Batının ilmi Batının mı, kimin?

TOKAD seminerlerinde İsmet Özel'in 'Üç Mesele' kitabı tahlil edildi.

Batının ilmi Batının mı, kimin?

TOKAD’ın (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği) haftalık seminerlerine İsmet Özel’in “Üç Mesele” adlı kitabının değerlendirilmesiyle devam edildi.

tokad.jpgKitabı tahlil eden Leyla Sağlam, kitabın İsmet Özel’in sosyalizmden İslam’a yeni geçtiği bir dönemde yazıldığını ve bu yüzden kitabın Batı düşüncesine karşı toptan bir reddiyeyi içerdiğini söyleyerek başladı. Buna karşın kitapta Müslümanların batılılaşma sürecine dönük nasıl bir tavır alması gerektiğine dair önemli ipuçları veren bir kitap olduğunu söyledi.

Müslümanların “Üç Mesele”si

Kitabın ismini oluşturan “Üç Mesele”den birincisinin “teknik” olduğunu söyleyen Sağlam, Özel’in tekniğe yaklaşım şeklini açıkladı. Tanzimat’tan bu yana Müslümanların zihninde yer eden Batının bilimini ve tekniğini alalım; ancak kültürü ve medeniyeti onlara kalsın yaklaşımının yanlışlığını anlatan Sağlam, teknolojinin onu üreten zihinden ve o zihnin ürettiği alete yüklediği değerden bağımsız düşünülemeyeceğini, dolayısıyla bir teknolojik aletin transferinin aynı zamanda bir değer transferi anlamına geldiğini belirterek, İsmet Özel’in kitapta Batının ya toptan kabul ya da toptan reddedilebileceğine dair görüşlerini aktardı.

TOKADİkinci kavram olan “yabancılaşma” kavramınınsa İsmet Özel’de olumlu bir anlam içerdiğini belirten Sağlam, Müslüman’ın kendisini modern düşünme kodlarından kurtarabildiği, zihnini modern dönemin mantık örgüsünden koparabildiği ölçüde modern dünyaya yabancılaşacağını, bunun da gerekli olduğunu vurguladı. İsmet Özel’in bu yabancılaşmayı dünyadan bir kopma olarak görmediği, Müslüman’ın dünyayı yakından takip etmesi gerektiği; ancak düşüncesini de Kuran ve sünnet çerçevesinde kurması gerektiğini söyledi.

‘Medeniyet’in olumsuz yanları reddedilmeli

Üçüncü mesele olan “medeniyet” konusunda ise Müslümanların amacının bir medeniyet kurmak olamayacağını belirten Sağlam, İsmet Özel’in de medeniyete olumsuz bir anlam atfettiğini belirtti. İslam medeniyeti dendiğinde akla Emevi, Abbasi ve Osmanlı saraylarının geldiğini ve bu saraylarda sefahatin, şatafatın, lüksün ve pek çok aşırılığın yaşandığını, bunun Müslümanlar için yeniden diriltilecek bir şey değil aksine reddedilecek bir durum olduğunu söyledi.

Konuşmasının son bölümünde Leyla Sağlam İsmet Özel’in son yıllarda Türkçü bir çizgiye kaydığını ve yıllar öncesinden böylesi önemli tespitler yapmış bir insanın ve büyük bir şairin bugün böylesi fikirleri savunuyor olmasının ilginç bir durum olduğunu belirtti.

 

Elif Aydın Tokat'tan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2011, 22:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Murabıt
Bülent Murabıt - 5 yıl Önce

İsmet Özel'den Allah razı olsun.

Habil
Habil - 10 yıl Önce

Leyla Sağlam'ın sunumunu dinlemek isterdi.. tebrik ediyorum kendisini, devamını bekliyoruz inşallah :)

Habil
Habil - 10 yıl Önce

Leyla Sağlam'ın sunumunu dinlemek isterdi.. tebrik ediyorum kendisini, devamını bekliyoruz inşallah :)

ajkut tuzi
ajkut tuzi - 10 yıl Önce

İsmet Özel Anap'ı anlayanlar beni nasıl anlasın" demişti. Ablamızın niyetinin halis olduğundan şüphem yok ama anlaşılan ablamız da anlayamamış İsmet Özel'de Türkçülüğün ne manaya geldiğini? Bosna savaşı başladığında miloşeviç "Türkleri öldüreceğiz" demişti, orada ırk anlamında hiç Türk yaşamadığı halde. miloşeviçin bile anladığı Türk=Müslüman hakikatini bugün Türkiye'de anlayamayan ve anlaşılmasını istemeyen bir çok insan yaşamakta ve kelam etmekte. Vesselam

murat
murat - 10 yıl Önce

İsmet Özel'in Türkçü olduğuna inanıp 'Üç Mesele' yi okumak!

beytullah emrah
beytullah emrah - 10 yıl Önce

habil, çekinecek birşey yok. "annemi dinlemek isterdim" de diyebilirdin...

Mehmet E
Mehmet E - 10 yıl Önce

Uc Mesele onemli bir yapit. Eger Uc meseleyi degerlendirirken Ozel'i "Turkcu" tanitmak istiyor, sosyalizmden islama gecisini anlamli buluyor, su an takindigi tavri ilginc sayiyorsaniz. Ya ihmalkar okumussunuzdur ya da insanlarin ilgisini onlemek niyetindesinizdir. Ozel, Muslumanlarin gavurlastigi bir devirde cok basit bir soruyla yuzlestiriyor bizi "Musluman misin? Gavur musun?".

Batiya toptan reddiye sosyalizmin degil, Islam itikadinin geregidir.

Abdullah Bektaş
Abdullah Bektaş - 10 yıl Önce

İlginç olan, insanların İsmet Özel'in kitaplarını okuyor olmaları ve fakat asla anlamaya-anlaşmaya-an'da bulunmaya-andaş olmaya yanaşmamalarıdır.

banner19

banner13

banner26