Bu tarif bize uyuyor mu?!

AGD İstanbul Üniversite Komisyonu İlk Adım Kampı’na müstesna isimler katıldı. İşte kamptan notlar

Bu tarif bize uyuyor mu?!

 

Bu haftasonu Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversite Komisyonunun düzenlemiş olduğu geleneksel ilk adım tanışma ve eğitim kampındaydık.  İstanbul genelindeki üniversitelerden yaklaşık beş yüz kadar öğrenci vardı. Kamp boyunca kendi fakültemizden ve farklı üniversitelerden  yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı bulduk ve çeşitli seminerlerde birbirinden değerli hocalarımızı dinleme fırsatı elde ettik.

Seminerde can alıcı noktalar olarak gördüğüm birkaç hususu sizlerle de paylaşmak istedim.

Asr-ı Saadet’te Gençlik – (Doç. Dr. Şerafettin Kalay)Şerafettin Kalay

Heraklius, Müslümanların üst üste zaferleri ve sabırları karşısında şaşkınlık içerisindedir. Neden bu şekilde olduklarına dair sorar ordusuna. Ordusundan bir asker şöyle der:

“Gece hepsi rahip, gündüz hepsi at üstünde şövalye. Bunlar asla Allah’ın yolundan ayrılmıyorlar ve peygamberlerinin sözünden de asla çıkmıyorlar. Hatta peygamberleri bunlara odun parçasıyla diş temizlemelerini söylediği için o odun parçasıyla diş temizliyorlar. İnandıkları davayı savunuyorlar ve onun uğruna can verebilmenin şuuru içindeler.” şeklinde cevap verir.

Peki biz bu tarife uyuyor muyuz?

Namaz – (Ahmet Bulut)

Namaz Gönüllüleri Platformu olarak Türkiye’yi karış karış gezerek namazı anlatan hocamızdan özlü sözlerle devam edelim.

-          Namaz, ruhun gıdasıdır.

-          Eğer şeytana posta koymak istiyorsanız, namaz kılın.

-          Sadece içinde bulunduğumuz vaktin namazı bizlere farzdır. Nasıl ki bir kişi ömrü boyunca kaç litre su içmesi gerektiğini hesaplayarak her gün ben nasıl bu kadar suyu içeceğim diye endişelenmiyorsa; bizim de öğle namazını kılarken akşam namazını  düşünmemize gerek yok.

-          Açık büfeye duyduğumuz özlem ve iştahı namaza duyuyor muyuz? (Ortamdan kaynaklanan bir söz oldu. Genel manada yemekler diyebiliriz tabi ki. )

-          Efendimiz namazı, Allah’a şükür olarak görürken bizim borç olarak görmemiz neden?

AGD İstanbulKur-an ve Genç – (Mahmut Toptaş)

Kur-an’ı Kerim tüm hayatımızı düzenleyen bir mizan olarak indirilmiştir. Doğruluğun ölçüsü de         Kur-an’ı Kerim olmalıdır. Ölçü olmayınca herkes kendine göre haklıdır. ‘Vezinû bigıstâsıl müstagîm’ ayetini de ezberlemiş olduk bu vesileyle.

Temel Esaslar(Ümit Baz)

-          Öyle bir imtihan ki kitabı açmak serbest. Doğru ve yanlış cevap önümüzde. Hangisini seçeceğimiz bize kalmış.

-          İslam akıl dini değildir. Nakil(vahiy) dinidir. Akıl, nakli anlamaya yarar. Ne kadar anlarsa o kadar yücedir.

-          Kim ben Müslümanım diyorsa, Müslümanlığını Peygamber Efendimiz(s.a.v.) ‘e benzetmek zorundadır.

-          Dünyanın en ahmak insanı, bir işi zaten yapmak zorunda olduğu halde; onu Allah rızası için değil de başka bir sebepten dolayı yapandır.

Bilal Turan notlar aldı

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2011, 06:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih ağırtaş
fatih ağırtaş - 8 yıl Önce

Bu çalışmaları gördükten sonra bir müslüman gelecekten nasıl umutsuz olabilir ki?

banner19

banner13