Bülent Çelebi yollarda

Çarşamba akşamı mütevazi yazarımız Bülent Akyürek'in Mavi Marmara ile alakalı söyleşisine icabet ettik.

Bülent Çelebi yollarda

 

Maşallah diyelim de nazar değmesin. Bülent Akyürek bu sene il, ilçe dahil olmak üzere 330 yerde konferans verdiğini ve son geldiği şehrin İzmit olduğunu söyledi. Daha önce de buraya geldiğini duymuştuk lakin iştirak edememiştik, nasip bu akşamaymış.

Uhud’tan Mavi Marmara’ya

Hz. Donanma dediği Mavi Marmara gemisi için Hz.Nuh’un gemisinden sonra en önemli gemilerden biridir dedi. Nasıl vicdan sahibi oluruz sorusuna cevabi nitelikte Peygamber Efendimiz’den örneklerle anlattıkları bizi epeyce düşündürdü. Uhud sonrasındaki moral bozukluğu haliyle bile kuşu ölen bir çocuğu teselliye gittiğini hatırlatıyor Efendimizin ve soruyor: Bundan ne ders çıkarmamız lazım? Ne anlatmak istiyor bize? Başımıza ne gelirse gelsin derdi olan bir kardeşimiz varsa, onu düşünüp yardım etmemiz gerek. Bu düşünce sayesinde kendimizi düşünüp, bencil olmaktan korunur ve vicdan sahibi oluruz ancak. Ve belleklere kazınası bir laf etti Akyürek “Başka bir kardeşimizin derdi, bizim derdimizden büyüktür!” Bizim Misak-ı Millimiz seccadenin kenarı değil, Çin’de bir mağdur varsa orası, Rusya’da varsa orasıdır, dedi. Hey Allah’ım bizim öyle şeylere ayıracak vaktimiz mi var canım (!) Abuk sabuk, saçma sapan önemsiz olayları abartıp, büyütüp, bahane yapıp kendimizi strese sokmakla ya da depresyona girmekle meşgulüz (!) dedim içimden.

Gençlerin ufku değişti!Bülent Akyürek

Akyürek’in dikkat çektiği başka bir ayrıntı ise şuydu: Ortalama 100 yıldır bir Müslümanın kanı başka bir Müslümanın kanı için dökülmedi. Bu çok ayıp bir şey! Rahmet İmparatorluğu Osmanlı’nın yaptıkları bizlere unutturuldu yıllardır. Ama Furkan bize bunun tekrar olabilirliğini hatırlattı ve ispatladı. Kayseri’de gittiği kabir ziyaretinde Furkan’ın 19 değil 18,5 yaşında olduğunu, seksen yaşında biri için bu farkın mühim olmayacağını fakat onsekizinde biri için önem arz ettiğini izah etti. Yani beş kurşun yediğine göre ömrünün her 3,5 senesine bir kurşun tekabül ediyor. Onun şehadetinin daha önce yapılmış duasının kabulü olduğunu ve sahip olduğu bütün konforu bırakarak tamamen kendi rızasıyla gemiye bindiğini söyledi. Furkan’dan sonra gençler 18 yaşında reşit olup, 18,5 yaşında şehit olunabileceğini öğrenmiş oldular, gençlerin ufku değişti dedi. Mavi Marmara gemisi sembolik manada önemliydi. Titanik gibi kibirle yola çıkmadı, ümmete yardım için yola çıktı ve neticede sivil bir gemiydi cümlelerinin altını çizdik.

Son olarak belirtmek isterim ki Bülent Akyürek’in konuşması yazılarından daha tatlı sert, daha kucaklayıcı ve biraz daha sıcak geldi bana. Polemiğe sebebiyet verebilecek sorulara ustaca ve kıvrak zekasıyla çok güzel cevaplar verdi. Ümmeti toparlayıcı samimi üslubundan ötürü ayrıca takdirimizi kazandı ve çok istifade ettiğimiz bir konferans dinlemiş olduk, minnettarız.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan   “Mavi Marmara bizim vicdanımız” dedi     

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 10 Haziran 2011 Cuma 08:57 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 08:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kanafi Groundam
Kanafi Groundam - 10 yıl Önce

Çok takdir ediyorum Bülent Akyürek'i. Ayrıca fotoğraftaki 2050 yılı da güzel olmuş aslında :)

ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 10 yıl Önce

kebire: '“Mavi Marmara bizim vicdanımız”dır diyorsa, ben de bülent akyürek de vicdanımızı tetikleyendir, diyorum.

banner26