Bu okuyuş ilk DunyaBizim'de!

Mahir İz Hoca'nın daha önce duymadığınız bir ses kaydı M. Ertuğrul Düzdağ'ın müsaadesiyle ilk kez sitemizde..

Bu okuyuş ilk DunyaBizim'de!

"Şiir icrası harikulade idi. Hasbelkader epeyce insandan aruzla nazmedilmiş şiir dinledim. Fakat iki icranın avâzesi hâlâ kulaklarımdadır. Biri Mahir İz hocanın İstanbul Belediyesi konferans salonunda okuduğu "İstiklâl Marşı", ki okuyucusu dahil bütün salon gözyaşları içinde mest ü hayran olmuştu; diğeri de Orhan Şaik hocadan dinlediğim "Kanuni Mersiyesi", ki icracısı dahil herkes Rumeli'ye doğru sefere çıkmış gibi pürdikkat ve pürheyecan sese kulak kesilmişti!" (İsmail Kara, Sözü Dilde Hayali Gözde, Dergâh Yay. 2. baskı, Sh. 148)

İstiklal Marşı
(+)

Orhan Şaik Gökyay'ın şiir okuyuşunu anlatırken Mahir İz'in okumasına böyle değiniyor İsmail Kara. Bu satırları okurken bahsi geçen üstatların, hatta Akif'in, Ziya Paşa'nın, Nedim'in icralarını dinleyememiş olmanın hasretini duydum. Kim bilir nasıl okuyorlardı? Abdülhak Hamid'in sesi resimlerindeki gibi teferruatlı, kalın, hâkim ve titrek bir ses olmalıydı, Akif'inki müşfik ve derin. Necip Fazıl'ın inşadının da kendi gibi sert ve coşkun olduğunu hepimiz biliyoruz zaten.

Zaptiye Ahmet'in dostlarından Abdullah Kucur ile yaptığımız bir görüşmede Mahir İz hocanın bir dörtlüğü okuyuşunu taklit etmişti. Sesini Mahir Hoca'ya benzetmiş, sert ve yüksek bir sesle okumaya başlamıştı. Okurken eli, kolu, bütün vücudu şiirin manasına göre gâh öne eğiliyor, gâh havaya kalkıyordu. Öyle coşmuştu ki, evet, Mahir İz de böyle okuyordu.

Nereden bulduk?

Bir röportaj için M. Ertuğrul Düzdağ hocamdan ses kayıt cihazını emanet olarak almıştım. Akşam cihazı denemek için bilgisayara taktığımda, bir kayıt görünüyordu. Bu kayıt neydi acaba. Açsa mıydım, yoksa özel bir kayıt mıydı?

Ben mütereddit düşünürken bir taraftan kaydı açmışım. Bir şiir okunuyor, tanıdık bir şiir. Evet, İstiklal Marşı… Okuyan ses de tanıdık. Ertuğrul Düzdağ hocamızın hocası, merhum muallim Mahir İz. 

İlk dinleyenler kötü okunduğunu, övüldüğü kadar kaliteli bir inşad olmadığını zannedebilirler. Fakat unutulmamalıdır ki, mevzubahis olan şahıs hem Akif'in samimi dostlarından biri hem de son asrın büyük edebiyat otoritesi Mahir İz. Bu yüzden bu okuyuşun basit olduğunu söylemek hata olacaktır. Ama İmam-ı Azam'ın imam-hatip diploması olmadığı için imam olamayacağı bu ülkede, bu muhteşem okuyuşun İstiklal Marşını okuma yarışmasında sonuncu olacağını tahmin etmek güç değil...

Bu nadide kaydı M. Ertuğrul Düzdağ hocamızdan aldığımız müsaade ile  dunyabizim.com okuyucularına arz ediyoruz:

 

 

M. Tarık Ablak bu ses duyulmalı dedi 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 23:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
melami
melami - 10 yıl Önce

teşekkürler emeği geçenlere... büyük bir coşku Allah Allah

şevket
şevket - 10 yıl Önce

mahir hocamızın anılarını okurken mest olmuştum. şimdi yeniden okumak arzusu doğdu içimde... zaman zaman böyle fiyakalı büyüklerimizin 'köşeli anılarını' anlatmanın tadı başka oluyor efendim.

mbb
mbb - 10 yıl Önce

Bu değerli kayıt, beni çok sevindirdi. Teşekkürler!

Abdulkadir Kemali
Abdulkadir Kemali - 10 yıl Önce

1. Mahir Hoca'nın hatıratı olan 'Yılların İz'i niçin tekrar yayınlanmıyor? İlahiyattaki talebeleri kadirşinaslık yapıp Din ve Cemiyet ile Tasavvuf'u da yayınlamalıdır gözden geçirerek.
2. Sohbetleri yazıya geçirilip niçin yayınlanmıyor?
3. Mahir Hoca'yı herkes hayırla yad ediyor. Ah u vah ediyor. Ne adamdı, talebeyi severdi, himmet ederdi diyor. Niçin talebeleri onun sünnetini devam ettirmiyor?
4. Kısasü'l-Enbiya'yı tekrar neşrederek Mahir Hoca'nın ruhunu şad ettiren Ertuğrul Baba'ya

rukiye öztunç
rukiye öztunç - 10 yıl Önce

o kadar ihlaslı okumuş ki,yorum yapmaya hicap ediyorum...ben,sen ya da bir başkası sadece okuyoruzdur ama o,yaşıyor,hissediyor..Allah bize de böyle okumayı nasip etsinn,,,istiklal marşını ne kadar fevri ve de gelişigüzel okuduğumu hatırlattı,utandım kendimden sadece...

Mehmet Erbil Özcan
Mehmet Erbil Özcan - 10 yıl Önce

Mahir İz hocanın sesinden İstiklal Marşı'nı Mp3 formatında indirmek için aşağıdaki linki kopyalayıp tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın http://www.benimblog.com/proferbil/276197/MAH%DDR+%DDZ+HOCANIN+SES%DD%21+MP3+Format%FDnda+%DDndirin.html

....
.... - 10 yıl Önce

TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM

banner19

banner13

banner26