Bu çeteye giriş serbest çıkış yasak

İHL Sözlükte bir çete oluşumu var. Onları bulduk ve bu çeteyi neden kurduklarını, hangi eylemleri yaptıklarını sorduk.

Bu çeteye giriş serbest çıkış yasak

Ali Şeriati, İnsanın Dört Zindanı adlı kitabında “beşer” ve “insan” olmak arasındaki farkı bize anlatır. İnsan olmak sorumlu olmaktır, her sorumluluk bir sorun edinmekten geçer; ötekinin sorununu sahiplenip sorumlu olmaktan. Beşer olmak bakıp görmemek, görüp de görmezden gelmektir. Beşerle insan arasındaki farkın Kur’an’da sık sık tekrarlanan, ama her nasılsa nefsimize zor geldiği için duymazdan geldiğimiz bir kelimede saklı olduğunu düşünen bir kısım İHL Sözlük yazarı farklı bir yapılanma örneği sergiliyor.

Sihirli kelime: İNFAK!

İki İHL Sözlük arkadaşının kişisel olarak başlattıkları yardımlaşma hareketini sözlükçüler destek ve ilgiyle karşılayınca ortaya hiç beklenmedik bir oluşum çıkar; İnfak Çetesi.

Baskınlarla, eylemlerle, harekâtlarla çeşitli faaliyetler gerçekleştiren çetenin iki elemanını uzun takipler sonucu kamuya açık, fazla dikkat çekmeyecek bir yerde görüşmeye ikna edip yaptıkları işin aslını astarını kendilerinden dinleyelim dedik. Çetecilerle görüşme fikri ilk başta tedirgin etse de görür görmez bu çetenin başka çete olduğunu anlıyor insan. Bütün ısrarlarıma rağmen kimliklerini açıklamayan çeteciler İHL Sözlük’te kullandıkları takma adları verdiler. “zaman lik” ve “cnd” ile zaruret bölgesindeki çocukların yüzlerinden düşüp dağılmasını önlemeye çalıştıkları gülümsemeyi, bir mutfakta nelerin olması gerektiğini, bazılarının rutinlerinin başka bazılarına nasıl da lüks olduğunu, ayetleri, sünneti, insan olmayı, beşer kalmamak için yaptıklarını ve yapacaklarını konuştuk. Ayrılırken yüzümdeki gülümsemeyle yürüdüm sokak boyu. Artık bir çete mensubu olduğumu itiraf ediyorum ve bu aitlik bana ilk andan itibaren bu mevsimin kasvetine inat sımsıcak bir gülümseme hediye etti. Görüşmemiz sona erdikten sonra zaman lik’in hızlı koştuğu için düşen bir çocuğu yerden kaldırıp yanağını okşadığını, cnd’nin yaşlı bir teyzeye karşıdan karşıya geçerken eşlik ettiğini hayal ettim. Gülümsemem iki misli arttı, ne de olsa infak etmenin ölçüsü yok ki!

Biz muhabbete geçelim...

İHL Sözlükİnfak Çetesi nasıl kuruldu?

Turkce karaktersiz nick” ile “cnd” mahlaslı arkadaşların, kendi aralarında haberleşerek köy okullarındaki çocuklar için, imkânları ve çevrelerindeki insanların desteği ölçüsünde yardım etme girişimlerine başlamaları, çetenin ilk tohumlarını oluşturdu. En başta korkularımız vardı; “Nasıl yaparız, altından kalkabilir miyiz?” diye, sonrasında hayırlı bir işe kalkışmış olmanın kolaylığını gördük. İnternetten, yardıma ihtiyacı olan bir okul bulduk. Kimseyi tanımıyorduk, okuldaki öğretmenle iletişime geçtik, nelere ihtiyacı olduğunu öğrendik ve elimizden gelenleri karşılamak için işe koyulduk. Arkadaşların bu çabaları, sözlük içinde yayıldıkça ve diğer yazarların da konuya ilgi göstermesi neticesinde daha kapsamlı ve daha geniş kitlelere hitap eden bir oluşum haline gelme ihtiyacı, bizleri İnfak Çetesi’ne kadar ulaştırdı.

İsim nasıl seçildi?

Bu yardım etkinliklerini, daha profesyonel ve kapsamlı olarak gerçekleştirmek isteyince, bunu farklı bir isim ve oluşum altında yapmak istedik. Bu noktada, hem format gereği aktivist ve protest olan sözlük yazarlarını ifade edebilmesi hem de infak etmenin isteğe bağlı bir eylemden ziyade, yapmaya mecbur olduğumuz bir emir olduğu gerçeğini vurgulamak için çete oluşumu uygun görüldü.

İHL Sözlükİhtiyaç sahipleri nasıl belirleniyor?

Yardım talebiyle İHL Sözlükten ulaşıyorlar, ya bir köy öğretmeni ya da arkadaşlarımızın gördüğü aileler, duyduğu haberler bizi bir eylem ya da baskına sevk ediyor. İHH gibi profesyonel yardım kuruluşlarının bize uygun olan organizasyonlarına destekte bulunuyoruz ya da yapılması gerektiğini düşündüğümüz ama gündelik hayat akışında ihmal edilen, unutulan, ertelenen bir eylemi gündemimize alıyoruz. Organizasyonumuzu yaptıktan sonra eylemimizi hızlıca gerçekleştiriyor ve olay mahallinden uzaklaşıyoruz.

Şu ana kadar ne tür baskınlar yapıldı?

Köy Okulları Baskını;

Van Koç Köyü İlköğretim Okulu, Bitlis Karşıyaka İlköğretim Okulu, Kars Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Kars Yayıklı Atatürk İlköğretim Okulu, Muş Sütlüce Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulu, Mardin Ömerli Yaylatepe Köyü İlköğretim Okulu, Muş Karabey Boğar mezrası İlköğretim Okulu, Kilis Elbeyli Alahan Salhan İlköğretim Okulu, Muş Malazgirt 75. Yıl Çayırdere İlköğretim Okulu.

Toplam dokuz okulumuza kitap, araç gereç, sırt çantası gibi eşyalar yollayıp, İHL Sözlükte gönderilen eşyaların detayını herkese açık şekilde listeledik.

Tulumbacılar Baskını; İstanbul’da yangın neticesinde evi hasar görmüş bir ailenin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir operasyondu.

Kiler Doldurma Eylemi; birkaç ailemizin mutfağına bizim mutfaklarımızda tükettiklerimizden oluşan alışveriş yaptık.

Bakkal Operasyonu; veresiye defterinde uzun zamandır ödemesi bulunmayan müşterilerin hesaplarını kapattık.

Sinema Baskını; içlerinde otuz ikisi daha önce hiç sinemaya gitmemiş otuz sekiz çocuğu sinemaya götürdük.

İHL SözlükBizim isteğimiz çocukların gülümsemesini ve öykündüklerini yaşamalarında katkı sağlamak. Televizyonda gördüğü çantaya sahip olan Iğdırlı öğrencinin, evine kola girdiği için annesine hayretler içinde poşeti gösteren çocuğun, renkli bir tokaya sahip olduğu için sevinç çığlıkları atan küçük kızın, sinemayı ağzı açık seyreden miniklerin güzel şeyler yaşamasına vesile olmak. Mahrum olmadığımız nimetlerden mahrum kalanları gözetmek, bu mahrumiyeti bize bahşedilen imkânlar çerçevesinde gidermek.

Yapılacak eylem ve baskınlardan bahsedebilir misiniz?

Çok yakında kanlı bir eylem yapmak istiyoruz, görüşmelerimiz devam ediyor. Oluk oluk kan akıtacağız. Kan bağışı için Kızılay’la görüşüyoruz, İHL Sözlük’ten ya da dışından çeteye mensup olan kan verebilecek arkadaşlarla bu eylemi gerçekleştireceğiz.

İlik bağışı da dikkat çekmek ve gerçekleştirmek istediğimiz bir çalışma. Bu konuyla da ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. İlik bağışı kan bağışından daha kolay ve ters orantılı olarak ilik bağışı yapma oranı daha az. Kan kanseri tedavisi için çok elzem bir bağış. Ne kadar zor ya da çetrefilli olursa olsun birisinin hayatının sizin vereceğiniz iliğe bağlı olduğunu, ya da sizin iliğinizin birinin hayatını kurtardığını görmek bütün zahmetlere değer diye düşünüyoruz. Bunların dışında, İHH ile çeşitli ortak çalışmalar için görüşüyoruz

Afrika ya da Filistin’de baskın yapmayı planlıyor musunuz?

Resmi bir kimliğimiz olmadığı için o tür yardımlarda çeşitli yardım kuruluşlarıyla ortak hareket etmemiz gerekiyor ve bu şekilde yapacağız. Özellikle Filistinli çocuklar için bir çalışma yapmayı düşünüyoruz, İHH ile İHL Sözlük olarak daha evvel de çalışmalarımız oldu. İHH’nın çalışmalarına İnfak Çetesi ve İHL Sözlük olarak destek vererek yurtdışı çalışmalarının da içinde olacağız.

İHL Sözlük
(+)

Topladığınız ganimetler var, bunlar nelerdir?

Ganimetlerimize paha biçilemez, değeri ölçülüp ifade edilemez. Okuldan gelen bir video, o videoda gülümseyerek teşekkürlerini ileten çocuklar, yazdıkları mektuplar, çantalarıyla ya da kitaplarıyla çektirdikleri fotoğraflar… Bunların çok küçük bir kısmını yayınlıyoruz, infak aşikar olarak yapılmamalı. Ayette dediği gibi “Mallarını Allah yolunda infak edenler, sonra infak ettikleri şeyin peşinden başa kakmayan ve eziyet vermeyenlerin ecirleri Rableri katındadır...” (2/262) Biz görevimizi yerine getiriyoruz, bunları yayınlarken ya da ilan ederken de çete üyelerinin tamamının infaklarını görmesi, karşılıklı güven ortamının zedelenmemesi ve infakların artması gibi amaçlarımız oluyor. Ganimetlerimizi görmek isteyenler http://ihlsozluk.com/nedir.php?&q=infak+%C3%A7etesi buradan ulaşabilir.

Çeteye katılmak için ne gerekiyor?

Katılmak için halis niyet yeterli, isteyen herkes bizimle İHL Sözlük’teki iletişim kısmından ya da infakcetesi@gmail.com adresiyle irtibata geçebilir. Ayrıca yakında İnfak Çetesi’nin sitesi yayına girecek ve oradan yardım ya da çeteye katılma talebindeki arkadaşlar doğrudan iletişime geçebilecek.

Şu da var ki; katılmak mümkün ama ayrılmak mümkün değil.

Sohbet için teşekkür ediyorum, Allah böyle çetelerin mevcudiyetini ve infaklarını arttırsın.

Amin, biz teşekkür ederiz.

 

Z. Ayla Karadağ, “benim hala umudum var” şarkısını dinleyerek ve hissederek yazdı.

 

GYY'nin notu: İnfak Çetesi mensuplarının çalışmalarını belirlerken Sade Hayat Derneği mensuplarından bilgi almalarını, özellikle Dernek Başkanı Faruk Günindi ile görüşmelerini, Sade Hayat kriterlerini dikkate almalarını içtenlikle öneririm.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2011, 10:02
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
derseadet
derseadet - 8 yıl Önce

Baskın basanındır efendiler,nice baskın, eylem ve operasyonlara...

recep şahin
recep şahin - 8 yıl Önce

böyle faaliyetlerin olduğunu duymak bizleri çok sevindiriyor allah herkesten razı olsun inşaAllah.

Ahmet Faruk
Ahmet Faruk - 8 yıl Önce

Gönlü güzel insanların oluşturdukları "İnfak Çetesi"nin soylu eylemlerini tebrik eder, onlar gibi çete/ci/lerin artmasını dileriz. Lâkin İHL sözlük'teki "Deniz Feneri" maddesini okuduğumuzda bazı yazarların GIYBET denen büyük günahın, dibine kadar battıklarını görüyoruz.
Hani biz mü'minler fâsıkın getirdiği haberi araştıracaktık!. Yarın biri çıkıp "İnfak Çetesine de çamur atmaya kalksa, İHL sözlük ne yapar diye içim ürpermedi değil!. (Aman Allah Muhafaza) Hûû Site yönetimi uyuyor musu

osman
osman - 8 yıl Önce

böyle duyarlılıklara sahip insanların artması dileğiyle. bu çeteye seve seve üye oluruz inşallah.

Salih Fırat
Salih Fırat - 8 yıl Önce

Yardım sever fikirler ışığında duyarlı bir oluşum olduğu kanaatindeyim. Allah bu çetenin yardımcısı olsun...

banner19

banner13