Bursa Nurettin Topçu'yu Yadetti

Tokat'ta Sedat Yenigün'den sonra Bursa'da Nurettin Topçu anıldı. Konya'da da Topçu konuşuldu. İstanbul yine sınıfta kaldı.

Bursa Nurettin Topçu'yu Yadetti

Doğumunun 100. Yıldönümünde Nurettin Topçu’yu AnlamakNurettin Topçu, 100. Doğum günü vesilesiyle anıldı. Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi’nin Seyyid Usul Kültür Merkezi’nde düzenlediği panel, Nurettin Topçu üzerinde akademik çalışma yapan Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, Dr. Abdullah Damar ve Uzman Yener Emer’in katılımıyla gerçekleşti. Oturumu ise Prof. Dr. Mustafa Kara yönetti.

Topçu’nun Bursa’ya olan aşkına binaen…

“Doğumunun 100. Yıldönümünde Nurettin Topçu’yu Anlamak” başlıklı panel Prof. Mustafa Kara’nın açış konuşmasıyla başladı. Kara, “Topçu’nun Bursa aşkı bir başkaydı. Öncelikle bu aşkın aziz hatırası için onu anıyoruz.” dedi. Büyük şahsiyetlerin çok yönlü olduğunu, bu yüzden onları anlamakta zorluk çekildiğini belirten Prof. Kara, “Bu yüzden, bizim bu toplantımıza ‘Nurettin Topçuyu Anlamak’ adını verdik. Zira, büyük adamların hayatına bakın, onlar yaşadıkları dönemde anlaşılmamıştır. Çok çile çekmişlerdir bu yüzden. Deyim yerindeyse anaları ağlamıştır. Topçu da bunlardan birisidir.” şeklinde bir açıklama yaparak sözü Yener Emer’e bıraktı.

Yener EmerTopçu üzerine tez…

Bursa İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü de yapan Yener Emer’in Topçu üzerine yapılmış bir yüksek lisans tezi var. Konuşmasında “Nurettin Topçu’da Din Adamı Anlayışı”nı anlatan Emer, onun “Din adamının sosyal değişime katkısı nedir?” sorusuna kafa yorduğunu söyleyerek, bunun özellikle, 1970’lerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine vaizlere hitaben yaptığı konuşmada görülebileceğini dile getirdi. Bu konuşmadan aktarımlarda bulunan Yener Emer, şunları söyledi: “Topçu’ya göre, felsefe (tefekkür) toplumda dışlanmaya başlayınca, din alanında bir durağanlık başlamış, böylece, din adamları yerinde saymıştır. Dolayısıyla, gerçek işlevlerini yapamayan bir zümre türemiştir.” Bu tespitlerden sonra, Topçu’nun gerçek din adamı olarak vaizleri işaret ettiğini belirten Yener Emer, Topçu’nun “Bir vaiz nasıl olmalıdır?” sorusuna da cevap aradığını söyledi. Topçu’nun “Kur’an hafızları ve mevlidhanları din adamı kabul etmediğini” belirten Emer, ‘Hoca’nın “Kur’an merkezli bir tebliği” önemsediğini vurgulamıştır.

6006

Prof. Süleyman Seyfi Öğün,
Arkada İlgiyle Dinleyen Prof. Mustafa Kara

Tasavvuf, Milliyetçilik, Sosyalizm…

İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamlamış olan Abdullah Damar, Nurettin Topçu’nun “mistik/tasavvufî” yönü üzerinde durdu.

“Nurettin Topcu’nun tasavvufu, milliyetçiliği, sosyalizmi Anadoluculuğa bağlıdır.” diyen Damar, onunla ilgili çeşitli bilim adamları tarafından dile getirilen yargıları da aktardı. Nureddin Civelek, Süleyman Seyfi Öğün, Ali Nihat Tarlan, Bekir Topaloğlu, Ferruh Bozbeyli gibi Topçu dostlarından istifade eden Dr. Abdullah Damar, “Topçu, ahlaka büyük önem veriyordu. Ahlakın farklı algıları olduğunu belirtiyordu. Gerçek ahlakın, Peygamber ahlakı olduğunu söylüyordu.” dedi.

Süleyman Seyfi ÖğünTürkiye’de Cemaatçi Milliyetçilik…

“Türkiye’de Cemaatçi Milliyetçilik ve Nurettin Topçu” kitabının da yazarı olan Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, “Nurettin Topçu’da Ahlakîlik” başlığını öne çıkaran bir konuşma yaptı.

“Bir şeyi yok etmek istiyorsanız, onu çok yapın. Türkiye’de ahlak için bu yapıldı.” diyerek konuşmasına başlayan Prof. Öğün, “İçinde yaşadığımız toplum, tüketim toplumudur. Kapitalizm’in de bir ahlakı vardır ve bu ahlak yapılan ahlaktır. Böylesi toplumlarda ahlak yapılır, sürdürülür ve bir zaman sonra tüketilip atılır. Oysa yapılan ahlakın inandırıcılığı yoktur. Bu yüzdem memleketimizde var olduğu düşünülen ahlakın inandırıcılığı yoktur.”

Süleyman Seyfi Öğün daha sonra sözü Nurettin Topçu’ya getirerek şunları söyledi: “Topçu’ya göre ahlak yapmak yoktur. Ahlakîlik vardır. Ahlakîlik, ahlak yapmamaktır. Ahlak, başka bir şey için yapılır. Ahlakîlik ise kendisi içindir. Topçu’nun özelliği ahlak yapmamaktır. O, ahlak diye bir şeyden, bir ahlak nizamından bahsetmiyor, ahlak yapmıyor. Onun niçin Yunus’un üzerinde ısrarla durduğu şimdi daha kolay anlaşılabilir. Çünkü Yunus’un ahlakı karşılıksızlığı ihtiva etmektedir. Topçu’nun ahlakı da gösterişsiz ahlaktır Yunus’unki gibi. Topçu, Yunus örneğinde olduğu gibi, geleneksel kültürden pek çok faydalanmıştır. Fakat onun asıl hareket noktası, bence, Batı’da aldığı eğitimdir.”

Yener Emer
Yener Emer

Konuşmasını, Nurettin Topçu’nun önem verdiği Sabahattin Ali, Dr. Hikmet Kıvılcımlı, Deniz Gezmiş gibi isimler üzerinde durarak geliştiren Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, cümlelerini “Yenmeyen, tüketilmeyen, bitirilmeyen bir ahlak diyebiliriz Topçu’nun ahlak anlayışına…” şeklinde tamamladı.

TYB Bursa Şubesi’nin “Doğumunun 100. Yıldönümünde Nurettin Topçu’yu Anlamak” başlıklı paneli, daha sonra soru cevaplarla devam etti. Prof. Dr. Mustafa Kara’nın toparlayıcı konuşması ise, toplantıyı nihayete erdirdi.

Cevat Akkanat yazdı.

Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2009 Pazar 10:48 Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2009, 17:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kazım kazım
kazım kazım - 12 yıl Önce

ah diyorum ya. ah. hiç mi haberimiz olmaz=/

Mehmet Akif
Mehmet Akif - 12 yıl Önce

Ah ah bence de ah ah ölmeden bir daha dinlemek,görmek nasip olacak mı?Süleyman hocamı bilmem...Nasıl özledim,ah ah...

...
... - 12 yıl Önce

Batı özentisinin, komünistlik düşüncesinin sardığı bizi de arada sıkıştırmak istediği şu günlerde Nurettin Topçu ya çok ihtiyacımız var ve sanırım daha da çok ihtiyacımız olacak.

banner26