Birçok İslam âlimini Türkiye'ye davet edip ağırladı

Geçtiğimiz perşembe günü Timaş Kitap Cafe'de Salih Özcan anıldı. M. Murtaza Özeren etkinlikten notlarını aktarıyor.

Birçok İslam âlimini Türkiye'ye davet edip ağırladı

Geçtiğimiz perşembe günü Timaş Kitap Cafe'de Salih Özcan anıldı. Mehmet Nuri Yardım'ın sunuculuğunu yaptığı programda Salih Özcan'ın en yakınlarından olan Servet Gündoğdu, ittihad-ı İslam için ömrünü vakfetmiş bu büyük insanı anlattı.

Programda genel hatları ile Salih Özcan'ın hayatına temas edildikten sonra hizmetlerine değinildi. Özcan'ın İttihad gazetesi, Hilal dergisi ve Hilal yayınevini kurmasıyla kültür ve yayıncılık dünyasına yaptığı büyük katkılardan söz edildi. Hilal dergisinde yazılarını yayımlayan Servet Gündoğdu, Salih Özcan'ın ümmet coğrafyasından haberler vermek için nasıl canla başla çaba sarfettiğini anlattı.

Salih Özcan

Birçok İslam âlimini Türkiye'ye davet edip ağırladı

Ümmet coğrafyasından mühim kişilerle kurduğu bağlantılarla, bugün İslam İşbirliği Teşkilatı'nın kurulmasına da ön ayak olan Salih Özcan'ın birçok İslam âlimini de Türkiye'ye davet edip ağırladığı ifade edildi. Bu bağlantıları kurarken hiçbir menfaat gözetmemesi bu tür ilişkileri mümkün kılmış.

Servet Gündoğdu, Salih Özcan'ı “samimi, nazik ve neşeli” olarak tasvir etti. Daha sonra Salih Özcan ile ilgili görüşlerini beyan eden ikinci isim Mehmet Fırıncı oldu. Fırıncı, Özcan için “Kur'an'a ve İslam'a hizmet etmek nasıl bir şeyse bunu elinden geldiği kadar yapan bir insandı” dedi.

Hilal yayınları bünyesinde gerçekleştirilen tercüme faaliyetleri

Programda Salih Özcan'ın yeğeni, uzun yıllar hizmetinde de bulunmuş Halil Özcan da hazır bulunmaktaydı. Yaptığı kısa konuşmasında Salih Özcan hakkında bir kitap hazırlandığını belirtti. Ayrıca Salih Özcan'dan anektodlar da paylaştı. Salih Özcan'ın, Risale-i Nur'ların Suudi Arabistan'da yasal olabilmesi için nasıl çaba sarf ettiğini aktarması Bediüzzaman'ın neden kendisini varislerinden biri olarak seçtiğini de gösterdi bir kez daha.

Son olarak konuşan kişi ise Mustafa Özcan'dı. O da Hilal Yayınları'nın yaptığı büyük hizmetten söz etti. Türkiye'de birçok müslüman âlim ve yazarın, Hilal yayınları bünyesinde gerçekleştirilen tercüme faaliyetleri sayesinde tanındığına dikkat çekti.

Program, izleyicilerden gelen sorular ve katkılardan sonra nihayete erdi.

 

M. Murtaza Özeren gitti, dinledi, aktardı

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 13:04
banner12
YORUM EKLE

banner19