Ben ve Hayat ve Ölüm'ü okuyup geldiler

Rasim Özdenören dün Çapa AÖL'nde genç zihinlerle çok verimli bir söyleşi geçekleştirdi.

Ben ve Hayat ve Ölüm'ü okuyup geldiler

 

İstanbul’da dün İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Okullar Yazarlarla Buluşturuluyor” projesi kapsamında düzenlenen organizasyonda, Rasim Özdenören, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nde yaşatmış olduğu heyecan ile liseli öğrencilere dışarıdaki güzel hava nedeniyle tatil günü gibi hissedilen günü bayram tatiline çevirdi.Rasim Özdenören Çapa AÖL'ndeydi

Organizasyonda Çapa AÖL öğrencilerinin yanı sıra, birçok okuldan gruplar halinde katılım gösteren öğrenciler de dikkat çekti. Fatih, Kuleli, Bağlarbaşı gibi uzaklı yakınlı semtlerde bulunan okullardan gelen öğrencilerin katılımıyla okulun 450 kişilik konferans salonu tamamen doldu.

Ben ve Hayat ve Ölüm kitabını okumuşlardı söyleşiden önce öğrenciler

Konferans, öğrencilerin hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimiyle başladı ve ardından Asım Gültekin’in moderatörlüğünde söyleşi kısmına geçildi. Açık konuşmak gerekirse son zamanlarda üniversitelerde dahi rastlayamadığımız bir profesyonellik ile sürdürülen söyleşide, liseli öğrencilere haklarını teslim etmemiz gerekiyor. Çok iyi hazırlanmışlardı. Böylesi dolu dolu söyleşilere hasret kalan bizler bu tabloyu ayakta alkışladık.

Bu hususta haklarının teslim edilmesi gereken bir diğer grup ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve görevli öğretmenlerdi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce söyleşiden günler önce öğrencilere Rasim Özdenören’in Ben ve Hayat ve Ölüm kitabının dağıtılması sayesinde öğretmenlerin eşliğinde ön Rasim Özdenören Çapa AÖL'ndeydiokuma yapan gençlerin, yazarı taze bir okuma sonrasında karşılamaları söyleşiye kuvvet kattı. Bu doğrultuda, öğrencilerin sorularındaki niteliğin, Rasim Özdenören’in samimiyetiyle buluşmasıyla, yaklaşık bir buçuk saati aşan kaliteli bir söyleşi gerçekleştirildi.

Bir yazı nasıl ortaya çıkar, gençlere bunu da anlattı Özdenören

Rasim Özdenören konuşmasına geçmiş günlerini yâd ederek, “Biz okumaya, yazmaya başladığımız dönemlerde; dergilerden, kitaplarından tanıdığımız yazarları ulaşılmaz, bizlerden çok farklı kişiler zanneder, eserlerini ise, hâşâ gökten zembil ile inmiş belgeler zannederdik. Siz gençler bu nedenle çok şanslısınız. Birçok yazarla tanışma fırsatı buluyorsunuz. Bunun değerini bilin” temennileriyle başladı.

Öğrencilerden gelen bir sorunun ardından Özdenören, yazmaya başlamasını tetikleyen unsurları anlatırken genç beyinlere adeta nitelikli yaşamanın formüllerini sundu. Özdenören, yazarların fenomenlerin ardındakilere ulaşmak isteyen,  bu görünen şeylerin arkasında bir oluşum süreci olduğunu ve bu sürecin işleyiş sisteminin çözülmesi gerektiğini savunan meraklarının, bazı ölçülerdeRasim Özdenören Çapa AÖL'ndeydi aydınlandıktan sonra, toplumsal hassasiyetlerle birleştiğinde, yazının ortaya çıkmaktan başka bir çaresi kalmadığını anlatırken, salonda bulunan herkesi düşünmeye sevk etti.

Katılımcıların yaş grubu göz önünde bulundurularak söylemek gerekirse, çok verimli geçen söyleşi, Rasim Özdenören’in gençleri fazla yormama gibi ince bir düşüncesiyle sonlandırıldı. Özdenören, söyleşinin ardından bir süre okurlarıyla beraber özel sohbet etme ve kitap imzalama nezaketinde bulunduktan sonra salondan ayrıldı.

Söylemeden geçemeyeceğiz; bu günden sonra, önümüzdeki günlerde de bu proje kapsamında devam edecek organizasyonlar bizi şimdiden heyecanlandırmaya başladı.

 

Selim Sina Berk haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 12:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13