Başakşehir'de güzel şeyler oluyor!

Başakşehir Belediyesi, sağladığı birbirinden güzel programla takdirimizi topluyor.

Başakşehir'de güzel şeyler oluyor!

 

Başakşehir Belediyesi, sağladığı birbirinden güzel ve yararlı programla adından sıkça söz ettiriyor. Belediye, daha önce gerçekleştirdiği “İz Bırakanlar” isimli program ile Malcolm X, Ömer Muhtar, Muhammed İkbal, Şeyh Şamil, Aliya İzzetbegoviç ve Necmettin Erbakan gibi önemli şahsiyetleri gençlere anlatarak ilgimizi çekmişti. Belediyelerin kültürel ve sanatsal anlamda ne kadar korkak, iş bilmez olduğuna alıştığımız için her güzel etkinliklerinde heyecanlandık Belediyelerin. Ama inanın o kadar az heyecanlanıyoruz ki..

Dünyayı bilgi değiştirir

Kültür ve sanat programları ile gençleri en iyi şekilde yetiştirmek derdine uzak durmadığını hissettiğimiz Başakşehir Belediyesi, seminer düzenlemekten bir adım daha ileriye gidecek bir projeye imza attı. Gençleri sanatsal ve bilimsel anlamda yetiştirmek adına “Dünyayı bilgi değiştirir” sloganı ile “Bilgi evleri” adlı proje başlattı. Açılan bilgi evlerinden birine “Cemil Meriç Bilgi evi” adı verilirken bir diğerine Mavi Marmara Gemisi’nde hayatını kaybeden şehit Cevdet Kılıçlar’ın ismi verildi. Bu evlerde gençlere kendilerini geliştirmeleri ve öğrenerek eğlenmeleri adına geniş bir yelpaze sunuldu. Tüm bunların dışında yetişkinler için sunulan aktiviteler de bir hayli hayran bırakıyor bizi. Bahçeşehir Kültür-Sanat Merkezi, Sezai Karakoç’tan Cemil Meriç’e birçok önemli düşünürün anılıp, anlaşılmaya çalışıldığı bir mekân oluyor.

Yazar yetiştiren atölye

Konferans, panel, konser, şiir dinletileri, söyleşi gibi farklı kültürel faaliyetlere imza atan belediye, son olarak sürdürdüğü “Yazarlık Okulu” projesiyle bu konudaki çabalarının ne denli içten olduğunu göstermiş oldu. Bu atölyede yazar adaylarına destek olmak amacıyla, teorik ve pratik olmak üzere dersler veriliyor. Bir benzerini daha önce TYB’de gerçekleştiren Yazar Ali Ural tarafından verilen derslere, çalışanlardan emeklilere ve ev hanımlarına kadar geniş bir kitleden katılım geliyor. Atölyenin ilk döneminde, katılımcılara edebiyat dünyasından yazarların serüvenleri ile yazarlık hakkında teorik bilgiler aktarılırken, ikinci dönemde katılımcıların yazdıkları metinler üzerinde birebir durularak, öğrencilere üslup geliştirme hususunda yardımcı olunuyor.

Kültür-sanat alanında böyle isabetli çalışmaların artarak sürdürülmesi kültürün yaygınlaşması açısından önemli diye düşünüyorum.

 

Onur Pınargil bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2012, 11:01
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13