Bütün kadınlar haydi toplanın!

Bir toplantıya katıldım, bütün önyargılarım değişti..

Bütün kadınlar haydi toplanın!

ÇayKadınların yaptıkları ev toplantılarına hep önyargıyla bakmışımdır. Kadınlar bir araya gelir, pasta böreklerini yer. Sonra ne yapabilirler ki? Şunun şurası, bunun burası… Hep böyle düşünürdüm, ta ki annemle o toplantılardan birine katılana kadar.

İçimde bitmiyor Rahman Sûresi

Somurtarak girdiğim evin sahibesinin güler yüzü içimi ısıtıyor. Herkesin yüzünde bir hoşgörü, gözlerinde içtenlik var. Gelecek olanların tamamlanmasıyla teyzelerden biri ‘Bismillah’ deyip açıyor Mushaf’ı. Başlıyor Rahman’a. “Er rahman. Alleme’l Kur’ane. Halekal insane...”  Güzel teyzem sesini Kur’an’la süslüyor. “Febieyyi alai rabbikuma tukezzibani” ayeti okundukça içim titriyor. “O hâlde Rabbinizin hangi nimetini yalanlıyorsunuz?” Rahman sûresinin son ayeti okunuyor da içimde bitmiyor o soru: “O hâlde Rabbinizin hangi nimetini yalanlıyorsunuz?”

Çatalİşte huzur tam da bu!

Okunan sûrelerin ardından gözler buğulanıyor. Hepimiz, adımız sanımız ne kadar farklı olsa da, yüzlerimiz birbirine benzemese de kardeş oluyoruz. Kur’an bizi kardeş kılıyor. İşte huzur denilen şey tam da o anda yaşadığım duyguydu.

Çaylarımızı yudumlarken güzel teyzelerimden biri okuyor:

“Seccaden kumlardı
Devirlerden, diyarlardan 
Gelip göklerde buluşan 
Ezanların vardı.”

Öyle şaşırıyorum ki. Zaten buğulu olan gözler Arif Nihat’ın Naat’ı ile yaşarıyor. Hele o mısralar yok mu herkesi en hassas yerinden vuruyor: “Nerde kaldın ey Resûl, 
Nerde kaldın ey Nebi?”

Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl’ın ruhuna armağan

Şimdiye kadar neden annemin peşine takılmadım diye hayıflanırken bir teyzenin indirdiği hatmin duası başlıyor. Ev sahibesinin evine bolluk bereket isteniyor Mevla’dan. Âminler geliyor dualara. Üstad Necip Fazıl’ın, Arif Nihat’ın, kalemini Hak yolunda kullanan şairlerimizin, yazarlarımızın ruhuna armağan ediliyor hatim. Sezai Karakoç’ un ömrüne bereket dileniyor Rabb’den. Böyle güzel bir duaya iştirak etmek apayrı bir güzellik, bambaşka bir tat.

Şükür Rabb’e

Bugün sanki benim için özel hazırlanmış bir hediyeydi. Şairlerimize dua eden, şiir okuyan, sesini Kur’an’la süsleyen güzel teyzelerimizin, ablalarımızın olduğunu görmek çok çok mutlu etti beni. Eve gelince hemen arkadaşları arayıp bu toplantıyı anlatıyorum şevkle. Biz de yapalım aynısından, diyoruz. Bugün için şükürler olsun Rabb’e.

 

 

Emine Şimşek bir duanın peşinde 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2010, 21:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 10 yıl Önce

aklıma kemal sunal'ın başrolünü oynadığı atla gel şaban filmindeki bir kare geldi,filmde sandalyelerden,dedikodu yapan karı kılıklı adamlardan suni bir minübüs oluşturmaya çalışıyorlardı,kırk yıl geçse de gülerim o görüntüye,bir yandan şiki şiki baba,bir yandan gelin kaynana dedikodusu yapan karı kılıklı erkekler :) aaaaah ah bizde bir gelin var :) diye başlayıp kahkaha attığım dedikodu,üstteki yazıyı okyunca o geldi aklıma,iyi ki de öyle kadınlardan değilsiniz,aaaaah ah,bizde bir gelin var :)

banner19

banner13

banner26