Bayazıt kitap fuarında okuru neler bekliyor?

Ramazan’ın arefesinde, dün sabah açıldı Bayazıt Kültür ve Kitap Fuarı. Habercimiz Mehmet Emir, orada not tutanlar arasındaydı.

Bayazıt kitap fuarında okuru neler bekliyor?

 

Bayezıt Kitap Fuarı’nın 31.’si, sâde bir merasim,  Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Hoca ile dün çekti besmelesini. Görmez Hoca, yayıncılıktaki nâkıslığımızdan dem vurdu özetle.Beyazıt kitap fuarı

Konuşmaların ardından Türkiye Diyanet Vakfı, saat 11.30’da her sene olduğu gibi bu sene de bütün kitapsever -ve hatta Ramazan fuarının en çok satılan kitabı Kurân-ı Kerim’i merkez aldığımızda kitapperestlere- fuar kapılarını “oku!” sloganıyla açtı. Gazetecilerle birlikte fuara giren protokol, yayıncıların ilk velinimetiydi.

Bizse hemen Ramazan öncesinde, mübarek ayın sonuna kadar devam edecek fuarda sizlerin ne bulup bulamayacağıyla ilgili bilgi edinip meraklarımızı gidermek için görüştük kısa kısa, Türkiye Diyanet Vakfı 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuar Müdürü Osman Sarıköse ile.

Dunyabizim.com’dan geliyoruz.

Oo, hoşgeldiniz!

Hocam bu sene fuârımızın kaçıncı senesi?

31.

Kaç yıldır Bayezıt’ta?

28 sene Sultanahmet’te tertîb ettik, Bayezıt’ta 3 senemiz.

Bu sene kaç yayıneviyle başladınız fuara?

155 stantta 160 yayıneviyiz.

Fuarın vizyonuyla girelim o zaman, hangi yayınevlerine açtı kapılarını, açıyor?

Fuarımızın ismi daha önceleri Dini Yayınlar Fuarı idi. Ancak bu ihtivadaki yayınevlerimizin kültür yelpazesini genişletmesi, millî, tarîhi, edebî birçok kulvarda ürün vermesiyle ismimizi Türkiye Kitap fuarı olarak değiştirdik. Bilvesile kapımız bu değerlerimizle çatışmayan tüm renklerimize açık.

Küçük kitabevleri ekonomik mâniâlarla TÜYAP fuarda barınamıyor maalesef. Bayazıt bu yayınevlerini de teşvik eder mi?

Tabi, hepsini teşvik ve davet ediyoruz.

Peki. Okurlar fuar boyunca kitap temini haricinde ne tür etkinliklerden istifâde edebilecek? Kısaca özetler misiniz?

Tabi. Hemen fuar çadırımızın yanında belediyemizin tahsis ettiği sahne var. Burada konuklarımıza Türk tasavvuf mûsıkîsi tattıracağız geldiklerinde. Burada etkinliklerimiz olacak. Ayrıca Eskader’le yaptığımız organizasyonla, Ramazan boyunca her gün saat 18.00 ile 19.00 arasında 26 farklı yazarımızı okurlarıyla buluşturacağız. Yayınevlerimiz imza günleri de yapacak ve biz burada konuklarımıza kitap indirimi de temin edeceğiz. Tüm yayınevlerini indirim ve kampanyaya teşvik ediyoruz.

Eyvallah hocam, teşekkür ederiz. Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mıdır kültür takipçilerine?

Burada daima yenilenen güncel yayıncılık ve uygun fiyat var. Kitabı okumayan, az okuyan bir milletiz. Bütün takipçilerimizi “oku!” çağrısına, buraya davet ediyoruz.

 

Mehmet Emir Bahadıroğlu kısa kısa sordu

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2012, 13:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13