Bunun neresi milli?!

Zaman hükmünü icra ediyor öğretmenim. Bir 23 Nisan daha geride kaldı. Şenliklere gittim izledim. Hep hüzünle doldum..

Bunun neresi milli?!

Zaman hükmünü icra ediyor öğretmenim. Bir 23 Nisan daha geride kaldı. Şenliklere gittim izledim. Hep hüzünle doldum.  23 Nisan uğruna “ne güneşler batıyor”  dedim içimden.

14339

Müslümanlar lafta özgürlük içindeler. Görünenin aksine zulüm ve baskı altında yaşıyoruz. Güya dilediğimiz gibi davranabilir, konuşabiliriz. Hatta bu haklarımızın kanunla teminat altında olduğunu söylüyorlar. Külliyen yalan. Gerçek manada yazı, söz söyleme, amel etme hürriyetimiz kısıtlanıyor. Yurdumun her yerinde düzenlenen sözde çocuk bayramı kutlamaları,  bünyesinde bu baskıyı gizliyor öğretmenim.

Adları Fatma, Ayşe, Ali, Fatih ama oynadıkları oyunlar Gabriel’in, Eleni’nin, Samuel’in kültüründen motifler. Hani nerede milli oyunlarımız?

14338

Neyin “milli”si bu?14340

Tango Arjantin’e has değil miydi ki? Peki, milli marşlar eşliğinde oynan bu oyun da neyin nesi? Türk usulü tango mu diyeceğiz şimdi buna? 23 Nisan milli bir bayram; doğru olan bu öyle değil mi? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyesi geliyor insanın. Ayşe’yi belinden ne de güzel kavramış Ali. Yoksa o Ayşe değil de Gabriel mi? Ali kim… Bu oyunun adı ne… Bu bayram kimin bayramı?

Bir Türk dünyaya bedel: Yeahh!

Diskodaymışçasına dans eden genç kızlara ne demeli peki? Bu da mı 23 Nisan sevinci! Giydikleri daracık kıyafetlerle uygunsuz hareketler yapmak mı güldürecek bütün çocukların yüzünü? Hocam hangi akla hizmet yapılıyor ki, bu rezillikler?

Anneler öğretmenim, nasıl da gözlerinin içine bakıyor evlatlarının. Heyecan, şefkat, sevgi dolu bakışlar bunlar. Biliyorum izlerken tüm bunları, çocuklarının ne güzel oynadığını düşünüyorlar. Oğlunun ne kadar yakışıklı olduğunu, dans ettiği kızla ne kadar yakıştıklarını içlerinden geçiriyorlar.

14341

Milli bayramda öz kültürümüzden mi yozlaşacağız?

Milli oyunlar oynatan öğretmenlerin hakkını yemek istemiyorum. Ama bir dönemi karanlık gibi gösterip kraldan çok kralcı olmak ne demek, bunu hangi kefeye koyalım hocam? Batı kültürünü sahneye koyan bir öğretmenle, milli oyunlar içinde sadece bir devri temsil edip onun dışındakileri yok sayan öğretmeni terazinin aynı kefesine mi koymalı?

Peki, tehlikenin farkına varan hiç kimse yok mu? Yoksa anneler bu kadarcık bir oyundan zarar gelmez gafletindeler mi?

Eminim bu çocuklar o kıyafetlerinin içinde oyun bittikten sonra koşarak şeker almaya gidecekler. Büyük bir iştahla şekerlerini yerken, farkına bile varmayacaklar olan bitenin. Çağdaşlık adına yapılan bu şarlatanlığa malzeme olduklarını hiç anlayamayacaklar.

Milli olduğunu idda eden milliyetsizlik yasaklanmalı

Yasaklanmalı bunlar. Evet, hakikaten yasak konulmalı. Bir gençliğin geleceği için, selameti için yapılmalı. Bugünkü neslin zaafları varsa kaynağı bu oyunları oynatan öğretmenler, izin veren aileler. 23 Nisan madem milli bir bayram,  milli kıyafetler içinde milli türküler eşliğinde yapılmalı bir şeyler. Sevgili hocam milli kıyafet ve türküler eşliğinde bir dönemi karanlık dönemmiş gibi de göstermemeli kimse.

İstikbal çocukların elinde parıldayan bir güneşse eğer öğretmenim, birileri bu rezilliklere dur demeli. Yoksa batan güneşlerin ardı arkası kesilmeyecek…

 

 

 

Büşra Sarı çiçekler solmasın istedi

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 17:31
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 9 yıl Önce

duyarlılığınızdan ötürü sizi tebrik ederim
yaptıkları bu büyük yanlışın farkında olmadıkları gibi 23Nisan da başkalarının yapacağı güzel faaliyetlere de engel oluyorlar sanki hakları varmış gibi!

LEYLA UYSAL
LEYLA UYSAL - 9 yıl Önce

YAZARI HASSASİYETİ İÇİN TEBRİK ETMEMEK MÜMKÜN DEĞİL. "ULUSAL EGEMENLİK" BAYRAMINI ÇOCUKLARIMIZ YILLARDIR BENZERİ ŞEKİLLERDE KUTLUYORLAR. MİLLİ YAHUT ULUSAL(!) OLMAYAN HER TÜRLÜ KUTLAMA ŞEKLİYLE... ELLERİNDE KALAN TEK MİLLİ ŞEY KAĞIT BAYRAKLAR, ONLARI DA TÖRENDEN SONRA BULDUKLARI YERE ATIVERİYORLAR ZATEN... BİZE İSE KALA KALA YERE DÜŞEN BU EN BÜYÜK NİMETİ KALDIRIP, 3 DEFA ÖPÜP BAŞIMIZA KOYMAK KALIYOR, HALA MODERN OLAMAYAŞIMIZIN BİR NİŞANE RİTÜELİ OLARAK...

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 9 yıl Önce

doğru kutlama ve millilik arayışları ne kadar milliyse o kadar daha fazla değil.

enes
enes - 9 yıl Önce

Selamun Aleyküm. Hocam sizden Allah razı olsun. Çok önemli ve unutulmuş bir konuya değinmişsiniz. Gençlerimizi bu tür zırvalıklarla özümüzden uzaklaştırıyorlar. Çocuklarımızın ellerinden tutmalıyız ki geleceğimiz ellerimizden tutsun. Çok çalışmamız lazım...

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

aleyküm selam enes,bu çocuklar büyüyünce nasıl bir ülkede yaşayacaklar,mesela erkek erkeğe evlenmenin,hayvanla evlenmenin kanun olarak yürürlüğe girdiği bir ülkede mi yaşayacaklar? esrarın belli bir gramajına kadar yasal olduğu bir ülkede mi yaşayacaklar ?18 yaşına geldiklerinde anne ve babası tarafından ev kirası istenen ergen mi olacaklar bu ülkede?bakire kalmanın ayıp sayıldığı bir ülkede mi yaşayacaklar?batıdan ne gelse başımzıın üstünde yeri var edasıyla büyütülen ergenler mi olacaklar?

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

ramazanda hadis,siyer ve benzeri ilmi kaynakları KUPONLA verip,ramazandan sonra her haltı yemenin medeniyet,özgürlük,çağdaşlık,gelişmek anlamlarına geldiğini vurgulama çalışmalarını destekleyen MEDYA sarhoşu ergenler mi olacak bu çocuklar ?bu resimlerde bayrağı görmesek,o çocuklara Türk çocukları diyebilir miyiz? batıyı çocuk zihinlerine entegre edip Türk olmanın utanç verici oduğunu ezberleyen çocuklar mı büyütüyorlar?

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

bu ülkede ileride atom mühendisi,genetik mühendisi olmak isteyen birçok çocuk olabilir,ama ileride adam olacağım diyen çocuk bulamıyoruz,bunun sebebi,aşağılık kompleksiyle çocukların beyinlerini zehirleyen entelektüel camiadır,kendimize ait ne bir sanatımız kalıyor,ne bir eğitim mekanizmamız,zaten hep taklitlerle yaşadık,elbise aldık,kanun aldık,dil aldık batıdan,dini eğitimi de batı usulü öğrendik,öğren ama uygulayama! diye baskı yapıldı.

m.yusuf
m.yusuf - 9 yıl Önce

Konu çok önemli bir noktaya değinmiş. Günümüzde milli denilen kendi bayramlarımız bile milli olmaktan çok batılı olma yolunda. Küçük denilecek yaşta olan çocukrlara bile butur batı tarzı oyunlar öğretiliyor ve oynatılıyor.
Bunun önüne geçmek lazım


banner19

banner13