Bir hurma kütüğü kadar bile olamıyoruz

Mehmet Emin Ay, Bursa’da Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin böyle bir davetine icabet etti ve öğrencilerle sohbet etti. Ahmet Serin notlarını aktarıyor.

Bir hurma kütüğü kadar bile olamıyoruz

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, İslami camianın yakından tanıdığı bir isim. O, Kur’an kıraatı ve söylediği ilahilerle bir döneme damgasını vurmuş isimlerden biri. Şu anda Bursa Müftüsü olarak görev yapıyor.

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, halkla iç içe olup onlarla sohbet etmeyi seven biri. Bu yüzden de onu vaaz kürsülerinde görmek mümkün sık sık. Zamanı olduğunda kendisine yapılan sohbet/konferans davetlerine gitmeyi kendisine düstur edinen Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, 25 Aralık Cuma günü Bursa’da Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin böyle bir davetine icabet etti ve öğrencilerle sohbet etti.

İçinde bulunduğumuz rebiyülevvel ayı dolayısıyla öğrencilere Hazreti Peygamberi anlatan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, sözlerine hamdele ve salveleyle başladıktan sonra “Geleneğimiz bize söze hamdele ve salveleyle başlandığında, o sözün bereketli olacağını söyler. O yüzden ben de sözlerime hamdele ve salveleyle başladım.” dedi. Kendisinin de bir imam hatipli olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, imam hatipli olmaktan gurur duyduğunu söyledikten sonra sözlerine “Ağaçların çiçek açtığı bir rebiyülevvel ayında Peygamberimiz dünyayı teşrif etti. Bizler Peygamberimizi canımızdan çok sevmeliyiz. Bunu bize Rabbimiz de böyle öğütler. Pekâlâ, Allah ve Resulünün bizim sevgimize ihtiyacı mı var? Elbette ki yok. Burada şöyle bir incelik var, o inceliği yakalamak gerek.” şeklinde devam etti.

Sevmeye ihtiyacı olan bizleriz

Müminlerin Resulü sevmelerindeki inceliğin ne olduğunu da şu sözlerle aktardı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay: “Hazreti Peygamber, Habibullah diye de bilinir. Bu sözcüğün iki anlamı vardır. İlk anlamı, Allah’ı çok seven demektir. İkinci anlamı ise, Allah tarafından çok sevilen demektir. Rabbimiz Peygamberimize 'Sen onların arasındayken Allah da onlara azap edecek değildir.' der. Bu, şu demektir: Kim ki Resulü çok severse onunla beraberdir. Çünkü kişi, sevdiğiyle beraber anılır, sevdiğiyle beraber haşrolunur. Biz de Resulü çok severek onunla beraber olmuş oluyoruz. Bu sevgi de bizi Allah’ın azabından uzak tutan bir kalkandır.”

İnleyen hurma kütüğü

Peygamber sevgisinin sadece insanlarda olmadığını, diğer varlıklarda da bu sevginin olduğunu birçok şahidi olan ve kayıtlara geçen bir olay üzerinden şöyle anlattı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay: “Ashabın tespit ettiği, kayıtlara geçen bir hatıra vardır. O hatıra da şöyledir: Peygamberimiz hutbelerini bir hurma kütüğüne çıkarak okurdu. Bir hanım sahabe, Peygamberimizin hutbelerini okuması için üç basamaklı güzel bir minber yaptırır. Hurma kütüğünü de mescidin uzak bir köşesine götürüp atarlar. Peygamberimiz hutbe için geldiği mescitte minberin üçüncü basamağına çıkıp söze başladığında, içerden çocuk inlemesine benzer bir ses duyulur. Bu inleme-ağlama sesinin ne olduğunu herkes merak eder. Sonunda Peygamberimiz bu sesin nereden geldiğini anlar ve minberden aşağıya inerek hurma kütüğünün yanına gider. Ses, kütükten gelmektedir. Peygamberimiz kütüğü bir çocuğun başını okşar gibi okşar ama ses yine kesilmez, iç çekişlerle devam eder. Sonra Peygamberimiz o kütüğü kucağına alır ve yavaş yavaş okşamaya başlar. Bu okşamalarla teskin olan kütük de inlemesini azaltır ve bir süre sonra da susar. Sonra peygamberimiz o kütüğü yerine bırakır ve sahabe de o kütüğü mescidin kumlarına defneder. Yıllar sonra Hasan Basri Hazretleri bu olayı ağlayarak anlatır ve ‘Bir hurma kütüğü kadar bile olamıyoruz.’ der. Evet, Allah kendisini ve Resulünü sevenleri asla unutturmaz, bir hurma kütüğü olsa bile.”

Şeytanın hedefindeki kitle

Gençlerin, enerjileri ve güçleri dolayısıyla herkesin hedefinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, gençleri asıl hedef alanın şeytan olduğunu söyledikten sonra onlara şu öğüdü verdi: “Yunus, Mevlana gibi kişileri unutmadık. Onlardan daha zengin, daha şöhretli olan kişileri ise unuttuk. Onları unutmama sebebimiz, onlardaki Allah sevgisidir. Allah, kendisini sevenleri unutturmaz. Sizler gençsiniz ve şeytanın da hedefindesiniz. Kalbinizden Allah ve Peygamber sevgisi, dilinizden salat ve selam eksik olmadığı sürece şeytan size bir şey yapamaz. O yüzden ey gençler, Allah ve Resulünü çok anın, onu ananlarla birlikte olun.”

Mehmet Emin Ay, Kur’an-ı Kerim kıraat ederek sözlerini bitirdi.

 

Ahmet Serin bildirdi

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 11:24
YORUM EKLE

banner19