Beyazay Kur'an okuma yarışması yaptı

Görme engelli dostlarımızın yaptıkları güzel işlere şahit olmak ne güzel bir şey. Aydın Başar, Beyazay’ın kongresindeydi.

Beyazay Kur'an okuma yarışması yaptı

 

Görme engelli üç ağabeyimizle haftada bir ya da iki kere görüşme imkânımız oluyor. Bu ağabeylerim abdestli namazlı çok iyi insanlar… Onların azimlerini, gayretlerin görünce hayata başka bir gözle bakmaya başlıyoruz. Onlarla irtibat halinde olmanın kazandırdığı güzellikleri saymakla bitiremeyiz. Mesela en başta, onların görmedikleri halde Kur’an okuma azimleri, namazı ihmal etmemeleri bizi utandırdıkça utandırıyor. Hele bir de namazı camide kılma hassasiyetleri bizi tam da yerin dibine sokuyor.

Biz daha hızlı nasıl yaşarız(!) diye düşünürken onlar hayatı yavaşlatıyorlar

Sonra onların bu halleri bize “şükür” mefhumunu yeniden hatırlatıyor. Şikâyet etme diyor, akıllı ol diyor, şükret diyor… Onları tanımanın en önemli faydasını ise birlikte bir yerlere gittiğimizde kavrıyoruz. Çünkü onlar yürürken kolumuzdan tuttuklarında, bize kendilerini tam anlamıyla teslim olmuş oluyorlar. İşte bunun anlamı dostluktur. Sana güveniyoruz, “nereye götürürsen gideriz” manasında… Sonra onlarla hızlı yürüyemiyoruz kalabalık caddelerde… Bizim gibi oradan oraya acele ile savrulan insanlar için bu, hayatın yavaşlatılması demek… Durmak, düşünmek, tefekkür etmek demek… Dahası, teslim olmak demek, huzur bulmak, sükûnete ermek demek…

Gören insanlar da derneğe üye olabiliyormuşBeyazay Derneği

İşte bu kıymetli ağabeylerimden Celal Çevik Ağabey ile Taksim’deki Türkiye Beyazay Derneği’ni ziyarete gittik. Ardından Taksim metrosunda gerçekleşen Beyazay Derneği’nin İstanbul kongresine katıldık. Orada görme engelli güzel insanlarla tanıştık. Bir şeyi yeni öğrendim ki derneğe üye olanların tamamı görme engellilerden oluşmuyor. Onlara destek olmak için üye olan ve faaliyetlere katılan gören insanlar da var. Allah hepsinden razı olsun.

Senin bir saatini alan bir iş başkasının hayatını değiştirebilir

Oraya gittiğime çok memnun oldum. Kongre olması hasebiyle saygı duruşuna yakalanmam haricinde olumsuz bir şey olmadı. Bir de bazı konuşmacıların lafı çok uzatmaları haricinde… Malum, dernekçiler konuşmayı çok severler. Bu dostlar da maşallah uzattıkça uzattılar. Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva Bey ve İl başkanı Mehmet Çelenk Bey ise kısa ve öz birer konuşma yaptılar. Lokman Ayva Bey konuşmasında özetle şunları söyledi:

Beyazay Derneği“Dernek faaliyetlerine katılmak fedakârlık isteyen bir iştir. Her dernek mensubu insanlara güzel bir mesaj vermektedir. O da ‘başkaları için çalışmanın gerekli olduğu’ mesajıdır. Ekonomide ‘marjinal fayda’ diye bir tabir vardır. Bunu bir örnekle anlatayım. Çok aşırı susadınız, yemek yediniz ama su içmediniz, ağzınız diliniz birbirine yapışmış. Böyle bir zamanda içeceğiniz bir bardak su ne kadar önemlidir öyle değil mi? Bundan sonra içeceğiniz ikinci bardak su birinci kadar kıymetli midir? Birincisinin getirdiği kadar size fayda vermez. Üçüncü bardak su ise birincisinin yerini tutmadığı gibi ikincisinin de yerini tutmaz. Dördüncü, beşinci bardağı içtiğinizde bunların kıymeti kalmaz. Bunu şuna uyarlayalım. Benim diyelim ki bin liram var, arkadaşımızın da yüz bin lirası olsun. Arkadaşımız yüz bin lirasından bin lirasını bana verse ne olur? Benim servetim iki kat artar ama onu bu verdiği para etkilemez. Onun servetinde sadece yüzde bir oranında azalma olur. İşte bu İslamiyet’in geliştirdiği zekât yöntemidir ve muhteşem bir sosyal gerçekliktir. Bu mantıkla dernek faaliyetlerini incelersek, ne yapıyorsunuz, derneğe bir saat vakit ayırıyorsunuz. O bir saat sizin için önemli olmayabilir ama bu faaliyetlerden faydalanan birisinin hayatını değiştirir.”

Kabartma Kur’an okuma yarışması yaptık

Bu konuşmadan sonra İstanbul şube başkanı Mehmet Çelenk Bey yirmi yıl kadar önce kurulan Beyazay Derneği’nin bugün itibariyle elli kadar şubesi olduğunu söyledi. Geçen yıl hükümet tarafından 300 bin ‘ailesinin bakımına muhtaç’ özürlünün maaşa bağlandığını söyleyen Mehmet Çelenk Bey bunda Lokman Ayva Bey’in çok emeği olduğunu ifade etti.  İstanbul şubesi olarak Marmaray’ı gezdiklerini ifade eden Mehmet Bey yeraltı Boğaz gezisi yapmaktaki maksatlarının bu projeyi yapanlara ‘engellileri unutmayın’ mesajı vermek olduğunu söyledi.  Yine dernek gezileri çerçevesinde Adnan Menderes’in yargılandığı Yassıadayı ziyaret ettiklerini söyledi.

Mehmet Çelenk Bey bir de çok önemsedikleri bir konudan bahsetti. Görme engelli erkekler arasında kabartma Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasını geleneksel hale getirmek amacıyla İstanbul Yeni Cami’de bir yarışma yaptıklarını ifade etti. Biz de Beyazay Derneği’nin bu tür faaliyetlerini artırmasını ve görme engelli kardeşlerimizin, ağabeylerimizin kalp gözlerini açacak bu neviden faaliyetlere ağırlık vermesini umut ediyoruz.

 

Aydın Başar aktardı

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2012, 14:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13