Bir kitap, ömür boyu sürecek bir yolculuktur

Ekrem Demirli, Hz. İbn Arabî’nin düşüncesi üzerinden 'İnsan, Akıl ve Kalp İlişkileri' başlıklı bir konferansta konuştu. Ahmed Sadreddin etkinlikten notlarını aktarıyor..

Bir kitap, ömür boyu sürecek bir yolculuktur

Hazreti İbn Arabî’nin eserlerinin tercümesinde büyük emekleri geçen ve Ekberî ekolün temsilcilerini de Türk okuruna tanıtan Ekrem Demirli, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde Hz. İbn Arabî’nin düşüncesi üzerinden “İnsan, Akıl ve Kalp İlişkileri” isimli bir konferansta konuştu. Ekrem Demirli, konferans boyunca Cenab-ı İbn Arabî’nin en tanınmış eserlerinden biri olan, kendi tercüme ettiği Füsusu’l Hikem’i bir elinde tutarak konuştu.

Yaşadın ya, yetmez mi?

Montaigne'nin Denemeler isimli kitabında rastladığı bir ifadenin iki farklı yorumunu sundu Ekrem Demirli. “Yaşadın ya, yetmez mi?” ifadesini ele alan Ekrem Demirli, bu sözün diğer sözler gibi bakış açısına göre farklı manalar ifade edebileceğini söyledi. Montaigne’nin bu ifadesinin hazcılıktan ileri geldiğini ve yazarın burada hazcılığını yücelten bir tavır içerisinde olduğunu söyleyen Ekrem Demirli, mezkur sözün Cenab-ı İbn Arabî düşüncesine göre bakıldığında bambaşka bir anlama gelebileceğini vurguladı.

Fark etmek başlı başına nimettir

Hazreti İbn Arabî penceresinden bakıldığında bu sözün, yaşıyor olabilmeyi, Allah tarafından varlık sahnesine konan bir canlı olmanın şuurunu, hayatın içinde bir parça olabilmeyi fark etmek şeklinde yorumlanabileceğini söyleyen Ekrem Demirli, “Fark etmek başlı başına bir hikmettir. İnsan hiç bir şey yapmadan sadece yaşıyorken bile Cenab-ı Allah'ın bir çok esması ile çeşitli zaviyelerden yoğun bir münasebet içerisindedir. Bunun için uyanık olmak yeter.” diye konuştu.

İlim, amelle desteklenmeli

Ekrem Demirli, çeşitli eğitimlerden geçiyor olmamıza rağmen, okumuş, irfanlı bireyler olamadığımızı söylerken, Descartes’in bir sözüne işaret etti. Descartes’in "Eğer matematik öğreniyorsak, bu sadece matematiğin geçtiği alanlarda değil, diğer alanlarda da işimize yaramalı." dediğini bildiren Demirli, öğrenilen bilginin hayata tatbik edilebilmesi gerektiğini söyledi.

İnsanların sokakta ve çeşitli içtimai ortamlarda avam gibi olduğunu, oysa bir eğitim görmüş olanın hareketlerinin aldığı eğitime yakışır şekilde olması gerektiğine mizahi bir dille vurgu yapan Ekrem Demirli, İslam âlimlerinin ve bilginlerin ve hususiyle sufilerin öteden beri bunun üzerinde durduklarını, İbn Arabi Hazretleri ve daha bir çok İslam velisinin en çok dikkat çektiği hususların başında da bu konunun geldiğini ifade etti.

Kitap taşıyan eşek

İşe yaramayan bir bilginin insanın sırtındaki bir yük gibi olduğunu belirten Ekrem Demirli, Kur’an-ı Kerim’in de bu hususa muhteşem bir benzetmeyle dikkat çektiğini söyledi. Kitab-ı Kerimimiz’in bildikleri ile amel etmeyenleri, sırtında kitap taşıyan eşeklere benzettiğini hatırlatan Demirli şunları aktardı: “Bir eşek ister kitap, ister cevher taşısın, ne taşıdığından habersizdir. Bir yerden alıp başka bir yere götürür. Allah böyle olmamayı, ne taşıdığını fark etmeyi istiyor.”

Hemen, kolayca elde etmek istiyoruz”

Günümüz insanının bir çok şeyi olduğu gibi maneviyatı ve tasavvufu da hemen, kolay yoldan anlamak istediğine değinen Ekrem Demirli, “Hazreti İbn Arabî’yi anlamak için ne yapmam lazım” türünden sorularla kendilerine gelindiğini, oysa James Joyce’un Ulysses kitabının bile bir çok kitap ve Batı medeniyeti mirası üzerine inşa edilmiş bir metin olarak nitelendiğini söylerken, Füsusu’l Hikem’in bu kitabın dört katı bir altyapıya sahip olduğunu, dolayısıyla İbn Arabi Hazretleri’nin yalnızca bu eserini anlamak için, uzunca bir araştırma ve okumalar yapmak gerektiğini vurguladı.

Kitapla yolculuk kavramına yabancıyız”

Ekrem Demirli, bir kitabı hayat boyu okumak gerektiğini, eski zamanlardaki âlimlerin çoğunun bütün ömrünü bir kitaba vakfettiğini, ömrü müddetince o kitapla meşgul olduklarını ifade etti. Füsusu’l Hikem’in de böylesi kitaplardan olduğunu vurgulayan Demirli, “Füsusu’l Hikem, her zaman başka bir mana ifade eden bir kitap. Bugün Türkiye'de görüldüğü üzere biz, kitapla yolculuk kavramına sahip bir millet değiliz. Bir kitap, bir ömür sürecek bir yolculuktur aslında.” diye konuştu.

 

Ahmed Sadreddin haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2014 Perşembe 14:48 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 12:15
YORUM EKLE

banner19

banner36