Bireysellikten çok cemaat olmak önemli

Kayseri’de faaliyetlerine devam eden İlim Hikmet Vakfı’nın Erkilet’te düzenlediği piknikteydik..

Bireysellikten çok cemaat olmak önemli

 

Kayseri’de faaliyetlerine devam eden İlim Hikmet Vakfı tarafından kardeşlik ve birlik olma ruhunu pekiştirmek amacıyla düzenlenen pikniğimizi Erkilet’te gerçekleştirdik. Yaklaşık yedi yüz kişilik katılım oldu. Sabah saatlerinde vakfımızda toplanmaya başladık. Ayarlanan servislere binip piknik alanına doğru yola koyulduk.

Kısa yolculuğumuz Erkilet piknik alanında sona erdi ve herkes bir gölge bulma arayışına girdi. Yerlerimize yerleşip dostlarla muhabbete koyulduk.

Büyüklerimiz bir yanda çaylarını yudumlayıp sıcak muhabbetler ederken, çocuklar da diğer yanda düzenlenmiş olan oyunlar ve bilgi yarışmalarıyla eğlendi. Soruları bilenlere hediyeler verildi. Halat çekme, çuval yarışı oyunlarıyla piknik havasına girildi. Bir süre sonra etrafı saran şen çocuk seslerinin yerini Kur’an tilaveti aldı.

Kur’an’ı okuyup yaşamak vakfımızın gayesiİlim Hikmet Vakfı

Yönetim kurulu üyelerinden Şükrü Karaosmanoğlu Hocamız kısa bir açılış konuşması yaptı. Uzun süredir bazı aksamalardan dolayı böyle bir program düzenleyemediklerini ama bundan sonra kardeşliğimizi pekiştirecek bu tür programları daha sık yapacaklarını dile getirdi. Vakfımızda yapılan faaliyetlere, vakfın her yaşa hitap eden eğitim ve etkinliklerinin bulunduğuna, cemaat olmanın, birlikte olmanın önemine değindi. Son olarak da Kur’an’ı okuyup yaşamanın vakfımızın gayesi olduğunu dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşma sırası vakfımızın yönetim kurulu üyelerinden Mustafa Doğu Hocamızdaydı. Birlikte yaşama, birlik olma duygusuyla bir araya gelindiğinden bahsetti, “hoş geldiniz” diyerek seksenlerden bu yana devam eden güzel bir oluşumun meyvesini alıyor olmanın sevincini duyduğunu söyledi. Hucurat suresinden bahsederek Müslümanların sosyal yaşamının niteliğine değindi. İslam’ın beş şartı üzerinden toplumsal çıkarımlarda bulundu. Mekke toplumuna geldiğinde kardeşi kardeşten ayırmakla suçlanan Peygamber Efendimiz, Medine’de insanları birbirleriyle kardeş kılan bir nizam sağladı. Dolayısıyla bunları sadece siyer kitaplarında okuyup tarihte yaşanmış bitmiş bir olay olarak algılamak değil, hayata aktararak kardeşlik olgusunu diri tutmamız gereken bir olgu olduğuna değindi.

Bu pikniği hazırlayan organizasyon kuruluna teşekkür ederek konuşmasına son verdi ve mikrofonu Anadolu Platformu koordinasyon kurulu başkanı Turgay Aldemir Hocamıza bıraktı.

Bugünün ensar anlayışı

İlim Hikmet VakfıHocamız, bireysel yaşamın popüler olduğu bu günlerde cemaat olmanın öneminden bahsetti. Vakıfçılığın ve günümüzün ensarı olmanın önemine değindi. “Bugün ensar olmak Şam’daki, Hama’daki, İdlib’deki Müslümanlara ve sınırlarımıza dayanmış mültecilere yüreğimizi açmak, el uzatmak, sahip çıkmaktır” dedi. Konuşmasını dualarla son verdi.

Ezan okunduktan sonra namaza hazırlanılıp öğle namazı cemaatle eda edildi. Namazın ardından yemek hazırlıklarına başlandı. Yemeklerimizi yedikten sonra çaylar içildi, muhabbetler edildi. Akşama doğru otobüslerimize binerek piknik alnından ayrılıp vakfa doğru yola koyulduk. Dönüş yolunda hepimizin kalbinde; kardeşliğimizi hatırlatan, cemaat ruhumuzu tazeleyen, birlik olmanın heyecan ve mutluluğunu hissettiren bu güzel pikniği düzenleyenlere şükranlarımız vardı.

 

Emine Ateş ve Eşfa Uzunçayır Kayseri’den bildirdi

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2012 Salı 12:15 Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 03:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26