hususta Fuat Sezgin hocadan 50 konferans sözü alarak özellikle üniversite öğrencilerine yönelik konferanslar düzenleyeceğini söylemiştir. Bilginin çok önemli olduğunu ve bilgiye çok daha fazla değer verilmesi gerektiğini güzel örneklerle izah etti. Gerçekten entelektüel bir birikime sahip olan Ethem Sancak bey herkesi büyüledi ve aynı zamanda heyecanlandırdı.

11173Daha sonra konuşan Prof. Dr. Hüseyin Ülgen Bey hocanın çalışmaları, eserleri, güzel ahlakı ve çalışkanlığı hususunda konuşma yaptı. Fuat Sezgin hocanın ülkesini çok sevdiğini en önemlisi çalışmalarını yaparken azimli ve kararlı olduğunu dile getirdi. Daha sonra konuşan Prof. Dr. Suphi Fuat, hocanın eserleri ve bunların yayın tarihleri üzerine geniş açıklamalar yaptı. Ardından konuşan kültür bakanı Ertuğrul Günay Bey de İslam bilim ve teknoloji tarihi müzesinin kuruluşu esnasında tanıdığı hocanın her obje üzerinde en ince detaylarına kadar olan ilgisinin kendisini hayrete düşürdüğünü söyledi.

Türkiye'ye en güzel armağan

Müzenin kuruluşunun kendileri ve Türkiye’ye yapılmış en güzel armağan olduğunu söyledi. Verilen aranın ardından konuşan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam kültür dünyasında bilimlerin ne zaman ve neden durakladığı üzerinde enfes bir konuşma yaptı. Bu konuşmada Avrupa medeniyetinin aslında İslam medeniyetinin devamından ibaret olduğunu örneklerle açıklarken “batı medeniyeti İslam medeniyetinin çocuğudur”söylemini tarihsel delillerle açıkladı. İslam toplumlarının 8.yüzyıldan 16.yüzyıla kadar olan devirde ilime ve insanlığa yaptığı katkıları delilleriyle anlattı. İslam dünyasının aşağılık kompleksinden kurtularak dünyadaki yerini yeniden alması hususunda yüreklendirici bir konuşma yaptı. 80 küsür yaşına rağmen çalışkanlığı ve azmi beni hayretler içinde bıraktı.

11171Gençlerimiz ve bizler için örnek bir şahsiyet olduğunu düşünüyorum. Zaten matematik ödevi verirken birçok öğrenciyi müzeye yollayarak oradaki eserler üzerine araştırmalar yapmalarını istemekteyim. Birçok öğrencimde müzeyi gördüklerinden dolayı memnuniyetlerini ve İslam dünyasının bilime olan katkılarını görünce hayretlerini ifade etmektedirler. Lütfen öğrencilerimizi bu müzeye gitmelerini sağlayarak onların ilme olan sevgilerini arttıralım. Zira bu milletin yapabileceği çok şey olduğuna inanmaktayım. Yeter ki gençlerimizi yüreklendirelim onları iyi bir şekilde organize ederek yol gösterelim.

 

Zekeriya Arslantürk, katıldığı etkinlikten etkilendi

Yayın Tarihi: 29 Ocak 2010 Cuma 20:05 Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 17:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
üstün bol
üstün bol - 11 yıl Önce

fuat sezgin hocanın çalışmaları bir kenara...
sağolsun varolsun.
ama hayat sadece akademik çalışmaladan ibaret değil.
fuat sezgin hoca kaç tane başörtülü muhabire roportaj yapma sözü verip başörtülü olduklarını öğrendikten sonra roportaj yapmaktan vazgeçmiştir.
hangi tv kanalının başörtülü muhabirini ve çekim ekibini önceden randevulaşmış olmasına rağmen, başörtülü olduğunu gördükten sonra roportaj yapmadan geri göndermiştir...
bunlar da hayata dair şeyler. ve hayat önemlidir.

Fatih Veli
Fatih Veli - 11 yıl Önce

Hayat önemlidir.
Önemli olduğu için çok dikkatli olmak gerekir. Yapılan işlerden, anlatılan konulardan ders çıkarmak ve kendimiz için yararlı olanları alıp geri kalanlar için ,mümkünse, reseptörlerimizi kapatmalıyız.
Diye düşünüyorum.

...Fuat hoca 147 kişiden sadece biri geri kalanlar nasıldır bilmiyorum ama tahmin eddebiliyorum. Ki sadece yüz kırk yedi kişi yok hayatta. Paylaşım için teşekkür ederim. Güzel olmuş, alınacak dersine kadar her ayrıntı yazılmış=).

banner26