Boğaziçi TKP'nin çiftliği mi?

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenci kulüpleri kapatılıyor, faaliyetleri engelleniyor; TKP ise baş tacı!

Boğaziçi TKP'nin çiftliği mi?

Eylül ayının ilk haftasında tüm üniversitelerde olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi'nde de ön kayıt heyecanı vardı. Ön kayıtlar için 1-3 Eylül tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'ne gelen öğrenci ve velileri okulun Güney Meydanında konuşlanan TKP (Türkiye Komünist Partisi) karşıladı.

Boğaziçi Üniversitesi TKP'nin çiftliği mi?
(+)

Diğer üniversitelerde de olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi'nde de tahsil gören öğrencilerin bildiği üzere Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci İşleri’ne bağlı olarak faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri her yıl Eylül ayının ilk haftasında birimin kendilerine tahsis ettiği alanda masa açarak Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni gelen öğrencilere "rehberlik!" hizmeti vermekte idi.

TKP: Boğaziçi Üniversitesi'ne hoş geldiniz

Türkiye Komünist Partisi, mezkûr tarihlerde Boğaziçi Üniversitesi'ne kayıt için gelen öğrenci ve velilere Güney Meydanda açtığı "korsan" masada "hoşgeldiniz" diyerek onları, okulun özgürlükçü ortamına hazırladı. Fotoğraflarda da "net" bir şekilde görüleceği üzere TKP üyeleri okul kulüplerinin masa açmasına izin verilen alanda üzerinde büyük bir TKP bayrağı asılı olan "illegal" bir masada B.Ü. yönetiminin gözleri önünde "öğrenci hizmeti"nde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi TKP'nin çiftliği mi?
(+)

Boğaziçi Üniversitesi TKP'nin çiftliği mi?

Bu noktada aklımıza bazı sorular geliyor... TKP üyeleri, Boğaziçi Üniversitesi'nde kurdukları masayı ve açtıkları orak-çekiçli bayrağı kamufle etmeye ihtiyaç bile duymadan siyasî parti faaliyeti yapma yetkisini kimden alıyor? Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü ve Öğrenci İşleri TKP üyelerine özel ilgi mi duyuyor? Üniversite bünyesinde kesinlikle yasak olan siyasî parti faaliyetleri Boğaziçi Üniversitesi'nde serbest mi? İsteyen her parti Boğaziçi Üniversitesi'nin Güney Meydanında masa açarak siyasî parti faaliyetinde bulunabilir mi?

Tamam, üniversitelerde tüm partiler serbest olsun. Tüm görüşler serbest olsun ama daha öğrenci kulüplerini bile serbest koymayan, yakaladığı öğrenci kulübünü kapatan bir üniversite yönetimi ne yapmak istiyor. Elbette TKP'li de elini kolunu sallaya sallaya Boğaziçi ortamında liberalleşsin, eyvallah.. ama... ama bir yanlışlık, bir kaç yanlışlık var sanki bu işte!!!

TKP, Boğaziçi Üniversitesi'ni yeni kazanan öğrencilere ve onların velilerine yönelik "referandumda hayır" kampanyası ve siyasî parti propagandası yapma yetkisini kimden almıştır? Okul yönetimi hangi düşüncelerle kampüsün ortasındaki koskoca TKP masasına ve üç gün boyunca "hayır" broşürü dağıtan öğrencilere müdahalede bulunmamıştır?

Evet diyen stklara, partilere bu misafirperverliği göstermiş midir üniversite yönetimi???

Boğaziçi Üniversitesi TKP'nin çiftliği mi?
(+)

TKP'ye sonsuz hoşgörüde bulunan B.Ü. yönetimi, ön kayıt esnasında Güney Meydanda herhangi bir siyasî içeriği bile olmayan öğrenci yurdu broşürü dağıtmak isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilere hangi gerekçelerle müsaade etmemiştir? BÜ Yönetimi, Boğaziçi Güney Kampüste masa açmalarına izin verilmediği için kampüsün dış girişindeki kaldırımlarda kayda gelen yeni öğrencilere yardım etmek isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine niçin müdahale etmiştir?

Cevap bekliyoruz!

Yukarıda sıraladığımız soruları Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran'ın ivedilikle cevaplamasını bekliyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi TKP'nin çiftliği mi?
(+)

TKP'nin üyeleri; Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünün orta yerinde koskoca bayrağını çekinmeden sallandırmış, çarşaf çarşaf afişleri asmış, siyasî içerikli tomar tomar broşürleri dağıtmış, ayrıca öğrencileri ve velilerini izin verilmeyen bir şekilde siyasî faaliyetlerle taciz etmiş ve illegal bir şekilde üç gün boyunca okulda arz-ı endam etmiştir. Tüm bunlar olurken Boğaziçi Üniversitesi'nin yöneticileri ve rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran bu yasadışılığa sessiz kalıp hiç bir müdahalede bulunmayarak bu skandala ortak olmuştur.

Elbette yasaklar iyi değildir. Elbette siyasetten kaçılmamalıdır! Ama böyle bir ayrımcı siyasetten, darbeci askerin emrinde bir sol siyasetten veya darbeci emrinde bir sağ siyesetten veya darbeci askerin emrinde bir dinci siyasetten kaçılmalıdır.

Gerçek komünist arkadaşlar da böylesi yandaşlıkların aleti olmamalıdır bizce! Eşitlik istiyorlarsa herkes için istemelidirler komünist arkadaşlar! Yoksa George Orwel'in Domuzlar Diktatoryası (Hayvan Çiftliği) kitabındaki gibi 'daha eşit komünistler' olmayı kendileri de arzu etmek istemezler sanırız!

 

B.Ü. Kulüpler Mezarlığı'na hoş geldiniz!

Ön kayıt döneminde Türkiye Komünist Partisi'nin siyasî faaliyetlerine göz yuman Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, aynı hoşgörüyü okulun öğrenci kulüplerine göstermeyerek Boğaziçi Üniversitesi'ni kulüpler mezarlığına çevirmeyi başarmıştır. Boğaziçi Üniversitesi'nde önceki yıllarda birbiri ardına kapılarına kilit vurulan öğrenci kulüplerini hatırlayalım:

Yeşilay Kulübü: Kulüp, gençliği kötü alışkanlıklardan kurtarmak için çaba gösterirken "dur" ikazını almıştır.

Uluslararası İlişkiler Kulübü (UİK): Kulüp, Boğaziçi Üniversitesi'nde uluslararası çapta pek çok organizasyon gerçekleştirdikten sonra "kırmızı kart" görmüştür.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Kulübü (BÜTAK): Kulüp, Naftalin dergisi başta olmak üzere pek çok faydalı iş, şehir gezisi ve hizmet ürettikten sonra okul yönetimince tarihin arka odasına gönderilmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Etik Değerler Kulübü (BÜETİK): Boğaziçi Üniversitesi yönetimi etik değerlerin müdafilerinin kulüplerini kapatarak "ayıp" etmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Proje Araştırma Kulübü (PARK): Boğaziçi Üniversitesi kulüpler tarihine geçen projeler ve faaliyetler üreten kulüp "su"dan sebeplerle kapatılmıştır.

Kamuoyu, Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin, tüm talebelerine ve öğrenci kulüplerine eşit muamelede bulunmasını ve birbiri ardına kapatılan kulüpleri tekrar öğrenci faaliyetleriyle buluşturmasını bekliyor.

 

İbrahim Ethem Gören, "hocam, usul olmadan vusul olmaz" dedi

GYY'nin notu: Üniversiteler keşke tüm Ergenekoncu partilere de açık olsa. Madem partilerden birine açık, diğer Ergenekoncu partilere de açık olmalı! Öğrenci kulüpleri de tamamen yasaklansa! Böylece tam bir Ergenekoncu solun özgürlüğü neymiş Boğaziçililer ve Türkiye görse!

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2010, 13:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail
ismail - 10 yıl Önce

Yüzünüze başka arkanızdan başka davranan Rektör Kadri beyin özde değil sözde özgürlükçü olduğu birkez daha tescillendi. Boğaziçi için çifte standartların tavan yaptığı bir dönem oldu rektörlüğü. şaşırmadım ama boğaziçi için üzülüyorum

Ahmet
Ahmet - 10 yıl Önce

Bir Boğaziçi mezunu olarak Ayşe Soysal ve önceki dönemlerde özgürlüklerle anılan okulumda bu tarz haberleri duymak ve okumak üzücü. Değişim isteyenlerin 60 % lara vardığı günümüzde hala bazı eski kafalılar bu değişimin önünde durabileceklerini sanıyorlarsa çok yanılıyorlar.

saliha
saliha - 10 yıl Önce

kardeşim okul kendi klübünü kapatıyor ama partiyi kapatamaz ki. okulun içindeki çayhane gibi lubunya gibi diğer resmi klüp olmayan oluşumları da kapatamadığı gibi. siz de gidin bi masa açın bakalım rektör napabiliyo, o tkplilerin çoğu boğaziçili bile değil!

Mehmet Erturan
Mehmet Erturan - 10 yıl Önce

Allahu alem bu standı açma emrini 68'den kalma, tek kırma dedelerinden almışlardır. Bu öğrenci kayıt standlarında 'hayır' broşürü dağıtanlarından Boğaziçin'de öğrenci olduklarını sanmıyorum. Partinin anlaşmalı olduğu dernek ve vakıflar aracılığı ile burs verdiği başka okullarda okuyan ya da mezun olan ve yahut sicili kabarık öğrencilerdir. Allah kahretmesin, ıslah etsin.

Düne dair her şey geride kaldı inşallah, artık şarkılarımızı söylemenin zamanı geldi.

ömer faruk
ömer faruk - 10 yıl Önce

tkp eski adkf ve ip'in yerini tutan türkiye kemalist partisi'dir.

Mustafa
Mustafa - 10 yıl Önce

Sonunda biri bu zulme dair bir şeyler yazmış, sevindim. Boğaziçinde yerleşmiş bir Ergenekoncu memurlar kliği, birçok öğrenci kulübünü (bilhassa içinde dindar öğrencilerin bulunduğunu tespit ettikleri kulüpleri) iftira ile kapattı. Fakat TKP (Tuzu Kurular ... şey pardon Türkiye Komünist Partisi) Boğaziçi Üniversitesinin her iki ana kampüsünü babasının çiftliği gibi kullanıyor.

Boğaziçi gibi bir üniversitede öğrencilere bu tür ayak oyunlarının yapılması yazıktır.

Merak
Merak - 10 yıl Önce

Kapatılan üniversite kulupleri, kapanma gerekçeleriyle ilgili bilgileri içeren bir yazı yok mu? google'ladım ama hiçbişey bulamadım. asıl sebep nedir, gerekçe nedir vesaire?

Münir Kırat
Münir Kırat - 10 yıl Önce

PKK propagandası yapan, Nevruz'da Apo posteri açanlara da bir tepki lazım değil mi ? Veya PKK'nın kuruluş yıldönümünü yurtlara afiş asarak kutlayanlara...


banner19

banner13

banner26