Başörtüsü Platformları buluştu!

Konya yılın en anlamlı buluşmalarından birine, örtü için direnen onurlu platforma ev sahipliği yaptı!

Başörtüsü Platformları buluştu!

Konya yılın en anlamlı  buluşmalarından birine ev sahipliği yaptı. Türkiye çapında her cumartesi başörtüsüne özgürlük için bir araya gelen Başörtüsü Platformları Konya’da buluştu. 13 Kasım 2009 tarihinde Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Başörtüsü Platformlarının temsilcileri katıldı.  

Direniş Büyüyor  

Başörtüsü yasağının Türkiye gündeminde artık kendine yer bulmakta zorluk çektiği günlerdeyiz. Bu “saçma” yasağı ülke olarak kanıksadık.  Durumdan şikayetçi olan nerdeyse kalmadı.  

İşte böyle bir ortamda Türkiye’nin dört bir tarafında her hafta başörtüsüne özgürlük için birileri direnmeye devam ediyor ve bu direniş halkası günden güne büyüyor.  

 Buluşmaya Katılan Şehirler 

Afyon, Akşehir, Akyazı, Ankara, Antalya, Batman, Bilecik, Bozüyük, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Isparta, İstabul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Sakarya, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak-Ereğli     

Protesto Değil Direniş 

İstişare toplantılarının da gerçekleştirildiği buluşmada yapılan panelde Nuray Canan Bezirgan, Kadrican Mendi, Nigar Gümrükçüoğlu, Fuat Değer ve Ali Küçük başörtüsü yasağı hakkında konuştular.  

Yoğun bir katılımın gözlendiği programda başörtüsüne özgürlük için yapılan eylemlerin protesto olarak değil de neden direniş olarak adlandırıldığı  izah edildi. Platformlarda sayının değil sürekliliğin önemine vurgu yapıldı. Daha önce milyonların katıldığı eylemlerin herhangi bir sonuç vermediğine dikkat çekildi.  

Filistin’e özgürlük ve başörtüsüne özgürlük arasında herhangi bir farkın olmadığını  dile getiren konuşmacılar,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görülen Leyla Şahin davasının aleyhte sonuçlanmasına karşın başörtüsü yasağının dünya gündemine gelmesi bakımından yaptığı etkiye işaret ettiler.   

Bursa’dan Gelen Güzel Haber 

Çocukların artık bedel ödememek üzere yetiştirildiğinin ve bilinçli olan az sayıdaki gencin de ilk fırsatta direnişi terk ettiğinin altının ısrarla çizildiği panelde, platformların sayısının artırılması konusunda özverili olunması gerektiği sıkça dile getirildi.  

Konuşmalar esnasında Bursa’dan gelen bir haber salonda büyük bir heyecan dalgası oluşturdu. Bursa Başörtüsü Platformu’nun her ayın ilk cumartesi direnişe katılacağı haberi salondakiler tarafından alkışlarla karşılandı. 

“Başıma bir şey gelmeyecekse Atatürk’ü sevmiyorum!” çıkışıyla gündeme gelen ve "Başımı kesseniz başörtümü alamazsınız!" diyen Nuray Canan Bezirgan buluşmanın en dikkat çeken ismiydi. O’nun yanı sıra Van Başörtüsü Platformu adına konuşma yapan Fuat Değer’in de bende özel bir yeri vardı. Başörtüsü yasağının iyice küllendiği günümüzde, her hafta Van’da yüzlerce insanın başörtüsüne özgürlük için bir araya geldiğini görmek beni heyecanlandırıyordu.  

Grup YürüyüşBir Başkadır Özgürlük Türküsü 

Konuşmacılardan hemen sonra sahneye çıkan Grup Yürüyüş yeni çıkan albümü Adanış Günü’nden birkaç şarkı okudu. Program hep birlikte söylenen Özgürlük Türküsüyle sone erdi ve bir sonraki gün Konya Kayalıpark’ta yapılacak olan ortak basın açıklamasında buluşmak üzere sözleşildi. 

Salonda Kurtuba’dan Süleyman Gökmen, Kainata Mektup’tan Cihad Meriç, Perde’den Bünyamin Karabaş  ve Haksöz’den Murat Kayacan gibi isimler de vardı. Ayrıca çıkışta katılımcılara direnen edebiyatın kalesi Tasfiye Dergisi hediye edildi.

 

Selman Maltaş haber verdi

selmanmaltas at gmail.com

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2009 Pazar 08:45 Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2009, 10:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hande
hande - 11 yıl Önce

bu saçma yasağı bir kesimin insanları kanıksamış olabilirler, onlar zaten bu davanın karşı tarafında yer alanlardır. biz, mağdur olan başörtülü üniversite öğrencileri ise bu durumu kanıksamaktan çok uzaktayız;hala okula her girişimizde bu duruma lanetler okuyoruz, hala gözlerimiz doluyor.son olarak istanbul üniversitesinin başörtüsü sorunununa çözüm olarak(!) getirdiği okul girişlerine 3 kişinin ancak sığabildiği kabin konması uygulamasına ise gülmekten kendimizi alamıyoruz..

Ahmet Örs
Ahmet Örs - 11 yıl Önce

bu protesto iddiasını hala anlayabilmiş değilim ve bunun çok haksız bir iddia olduğuna inanıyorum. kime göre, neden?
bir açıklamalarında konya'daki arkadaşlar protesto olarak niteledikleri eylemlerin sadece yasakçıların ekmeğine yağ sürdüğünü söylemişlerdi, hayret etmiştim doğrusu.

banner26