Bir büyük sanatkâr sultana vefa borcu

‘Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz’ sergisini gezerken aslında ne büyük ve sanatlı bir mazinin üzerinde yaşadığınızı daha iyi idrak ediyorsunuz..

Bir büyük sanatkâr sultana vefa borcu

 

Uluslararası Kültür Sanat Derneği’nin 5-20 Ekim 2013 tarihleri arasında Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde düzenlemiş olduğu “Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz” resim sergisi, yaşadığı trajedili dönemlerde bir Osmanlı padişahının hiç bilinmeyen bir yönünü gün yüzüne çıkarıyor. Sergiyi gezerken muhteşem bir mazinin sizde bıraktığı büyük bir coşkuya kapılıyorsunuz.

Ne hazindir ki Sultan Abdülaziz’e ait olan bazı resimlerin bugün orijinalleri Polonya’da Krakow müzesinde yer almakta. Bir diğer hadise ise bugüne kadar eskizlerinden birinin Harbiye Askeri Müzede, diğerlerinin de Dolmabahçe Sarayı koleksiyonlarında yer alıp eserlerin ve eskizlerinin Chlebowski’ye ait olduğunun düşünülmesidir. Aradan geçen uzun bir zaman diliminden sonra eserlerin Sultan Abdülaziz’e ait olduğu tespit edilmiş.  Serginin küratörü Lütfi Şen, hazırlanan sergi katalogundarRessam bir padişah olarak Abdülaziz’in bir portresini çizmiş.

Osmanlıda ilk resim atölyeleri onun zamanında açılmış

Sultan Abdülaziz sadece resimle uğraşmamış, ressam yetiştirmek için de gayret sarfetmiş. Döneminde birçok ilkler de yaşanmış. Bugün İstanbul’da bazı kamu binalarında görülen aslan, kaplan, boğa gibi heykeller Abdülaziz zamanında Pierre Louis ve arkadaşlarına sipariş verilerek yaptırılmış. Yine bu dönemde ilk defa resim atölyesi açılmış ve talebe yetiştirilmeye başlanmış. Doğal olarak da ilk resim sergisi bu dönemde yapılmış. Hazırlanan sergiyle vefatından 137 yıl sonra bir büyük sanatkâr sultana vefa borcu da yerine getirilmiş oluyor.

Hem sergiyi gezerken hem de sergi katalogunu temaşa ederken aslında ne büyük ve sanatlı bir mazinin üzerinde yaşadığınızı daha iyi idrak ediyorsunuz. Sergi katalogunda bir başka altı çizilerek okunması gereken metin ise serginin danışmanlığını yapan Ömer Faruk Şerifoğlu’na ait. Osmanlı sarayında her biri birbirinden mahir sanatkâr sultanların geçişini özetleyen Şerifoğlu, iş Sultan Abdülaziz’e gelince onun yaptığı tablolarla ilgili şu cümleleri kurmaktan kendini alamaz: “Tasavvurun ötesinde, elinin ve emeğinin olduğuna kuşku yoktur.” Özellikle sanat tarihimizde henüz hak ettiği yerde bulunmayan Sultan Abdülaziz için yine “gerek şiirlerinden, gerekse çizim ve bestelerinden hassas ve çağını yakalayan bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır.” ifadesini kullanıyor Şerifoğlu.

Size tavsiyem sergi bitmeden eskizler ve tablolar arasında mazinin sayfaları arasında kısa da olsa bir yolculuğa çıkmanız. Eminim çok şey kazanacaksınız.

 

Kâmil Büyüker, sergiyi gezdi ve yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2013, 16:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13