Bangladeş'te CHP şeriatçı bir tv kanalı!

Bangladeş’te ben böyle kıyas yapadurayım, bir an irkilerek Kadıköy’de dolaşıyor hissine kapıldım..

Bangladeş'te CHP şeriatçı bir tv kanalı!

 

İHH ekibiyle birlikte Bangladeş yollarına düştük. Amacımız burada çeşitli gıda, sağlık, acil yardımlar ve Arakan gündemini yakından takip etmekti. Yoğun şekilde ilk bir hafta çalıştıktan sonra farklı noktalara da geçip çalışma alanlarımızı daha da genişletmek istedik, başkent Dakka'da kalabileceğimiz güvenli bir ortama yerleştik.

Bangladeşli sakallı amca bana Atatürk propagandası yaptı

İftarlık için ufak tefek kahvaltılık malzemeleri almayı düşündük ve Bangladeş’in bol miktarda baharat kokan caddelerini arşınlamaya başladık. Ben sürekli olarak etrafı süzme gayretindeydim ve tipik Türk davranışı olarak da devamlı kendi ülkemle Bangladeş arasında bir şeyler kıyaslama derdine giriyordum.Bangladeş

Ben böyle kıyas yapadurayım, bir an irkilerek Kadıköy’de dolaşıyor hissine kapıldım. Caddeyi gösteren tabelada “Kemal Atatürk” yazıyordu, sağa sola baktım, hemen yakınlarda bir Bangladeşli’ye sorma fırsatım oldu, ilk önce uyanıklık yapıp “kimdir Kemal Atatürk” dedim, yanıt olarak sadece “özgürlük savaşçısı ve halk kahramanı” dedi. İşin daha da garibi bunu sakallı bir amca söylüyordu, ben Türk olduğumu söyledikten sonra “sizin burada sevmiyorlarmış bu şahsı” dedim, amca da özet olarak “nasıl olur, her Müslüman bu kişiyi sevmeli” dedi.

Karşıma bu sefer de CHP diye bir kanal çıktı

Nihayetinde otele döndük. 1 gün tekli odada kalma fırsatım oldu. Kendimle baş başa kalmışken de Türkiye’den buraya geldiğimiz zaman zarfında varılan noktaları uzun uzadıya düşünme fırsatım oldu. Derken televizyonu gördüm, uzun zamandır elektronik cihazlarla etkileşim kurmadığımı farkettim, hemen televizyonu açtım. Karşıma bu sefer de CHP diye bir kanal çıktı. O an kanalda yaşlı, nur yüzlü, sakallı bir Bangladeşli -arkada tevhid bayrağı asılı halde- sohbet veriyor vaziyetteydi.

Bir günde yaşadığım bu iki vaka beni tamamen şok etmişti! :) Bu arada bu kanalın Bangladeş’teki İslamcı kesimin en güçlü TV kanalı olduğunu öğrenme fırsatım da oldu. İftardan sonra baharatın başıma vurmadığını fark edip olayları tekrar değerlendirince ulusalcı solcuların yurt dışındaki açılımlarında bir belge niteliği taşıyacak materyallerin olması beni hayli mutlu etmişti.  Ne mutlu Türküm diyene..!

 

Safa Kutlu Bangladeş'ten haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2012 Çarşamba 18:02 Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2012, 11:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 9 yıl Önce

Ne mutlu Erzurum'luyum diyene. Gerisi hikaye...

tespih
tespih - 9 yıl Önce

komik ve güzel

banner26