Başakşehir'den Merve Kavakçı geçti

28 Şubat döneminde TBMM'den kovulan, atılan Merve Kavakçı Başakşehir’de konuştu. Biz de oradaydık..

Başakşehir'den Merve Kavakçı geçti

 

Onu bir bakışıyla, bir de arkasından çınlayan “Biri bu kadına haddini bildirsin” cümlesi ile kazımışım hafızama. Biraz şaşkınlık, biraz korku görmüştüm o bakışta. Yıl 1999, ben 9 yaşımda. Neler olduğunu anlayamadığımız yaşlar ama çevremdekilerin verdikleri tepkiden anladığım büyük bir öfke var ortada. Niyesini bilmesem de, biliyordum ki öfke başörtüsüne.Merve Kavakçı, Başakşehir

Ana bahtı kıza miras

Yıllar sonra bir programda canlı canlı o hanımefendiyi dinlemek, o konuşurken kendimi sorguya çekmek de varmış nasipte. Tıp fakültesinden atılışını anlattı önce Merve Kavakçı Başakşehir’deki konuşmasında... “Beni bir daha o yaşa kimse döndüremez, kimse kaybettiğimi geri veremez” dedi. Ne kadar doğru.

Düşünüyorum, bu ülkede birçok genç, hayalleri de dâhil, her şeyini kaybetti o dönemde. “Annem de ‘80 döneminde akademisyenliği örtüsü yüzünden bırakmak durumunda kalmıştı” diye devam etti Merve Kavakçı. “Ana bahtı kıza miras” diye fısıldadı yanımdaki dinleyici. Acı, ama gerçek; bazı şeyler değişmiyor ülkemizde.

O olay yaşandığındaki ülkenin siyasi durumu, çıkarlar vb. her şeyden soyutlayarak karşımdaki bayana baktım. Sadece başındaki örtü yüzünden nefret objesi haline getirilen dolu dolu bir hanım. Yaşadıklarını sukunetle karşılamış, içine sindirmiş; bazı davaları en yüce mahkemeye intikal ettirmiş ama hakkından vazgeçmemiş. Hâlâ bildiği doğruları söylüyor ve hâlâ bu ülkede başı açık-başı kapalı ayrımcılığı yapılmasına dik bir duruş sergiliyor. Bu ayrımı, bir cümlede yaparken dahi utandığını dile getiriyor.

Merve Kavakçı, BaşakşehirBirçok şeyin değişmesi elimizde

Birçok şeyden konuşuldu, birçok şey anlatıldı. Dinledik, bazen öfkelendik ama en çok Merve Hanım’ın gözlerine baktım. “Bu ülkede örtülü bir kadın resmî kurumlarda çalışıyor, çalıştırılıyor ama yönetici olamıyor; hâlâ toplu bir fotoğraf çekilirken kareden çıkarılıyor. Bazı mekânlara gidemiyor; hâlâ değişmesi gereken şeyler var” derken onun gözlerindeki umut olmamız gerektiğini fark ettim.

Bazı şeyler değişti, değişmekte. Birçok şeyin de değişmesi elimizde. Bir örtüden ibaret olmadığımızı, ne kadar değerli olduğumuzu fark ettirmeliyiz insanlara. Merve Kavakçı  “dünyanın en etkili beş yüz Müslümanı”ndan biri seçilmiş. O etkiyi hissettirdi gerçekten. Cesareti ve gösterdiği fedakârlıklar için kendi adıma ona teşekkür ediyorum.

 

Zeynep Yıldızbaş, “yüreğimizden cesaretin eksik olmaması duası ile” haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 08:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13