Burkina Faso'da farklı bir Mevlid programı

Çok farklı din ve yaşam biçimini içinde barındıran Burkina Faso'da Mevlid geceleri özel bir önemi haiz. Adeta bir tür gövde gösterisi Müslümanlar için. Haşim Akın yazdı.

Burkina Faso'da farklı bir Mevlid programı

Müslümanlar için peygamber sevgisi tartışılmaz bir iman gereğidir. Bunun için her alanda bu sevgiyi göstermeyi bir vecibe bilirler. Onun adını duyunca gösterdikleri saygı, ona ait her türlü hatıraya verilen özen, hep bunlardandır.

Bu nedenle veladet-i nebi de çok özel törenlerle ve coşkuyla kutlanır. Bu sadece bir kutlama değil, bir sevginin tezahürüdür. Bu nedenle, mevlid kelimesine aşinadır ümmetin evlatları. Değişik coğrafyalarda içerik ve şekil farklılık arz etse de özde gösterilen “peygamber sevgisi” hep aynıdır.

Ortak nokta peygamber aşkı olunca, yerel farklılıklar sadece bizim gözümüzde değişik olmaktadır. Bir batı Afrika ülkesi olan Burkina Faso’da değişik bir mevlid programına şahit olmak nasip oldu.

Yılda bir dönem

Çok farklı din ve yaşam biçimini içinde barındıran ülkede mevlid geceleri özel bir önemi haiz. Adeta bir tür gövde gösterisi Müslümanlar için. Rebiül-evvel ayı içinde icra ediliyor bu özel ibadet. Son zamanlarda Nisan ayı içerisinde de yapılıyor. Ancak bunun en çok icra edildiği zaman Rebiül-evvel ayı.

İslam dini, bölgeye Ticani tarikatı vesilesiyle girmiş. Bu nedenle sûfilik yaygın. Son zamanlarda farklı akımlar olsa da tarikat etkinliğini devam ettirmekte. Nüfusunun yaklaşık %50'sinin Müslüman olduğu ülkede, İslam denilince daha çok onlar akla gelmiş. Bu nedenle bu mevlid programları daha çok onlarla birlikte gelişmiş.

Bunu bölgede ağırlığı olan şeyhler düzenliyor çoğunlukla. Kimi şehir meydanında, kimisi de stadyumda... Ama hepsi aynı günde değil. Çünkü hem davet etmek var, hem de davete icabet.

Yolu uzun olsa da…

4 saat süren zorlu bir yolculuktan sonra gece 23 sularında bir yerleşim merkezine ulaştık. Bunun çoğu yolun olmadığı bir bölümdeydi. Asfalt ve beton yolun- sokağın hiç bulunmadığı şehir merkezine girince değişik bir manzara ile karşılaştık. Zira giriş, bir panayır yerini andırıyor. Sanki herkes pazara bir şeyler satmak için gelmiş. Elektrik yok. Her satıcı kendi imkânlarıyla aydınlanıyor. Uyuyanlar, yatanlar, namaz kılanlar… Afrikalı, bizler gibi hayatı kendine zorlaştırmamış. Uyumak, yemek, içmek… Her şey çok kolay... Hayat en tabii seyrinde akıp gidiyor.

Biraz daha ilerlediğimizde asıl meydana oturup vaaz dinleyen binlerce insanla karşılaştık. Elektriğin olmadığı şehirde, meydanı birkaç projektör ve siyah yüzlerin içinde umutla bakan birer çift göz aydınlatmakta. Afrika şartlarında bile olsa soğuk bir gece. Hazırlıklı olmamıza rağmen üşüyoruz. Siz bir de yere oturmuş ve sabaha kadar ibadet neşesiyle bekleyecek halkı düşünün.

Her şey geceye özel

Saat 24 civarında kısa süreliğine misafir edildiğimiz evden, mevlid törenini düzenleyen hocayı almaya geldiler. Jandarma eşliğinde, ilahiler söyleyen bir grupla alana indik. Bölgede yaşayan tüm ulema ve meşayih sınıfından insan törene davet edilmiş. Bu ibadeti belki de en özel kılan hususlardan birisi de burası. Yani hepsi bir aradalar. Bizim toprakların da özlediği bir görüntü diye iç geçiriyoruz. Güzel bir aşırdan sonra misafirler takdim edildi. Aynı dine inanmanın, aynı peygambere gönül vermenin neşesiyle aralarına gelmiş üç beyaz adam, onlar için ayrı bir mutluluk kaynağı. Boş bulduğum demir bir sandalyeye oturmak istedim. Ama izin vermediler. Üzeri kaplamalı yani daha lüks bir sandalye takdim edildi. Konuştuğumuz diller farklı olsa da gönül diliyle anlaştık. “Hoş geldiniz!” dediklerini tahmin etmek çok da zor olmadı. Ümmet olma, kardeş bulmanın neşesiydi bu.

Fecre kadar devam edecek ibadet başlamış oldu. Yerel dil olan Morece yapılan vaazlardan bir miktarını dinledik. Alanda sadece erkekler değil, kadınlar da var. Ama gürültü veya karışıklık yok. Büyük bir huzur hâlinde sabaha kadar devam edecek bu hal. Asıl vaazı, düzenleyen ev sahibi yapacak. Ama bu da sabah namazına yakın bir zamanda olacağı için, ilerleyen bir saatte müsaade alıp ayrılıyoruz. Uğurlama gene ilahiler eşliğinde.

Bir bayram

Mevlid, iki gün boyunca yemeklerin ikram edildiği bir ibadet atmosferidir. Hz. Muhammed (SA)’in doğumu vesilesiyle bir araya gelme, yeniden kenetlenme mevsimi... Çok dinli bir yerde ayakta kalma mücadelesi. Az da olsa, elde var olanı paylaşma duygusu… Hem de kendi içlerinde bir ekonomik değişim dönemi…

Peygamber sevgisinin onlara ve tüm ümmete yeniden ışık olması, farklılıkları fark olarak algılamaktan uzaklaşarak sarılacakları günün özlemi için dua ediyoruz.

 

Haşim Akın yazdı

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2016 Salı 14:43 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 19:53
banner25
YORUM EKLE

banner26