Bilal-i Habeşiler Cemiyeti genel kurulundaydık

Kısa adı TASU olan Türkiye’deki Afrikalı Öğrenciler Birliği ilk genel kurulunu Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yaptı.. Şerafeddin Tübu Dede de oradaydı.

Bilal-i Habeşiler Cemiyeti genel kurulundaydık

 

Kısa adı TASU olan Türkiye’deki Afrikalı Öğrenciler Birliği geçtiğimiz sene Eyüp Sultan Belediyesi Meclis Salonunda bir kongre yapmış, kongrede genel başkanlığa Kamerunlu Hamza Adil getirilmişti. Afrika’nın sömürülmesinin önüne geçmek için Afrika Birliği’nin çekirdeğini oluşturma amacıyla kurulan derneğin ilk genel kurul toplantısı geçtiğimiz günlerde Fatih’teki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapıldı.TASU Türkiye'deki Afrikalı Öğrenciler Birliği

Burs almak kölelik gibi bir şey

Geleceğin Kamerun Cumhurbaşkanı olacağını umduğumuz TASU başkanı Hamza Adil kardeşimiz gerçekten çok orijinal bir kişi… Petrol mühendisliğinde okuyan Hamza, Türkiye’de hiçbir yerden burs almıyor. Bunun sebebini kendisine sorduğumda; “Türkiye’de dernek ve vakıflar burs verirken kendi toplantılarına katılmayı ve bir takım şeyleri şart koşuyorlar. Kendilerine adam çekmek için burs veriyorlar. Allah rızası karşılıksız burs veren yok” demişti. Hamza Adil bunun bir çeşit köle olmak olduğunu da söylemişti ki ben de ona kesinlikle katılıyorum.

Çatı katı tahsis edilmiş

Hamza Adil, mert bir şekilde bildiğini savunan samimi bir mümin… Hamza Adil’in bu tarz samimi yaklaşımlarından dolayı her daim kendisini destekliyoruz. Kendisi bizi TASU’nun genel kuruluna davet ettiğinde de büyük bir memnuniyetle davetine icabet ettik. Fatih Belediyesi onlar için Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nin çatı katındaki salonu tahsis etmiş. Keşke daha güzel bir yer tahsis etmiş olsaydı, misafirperverliğimizi göstermek adına daha güzel olacaktı.

350 üyesi olan bir derneğiz

Program bir öğle vakti başladı. İlk olarak TASU başkanı Hamza Adil bir konuşma yaptı. Konuşmasında genel kurula katılan tüm Afrikalı öğrencilere teşekkür eden Hamza Adil, hususan İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Aykaç Bey’e, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Sümer Bey’e ve Eyüp Sultan Sibyan Mektebi Sorumlusu Dr. Mehmet Emin Bey’e katılımlarından ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti. Özellikle bu konferans salonunu tahsis eden Fatih Belediyesi yetkililerine de ayrıca teşekkür etti.

TASU’nun Türkiye’nin çeşitli yerlerinde okuyan kayıtlı 350 tane üyesi olduğunu belirten Hamza Adil sözlerine şöyle devam etti: “Biz TASU olarak Türkiye’deki Afrikalı öğrencilerin birbirlerini tanımaları, kaynaşmaları için ve öğrencilerin sorunlarına çareler aramak amacıyla faaliyetler yürütüyoruz. Öğrenci kardeşlerimizin mezuniyet sonrası kariyer planlamasını yapmalarına da yardımcı oluyoruz.”

Yeni Afrika, yüksek kararlılığı olan Afrikalılar ve gerçek Afrika âşıkları tarafından inşa edilecektir

TASU Türkiye'deki Afrikalı Öğrenciler Birliği

Özel motivasyona, yüksek hedeflere ve kararlı adımlara önem verdiklerini söyleyen Hamza Adil, üyelerine toplantılara gelmeleri ve bu kardeşlik organizasyonuna destek vermeleri konusunda çağrıda bulundu. Bu konunun Afrika’nın geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Hamza Adil, “Yeni Afrika, yüksek kararlılığı olan Afrikalılar ve gerçek Afrika âşıkları tarafından inşa edilecektir” dedi.

Başkan Hamza Adil’in konuşmasının ardından çeşitli dernek yetkilileri kısa konuşmalar yaptılar. Bunun ardından Afrika ülkelerini tanıtan bir sunum izlettirildi. Sunumun sonrasında Fatih Belediyesi başkan yardımcısı Hasan Sümer Bey kısa bir konuşma yaptı. Yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi: “Çok değerli Afrikalı öğrenci kardeşlerim ve diğer misafirler. Bu kardeş kıtanın geleceğinde söz sahibi olacağını umduğumuz seçkin insanların burada olduğunu düşünüyorum. Sizlere hiçbir zaman cesaretinizi ve iyi niyetinizi kaybetmeden yolunuza devam etmenizi tavsiye ediyorum.”

Bilal-i Habeşiler cemiyeti hayırlı olsun

TASU Türkiye'deki Afrikalı Öğrenciler Birliği

Bu konuşmanın ardından Alvarlı Efe Hazretlerinin yanında yetişen Şerafettin Tübu Amca bir konuşma yaptı. Böyle bir toplantıya kendisini getirdikleri için çok memnun olduğunu ifade eden Şerafettin Amca; “Bizi buralara davet eden kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bu Bilal-i Habeşiler cemiyetine gelmiş olduğum için çok memnun oldum” dedi. Dualar ederek konuşmasını bitiren Şerafettin Amca, bu cemiyete çalışmalarında Allah’tan kolaylıklar niyaz etti.

İstanbul İl Milli Eğitim camiası her türlü desteğe hazır

Son olarak İstanbul İl Mili Eğitim Müdürü Yardımcısı Süleyman Aykaç Bey’in yaptığı konuşma ile program nihayete erdi. İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız Bey’in selamını ileterek sözlerine başlayan Süleyman Aykaç Bey, il milli eğitim müdürlüğü olarak TASU’nun davetine icabet etmekten dolayı çok memnun olduklarını söyledi. Ülkesinden çok uzaklarda bir yerlerde öğrenci olmanın zorluklarını tahmin edebildiğini söyleyen Süleyman Aykaç Bey şunları söyledi: “Ülkemizde okuyan tüm öğrenci kardeşlerimiz bizim için çok kıymetlidir. Onların her türlü sıkıntısı ve sorunu bizi birinci derecede ilgilendirmektedir. Bu konuda tüm öğrenci kardeşlerimiz her türlü görüş, istek ve önerilerini bizlere bildirebilirler. Biz de onlara elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız.”

Bu konuşmanın ardından program sunucusu TASU’nun sloganını hatırlattı: “Verilirse el ele, erişilir her yere!” Afrika’nın dört bir yanından gelen öğrenciler birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra kuliste ikramlar eşliğinde sohbet etme imkânı buldular.

 

Aydın Başar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 14:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet er
ahmet er - 7 yıl Önce

Aslında Şerafettin Hoca bir cümlesi ile hepimize ders vermiş.Afrikalılar değil ..''Bilal-i Habeşiler'' Cemiyeti.Bölgesel, etnik, veyahut bir başka kimlik aramamıza lüzüm yok. Asr-ı Saadette hepimize yetecek örnek var. Kimisi hz.Hamzalar olur kimi Ebu Zerler.İstikamet sahibi insanlar hocalarımız.

banner19

banner13